Talajművelés
Fizetett tartalom

Ébredő talaj – az okszerű talaj-előkészítés fontossága

Agrofórum Online

Érkezik a tavasz, a jó idő, melegebb időjárás, így a talaj is „felébred” téli álmából. Elkezdődnek a tavaszi előkészületek, amik hatására beindul majd a növények fejlődése is. Ébred a természet.

3 szempontra fontos felhívni a figyelmet:

1. A talajt a vetési mélységnek megfelelően kell lazítani, porhanyítani. A vetőágy mélysége egyenletes legyen, ellenkező esetben a szárazabb talajrétegbe vetett magvak csak a talajnedvesség kiegyenlítettsége után kelnek ki, és ezért a gabonatábla egyenlőtlenül fog fejlődni. Egy rossz minőségű magágyban még nagyobb vetőmagmennyiséggel sem biztosítható a szükséges növényállomány-sűrűség. A magágy készítésére általában a kombinátor a legmegfelelőbb talajművelő eszköz.

További információért kattintson a képre!

2. Alapvető fontosságú a talaj okszerű művelése, vagyis a műveletek számának a feltétlen szükségesre csökkentése. A túl sok talajmunka ugyanis a talaj felső rétegének kiszáradását, nagyobb rögökbe való összeállását eredményezi, és megnő az esélye a talajtömörödésnek is. Akár a talajszerkezet romlásához is vezethet, ha a szükségesnél többet forgatjuk a talajt. Különösen szárazságra hajló feltételek között okoz nagy károkat a túlművelés, márpedig az utóbbi években rendre száraz időjárással kellett számolni tavasszal. Az okszerű talaj-előkészítési mód nemcsak a talajok vízkészletének megőrzésében jelentős, hanem energiatakarékossága révén gazdaságosabb is, mint a szántásos talaj-előkészítés, ezért alkalmazása mindinkább előtérbe kerül a kalászosok talaj-előkészítésében. A több éven át rosszul művelt táblákon nehéz vagy egyenesen sikertelen azonos magágymélységet és -minőséget kialakítani.

3. Lényeges továbbá a magágykészítés időpontjának helyes megválasztása is. Amikor nemcsak a talaj legfelső rétegének nedvességi állapotára kell tekintettel lenni, hanem az alsó 10-15 cm-es talajréteg teherbíró képességére is.

Túlságosan nyirkos talaj esetében nem érvényesül eléggé a magágykészítő porhanyító hatása, továbbá a növényvédő szerek nem tudnak jól megtapadni a talajszemcséken. Nagy lesz a párolgási veszteség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025. április 16. 16:10

Az utóbbi években, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

A talajok egészségén nem spórolhatunk + videó

2025. március 28. 17:10

A talaj, és egészsége nem csak a növénytermesztés szempontjából elengedhetetlen tényező - szerves kapcsolatban áll az emberi egészséggel is.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

A talajművelés illemtankönyvének bemutatója

2018. február 26. 19:33

Ez a könyv Dr. Birkás Márta professzor ajándéka a tudományos és gazdálkodó élet résztvevőinek.

Őszi szántások fontossága

2022. november 26. 05:36

A szántás a földnek ekével való megművelése, mely az összes talajművelési munkák közül a legfontosabb, ugyanis a talaj szövetében a leglényegesebb változásokat hozza létre, és olyan porhanyósságot idéz elő, amit más eszközökkel nem lehet elérni.

Aratás utáni talajművelés fontossága: tarlóhántás

2022. július 19. 05:36

A tarlóhántást az aratás után a lehető leggyorsabban el kell végezni. Ott, ahol altalajlazítást terveznek, legkézenfekvőbb a szalmát szétteríteni.

A talajművelési gyakorlat módosíthatja a szőlőtőkék alatti mikroszkopikus élővilágot

2020. december 11. 09:34

Triviálisnak tűnő, ám kevéssé kutatott és ismert megállapítás, hogy a szőlőtermesztők által megválasztott talajművelési gyakorlatok befolyásolhatják a szőlő gyökérzeténél élő, mikroszkopikus élőlényközösségek összetételét és ezáltal a talajegészség állapotát. Ezt a kérdést járta körül Kovács Barnabás, a Szent István Egyetem Georgikon Campus fiatal kutatója, aki kollégáival a Szent György-hegy három szomszédos szőlőültetvényén végzett talajbiológiai vizsgálatokat.