A szántóföldeken az idén is betakarításra kerülő pld. 5 tonna búza szemtermés mellett kb. 6-9 tonna tömegű szalma-trágya termelődik egy hektárnyi termőterületen, aminek be kell kerülnie a talajba.
A szár- és gyökérmaradványok értéke
Bárkit meglepne, ha kiszámolná, hogy egy hektár learatott termény után milyen mennyiségű és értékű szár- és gyökértömeg marad vissza a táblán. Ez utóbbi esetekben a talaj szerkezetét és minőségét javító, a termőterület értékét növelő nyersanyagként kell tekintenünk a tarlómaradványokra.
Gondoljon arra, hogy ez az érték az Ön földjein is ott van, csak meg kell becsülnie!
Ennek a nagy tömegű szervesanyagnak a feldolgozását a talaj élőlényei, elsősorban a mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) végzik, de a megfelelő s irányított „feldolgozásához” alkalmazni kell a BactoFil Cell cellulózbontót, amely az intenzív tarlóbontáshoz szükséges és a folyamat megnövekedett N-igényét biztosító speciális törzseket is tartalmaz. A BactoFil Cell használatával az elhalt növényi szövetekben tárolt tápelemek szerves kötésben feltáródnak és a következő kultúra rendelkezésére állnak (táphumusz).
Az AGRO.bio demo farm projektjében vizsgáltuk, hogy a BactoFil Cell cellulózbontó készítmény alkalmazásával az utóveteményben miként jelentkezik a feltárt tápanyagok hatása a növényi zöldtömeg növekedésében a kezeletlen kontrollhoz (100%) képest. A 2017-es szezonban mért eredményeket mutatja be a következő grafikon:
Az AGRO.bio cibakházi demo farmján, őszi búza szármaradványainak kezelése után az utóvetemény őszi káposztarepcében végzett értékelés 2017-ban szintén pozitív eredményt mutatott a kezeletlen kontroll területhez (100%) képest:
BactoFil® Cell – a szárbontás nagymestere
A cellulózt (tévhitekkel ellentétben) csak egyes baktériumtörzsek képesek hatékonyan elbontani. A bontás sebessége, így hatékonysága a cellulózbontó baktériumok számától függ, melyet BactoFil Cell -el tudunk igen magas szintre növelni. Használatával egyrészt kedvező állapotba hozzuk a talajszerkezetet, kiszűrjük a káros pentozán hatást, másrészt a szár- és gyökérmaradványokban 100 százalékban szerves kötésben lévő tápanyagokat a következő növény számára felvehetővé alakítjuk.
A BactoFil Cell cellulózbontóbontót közvetlenül az egyenletes apróságúra felaprított szármaradványokra kell permetezni, majd azonnal a talajba kell dolgozni. Mivel a készítményben található törzsek enzimjei azok külső falához tapadnak, ezért törekedni kell a minél jobb permetléborításra. Ha kijuttató szerkezettel (BactoFil T-Jet) végezzük a munkát, akkor minimum 60 liter/ha lémennyiséggel dolgozzunk. A munkára legalkalmasabb eszközök a tárcsa, a kultivátor és a grubber, amelyek a hatékony lebontást elősegítően egyenletesen keverik be a növényi maradványokat a talajba.
Szármaradványok – az elsődleges fertőzési forrás melegágya
A talajból fertőző kórokozók, mint pl. a rozsdafélék, fuzárium, szklerotínia a talajban, főleg a szármaradványokon élnek túl, és innen indítják primer fertőzésüket, akár már ősszel. Világos, hogy a szármaradványok hatékony elbontása csökkenti a fertőzés kiújulásainak „hatékonyságát”. Az említett kórokozók szaporodásának gátlása pedig nagyon jelentős lépés a növényvédelem hatékonyságának növelésében.
A kórokozó fonalas gombák, mint például a fuzárium, rozsdák zavartalan szaporodásához és növekedéséhez nélkülözhetetlen a vasionok (Fe3+) jelenléte. A BactoFil Cell egyik fő baktériuma – a Pseudomonas fluorescens – igen intenzíven vonja el a vasionokat (Fe3+) előlük, melynek következtében életfolyamataik lelassulnak, akár meg is szűnhetnek. A BactoFil Cell ezen a módon képes a növényvédelem hatékony támogatására, mert a probléma okát, a fertőzés forrását gyengíti.
Hogyan mérsékelhetjük a pentozán hatást?
A BactoFil Cell az egyik leghatékonyabb nitrogéngyűjtő baktérium törzset az Azotobacter vinelandii-t is tartalmazza, mely képes fedezni a cellulózbontók nitrogén igényét, így a káros pentozán hatás elkerülhető. Ezért a BactoFil Cell használata esetén emiatt további nitrogénadagolásra nincs szükség!
A BactoFil Cell használatának előnyei:
- a tarlómaradványok gyors és hatékony elbontása
- tápanyagfeltárás (talajból és a növényi maradványokból)
- nitrátérzékeny területen korlátozás nélkül használható
- nitrogénkötés a káros pentozán hatás elkerülése
- a talajból fertőző kórokozó gombák szaporodásának gátlása (fuzárium, rozsdafélék)
- javítja a talaj vízgazdálkodását
- jobb talajszerkezetet biztosít
További információk: www.agrobio.hu