Talajélet

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

Agrofórum Online

A földművelés mint a növénytermesztési tevékenység kulcsfontosságú része arra hivatott, hogy a termesztett növények számára kedvező talajfeltételeket hozzon létre, ezáltal növelje a terület termőképességét. Napjainkban a termőföld fenntartható használata mindannyiunk számára elsődleges cél, legnagyobb arányban ugyanis a szántóföldön állítunk elő élelmiszer-alapanyagot és takarmányt.

A különböző talajdegradációs folyamatok (kimosódás, szerkezetromlás, szemcsefrakciók vertikális elmozdulása, cserepesedés) felerősödésével azonban az utóbbi években a tömörödés mértéke is nőtt és kiterjedt. Ennek elősegítő tényezője az időjárás, amelynek szélsőséges váltakozásában az ember is szerepet játszik.

A termőhely és a növénytermesztés összhangja akkor válik kedvezővé, amikor a természeti adottságokhoz és a közgazdasági körülményekhez alkalmazkodó növények termesztése során hosszabb időszak alatt sem károsodik a környezet.

A kötött talajok művelési nehézségeiről

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot, ugyanis mind száraz, mind nedves állapotban kárt okozhatunk a talaj szerkezetében, amely hosszútávon súlyos szerkezetromlást is előidézhet.

A kötött és erősen kötött talajok művelés szempontjából kedvező nedvességtartalmának megítélése már sokkal nehezebb, mivel azok csak egy, viszonylag szűk tartományban művelhetőek jól, ráadásul ez az állapot csak rövid ideig tart. Ezért nevezzük ezeket perctalajoknak.

Mivel a kötött talajok fizikai félesége jellemzően agyag, ebből kifolyólag nedvesen erőteljesen duzzadó, szárazon pedig zsugorodó, tipikusan nehezen művelhető talajok. A kötött, száraz talajok alapműveléskor rögösödnek, rögaprításkor porosodnak; a nagy kötöttség szélsőséges fizikai tulajdonság, amely a száraz állapot szélsőségével összegződik.

A kötött és nedves talaj a bolygatáskor szalonnássá, gyúrt-rögössé válik, kenődik, kiszáradáskor pedig kérgesedik. Mivel ezek a károk több év alatt enyhülnek, kerülni kell a kialakulási helyzeteket. Víztelítettségből és tömődöttségből eredően gyakran levegőtlenek, biodinamikájuk vontatott, agronómiai értelemben vett jó szerkezettel ritkán rendelkeznek.

A technológiafejlesztést támogató kísérlet

A vizsgálatokat Kelet-Magyarországon, Csataszög település (é. sz. 47°18’09”; k. h. 20°26’05”) vonzáskörzetében elhelyezkedő szántóterületeken végeztük 2018-2019 között. A környékbeli talajok sík terepen helyezkednek el, többnyire kötöttek, nehezen művelhetők.

Az itteni talajok kötött réti típusúak, ez alapján a III. szántóföldi termőhely-kategóriába sorolhatók. A táblákat a talajszerkezet változatossága és a vizsgált gazdasági év vetésszerkezete alapján választottuk ki, azokat A, B, C, D és E betűkkel jelöltük.

Az eredmények

Arany-féle kötöttség

A kötöttség laboratóriumi meghatározása során az egységnyi talaj ún. fonalpróbájához fogyott víz mennyisége 52 ml volt. Vagyis a talajokból vett átlagminta jellemző kötöttsége KA = 52 volt, az általunk vizsgált kötött agyagtalajokra vonatkoztatva.

Az agronómiai szerkezet

A talajok agronómiai szerkezét száraz szitálással határoztuk meg, a minták tömegszázalékában kifejezve állapítottuk meg az A, B, C, D és E területek talaj százalékos rög-, nagymorzsa-, kismorzsa és por összetételét a 2018. és a 2019. évre vonatkoztatva.

Ennek eredményeként látható, hogy agronómiai szempontból korántsem kedvező a vizsgálati területek kötött talaja, abban ugyanis a morzsafrakció legalább 80%-ot kellene képviselnie. Agronómiai szempontból tehát legkedvezőbb az 1-3 mm átmérőjű morzsa, földművelési szempontból értékesek továbbá a 0,25 mm-nél nagyobb talajmorzsák, amelyek nagyságrendileg a makroaggregátumok csoportjába tartoznak.

