Talajélet

Ősi mikorrhiza gombák korunk segítői

Agrofórum Online

A „mikroorganizmus” szó hallatán, általában az általuk okozott megbetegedések jutnak eszünkbe. Gyakran problémaként tekintünk rájuk, pedig több feladat megoldásában is segítséget nyújthatnak. A talajlakó mikroorganizmusok között ugyanis számos olyan gomba és baktérium található, amelyek szántóföldi és kertészeti kultúrákban egyaránt hasznosak. Ilyenek a növénynövekedést serkentő rizobaktériumok illetve a mikorrhiza gombák is, amelyek jelentősége megsokszorozódhat a jövőben.

A mikorrhiza gombák olyan talajban élő mikroszkopikus gombák, melyek szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki számos növény gyökerével. Ez a kapcsolat mind a növény, mind pedig a gomba számára előnyös. A mikorrhiza gombák legősibb és legelterjedtebb csoportja az endomikorrhizákhoz tartozó arbuszkuláris mikorrhiza (AM) gombák, melyek rendelkeznek a talajt behálózó gyökéren kívüli képletekkel (externális hifák, spórák) illetve a gyökérszövet sejtjeibe is bejutnak. A szárazföldi növények közel 90 %-a képes szimbiotikus kapcsolat létrehozására AM gombákkal, de ismert, hogy vannak nem mikorrhizálódó növénycsaládok (például: keresztesvirágúak, keserűfűfélék, szegfűfélék) is.

1.kép arbuszkulum

2. kép vezikulum

A gyökérben megtalálható gomba képletek (internális hifa, arbuszkulum, néha vezikulum) (1.kép, 2.kép) mennyisége jellemzi a szimbiózis mértékének erősségét, melyet kolonizációnak nevezünk és általában százalékos arányban fejezzük ki. Mindezen képletek csak a gyökerek festése után láthatók és beazonosíthatók, ahogy azt az ábrákon is szemléltetjük. A mikorrhiza kapcsolat által biztosított előnyök kialakításában igen nagy szerepe van a felületnövelő arbuszkulumoknak, mely elnevezés a görög „fácska” szóból ered, és igen szépen leírja annak alakját.

Az AM gombák legismertebb pozitív hatása a gazdanövény tápelem- és vízfelvételének a fokozása, mely csökkenti a növény öntözés és műtrágya igényét. Ebben a folyamatban igen nagy szerepe van a gomba külső hifa hálózatának, mely jelentős mértékben megnöveli a kolonizált növény gyökérzete által elérhető talajtérfogatot. A megnövekedett tápanyagellátás mellett gyakran tapasztalható erőteljesebb virágzás, és kedvezőbb gyümölcs- és terméshozam. A mikorrhizált növény jobban tolerálja a különböző környezeti stressz hatásokat – meleg, szárazság -, és az egyenlőtlen csapadékeloszlással, valamint kórokozókkal szemben is ellenállóbb.

A mikorrhiza gombáknak közvetlenül a növényre gyakorolt pozitív hatásai mellett közvetett hatásuk is ismertek. Így az AM gombák jelenléte kedvezően befolyásolja a talajok fizikai tulajdonságait. A talajt behálózó gombafonalak mintegy vázként tartják össze a talaj kisebb méretű aggregátumait, és szerkezetet adnak a homok-talajoknak. A talajszerkezet ily mértékű javítása mellett nem szabad elfelejtkezni a mikorrhiza gombák által képzett poliszacharidokat is tartalmazó váladékról sem, mely az aggregátumok stabilitása mellett a talaj vízmegtartó képességét is fokozza.

Az AM gomba előnyös hatásai révén csökkentheti és/vagy kiegészítheti a műtrágya használatot, mivel megnöveli a növény foszfor és más elemek (nitrogén, magnézium, cink, réz, kálium, stb.) felvételét, mindemellett a túlzott műtrágyázás során felgyülemlő szerves foszforvegyületeket is mobilizálja. Mi sem bizonyítja jobban az AM foszforfelvételben betöltött szerepét, hogy a kolonizált növény foszfortartalmának akár 80 %-át is a gomba segítségével veheti fel.

Tudnunk kell, hogy az arbuszkuláris mikorrhiza szimbiózis tápanyagban gazdag talajokban csak kis mértékben jön létre, mivel a növény nincs ráutalva a gomba segítségére. Ugyanakkor igen hatékony lehet alkalmazása az intenzív talajművelés, túlzott műtrágya vagy növényvédőszer használatnak kitett területeken, hiszen ezeken a helyeken a talaj mikrobaközössége sérül. A mikorrhiza segíthet még a lepusztult termőrétegű, vagy nehézfémekkel szennyezett területek természetes vegetációjának a helyreállásában is, és lényegében minden stressz hatás mérséklésében szerepet játszik.

Napjainkban világszerte folynak kutatások a mikorrhiza gombák környezetvédelmi és mezőgazdasági felhasználására vonatkozóan. Szükségesek is ezek az erőfeszítések, hiszen a globális felmelegedés, a szélsőséges időjárási viszonyok, az egészségesebb élelmiszer előállítás iránti igény, egyre inkább sürgeti újabb környezetkímélő mezőgazdasági technológiák kifejlesztését.

Szentpéteri Viktor, Posta Katalin
Szent István Egyetem MKK GMBI

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Mikorrhiza: miként lehet hasznos a biológiai növényvédelemben?

2018. május 3. 10:38

A mikorrhizált növény ellenállóbb lesz a szárazság okozta stresszel szemben, és fokozódik a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenállósága.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.

IKR Agrár termékújdonságok, amikkel a kertészet állja a tavaszi árversenyt!

2022. március 30. 06:00

A nitrogénárak emelkedése miatt sokan a 2022-es szezon legfenyegetőbb limitáló tényezőjének a műtrágyatermékek bekerülési árait, elérhetőségüket látják. Az IKR Agrár kertészeti üzletágával dolgozó partnereknek azonban idén sincs mitől tartaniuk, a helyzetre ugyanis két eltérő megoldást is kínálunk kibővített termékportfóliónkkal.

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.