A rög frakció arányában a legnagyobb eltérés a C és a D területek között állapítható meg. Ennek oka, hogy a D terület 2017-ben mélyebb lazító művelést kapott. Mivel a rögképződés korábbi hibákra (taposás, művelés eredetű vízvesztés), vagy klímajelenségek (szárazság, esőstressz) vezethető vissza, elsősorban a befolyásoló tényezőket ajánlott enyhíteni.

Közöttük talán a legfontosabb a talaj kiszáradásának megelőzése. Tömör szerkezetű agyagos talajoknál a kiszáradás folyamán különböző mélységű, hosszúságú és keresztmetszetű repedések jönnek létre. A talaj tömegében így kisebb-nagyobb tömbök vagy rögök különülnek el. Minél kötöttebb a talaj, annál erősebben zsugorodik.

A nagymorzsa frakció esetén a C, valamint D és E területek kapcsán tapasztaltunk jelentős eltérést, míg a kismorzsa frakció vizsgálata során a C, valamint B és D területek összehasonlítása eredményeként volt jelentős a különbség.

A vizsgált területeken minden évben elvégezték a nyári tarlóhántást, tarlóápolást, így a talaj nem száradt ki, ilyen módon megteremtődtek a morzsák biológiai épülésének feltételei. Emellett az optimális, hideg télen tapasztalható ismétlődő fagyás és olvadás a rögös talaj morzsolódásához, a rögök aprózódásához vezet, biztosítva a morzsásodás tartós fenntartását.

Porosodás

A legnagyobb eltérés a por frakció vizsgálata során a C és E területek értékei között volt tapasztalható. Annak ellenére, hogy a vizsgált területek esetében a talajmunkák és vetések hasonlóan történtek, a különbség jelentős lett az értékek között.

Porosodás ugyanis létrejöhet természetes úton, degradációs folyamatok eredményeként, így hő hatására nyáron, váltakozó hideg hatására télen, továbbá az egyes művelések során is. Nem mellesleg a por a rögaprítás mellékterméke.

Látható tehát, hogy a talajművelő eszközök ugyan elősegítik a szerkezetképződést azáltal, hogy a szerkezeti egységeket tömörítik, így az adhéziós erők jobban érvényesülhetnek, a túlzott talajművelés azonban rombolja, elporosítja a szerkezetet.

A felhasznált szakirodalmi források a szerzőknél érhetők el.

Bozóki Boglárka PhD hallgató

MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézet, Szent István Campus

Dr. Birkás Márta

MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézet, Szent István Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2023. októberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

2025. január 22. 14:40

Az évelő virágokkal teli sávokban háromszor annyi földigiliszta él, mint a szomszédos gabona- és repceföldeken. Miért hasznos a gazdag talajélet?

Termőföldjeink minőségromlásának főbb tényezői

2025. január 20. 16:10

A talajvédelem lényegében a vízzel kapcsolatos széleskörű tevékenységre és a termőföldek talajidegen, szennyező anyagoktól való megóvására irányul.

Mennyire ismerjük a saját kertünk talaját?

2023. március 22. 10:36

A kerttervezés és a kerti ténykedés első lépése az, hogy ismerjük meg a kertünk talaját, ismerjük meg, hogy valójában mibe fogunk ültetni.

A talajminőséget és termékenységet javító talajművelési technikák

2024. április 18. 15:10

A megfelelő talajművelési technikák alkalmazása kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a talaj optimális állapotban legyen a növények számára, és hosszú távon fenntartható legyen a termelés.

Első lépések a 6 tonna felé vezető úton – fókuszban a vetésminőség

2021. március 4. 09:28

Bizton kijelenthetjük, hogy a téma örökzöld és évről évre minden tavasszal kihívást jelent a termelők számára, hiszen a vetés minősége terméshozamot befolyásoló elem, amely a teljes vegetációban meghatározza a napraforgó-termesztés szempontjából fontos termesztéstechnológiai munkafolyamatok kivitelezhetőségének időzítését, valamint azok minőségét.