Talajlazításnak nevezzük azt a művelési módszert, ami az összeállt, ülepedett, vagy tömörödött rétegek talaját minden irányban kisebb-nagyobb rögök képződésével szétválasztja. Lazítással csökken a talaj térfogattömege, nő a hézagtérfogata, azon belül a gravitációs pórusok aránya, a légtérfogat %-a. A hézagtérfogat növelésével javul a talaj vízbefogadó képessége, így a talaj mélyebben beázhat, és nagyobb vízmennyiséget képes tárolni hosszabb ideig. Heterogén területen az összefolyás, lejtős területeken a vízelfolyás veszélye csökken, a növények víz- és tápanyagfelvétele, kelése és fejlődése nem akadályozott.
A lazítás idejét a művelési idényben a talaj nedvességtartalma határolja be. Száraz talajállapot esetén, vagyis a vízkapacitás 40-50%-os telítettségnél végezhető a lazítás, és szüntethető meg a tömörödöttség. Lazítás hatására az eredeti, tömődött 1,5-1,6 g/cm3 térfogattömeggel, vagy 36-39 összes pórustérfogat %-kal jellemezhető talaj állapota 0,8-1,1 g/cm3, illetve 50-65 P% értékekre módosulhat. Ez alapján minősíthető a lazítás hatékonysága.
Hagyományos középmélylazítók
A középmélylazítók gerinclemeze előre hajló egyenes-, vagy ívelt kivitelű. Az előrehajló ívelt forma előnye a jobb lazító hatás, de főleg a kisebb energiaigény.
A talaj repesztését, lazítását végző művelőelemek a gerinclemez alján – oldható kötéssel – helyezkednek el. A lazító szerszámok lehetnek egyszerű lazító ékek és lehetnek szárnnyal kombináltak.
A lazító szerszámok hatására a lazítóék csúcspontjától előre- és oldalirányban, a talajféleségtől és állapottól függően 30-45o szögtartományban indulnak meg a repedések, illetve kezdődik meg a talajrészecskék elcsúszása, miközben a lazított talajszelvény függőlegesen felemelkedik. A repesztő-lazító hatás kiterjedése függ a talajféleségtől, a talaj állapotától, a lazítószerszám ráhelyezési szögétől és szélességétől. Hazai vizsgálatok eredményei alapján a változó talajféleséghez és állapothoz igazodóan a lazítószerszámok ráhelyezési szöge 20-35o között változik. A hagyományos építésű középmélylazítók munkájának eredményeként a talajfelszín szabdalttá, egyenetlenné válik, ami a követő műveletek szempontjából előnytelen.
Különleges középmélylazítók
Az előzőekben említett problémák elkerülhetők, a Howard-féle ferdekéses megoldással, amelynél az ekekereten egymást követően elhelyezett ferde gerinclemezű művelőtagok a talajszelvényt átlazítva azt az eredeti helyére helyezik vissza, miközben a talajfelszín a lazítás hatására egyenletesen felemelkedik.
Ilyen kivitelű középmélylazító azonban csak különleges keretmegoldással (ekéhez hasonló) építhető és csak fogásvétellel üzemeltethető. Számos próbálkozás ismert a ferde, illetve oldalra hajló gerinclemezek hagyományos keretszerkezeten történő elhelyezésére, de ezek mindegyike agrotechnikai (munkaminőségi) hiányosságokkal dolgozik, ezért alkalmazása nem javasolt.
A ferdekéses középmélylazító előnyeinek érvényesítése érdekében az utóbbi években új megoldások születtek, amelyeket „low disturbance subsoiler, LDS” azaz kismértékű talajfelszín bolygatású eszközöknek neveznek. Ezek középmélylazítók jól beilleszthetők a mulcstechnológiába, a takarónövényeket alkalmazó technológiákba és más egyéb talajvédő technológiákba.
Az új, szabadalmaztatott megoldású konstrukciókkal először a francia Agrisem cég jelentkezett. Az egyenes gerinclemezhez többféle lazítószerszámot alakítottak ki, amelyekre egyaránt jellemző az alacsony ráhelyezési szög, amelynek eredményeként művelés után a talajfelszín egyenletes sima lesz.
Az Agrisem lazítók sikerét tapasztalva, legutóbb az angol Tillso cég is kifejlesztette és szabadalmaztatta, saját LDS rendszerét.
Az Ultralite és Mono típusok lazító fejei egy darab szárnyelemet tartalmaznak. Az Ultralite szerszám mélységtartománya 150-250 mm, míg a Mono szerszámot 225-400 mm tartományra tervezték. A Lite és Max fejek több lazító elemből állnak. A Lite mélységtartománya 225-350 mm, a Max szerszámé 225-450 mm.
A négyféle lazító szerszám közös, éltartósított lazítóéket használ, csupán a szárnyelemek változnak. A Sabre gerinclemezek nemcsak a Tillso lazítókra, hanem egyéb közismert gyártók gépeire is felszerelhetők.
Az angliai farmerek visszajelzései kedvezőek voltak. Kihangsúlyozták a lazítószerszámok hatékony talajszerkezeti-változtató hatását, anélkül, hogy a gyommagvakat a felszínre hozták volna. A lazítás utáni talajfelszín egyenletes, ami a követő műveletek szempontjából előnyös.
A hagyományos, a Paraplough és az LDS lazítószerszámok munkájának elvi vázlatát a következő ábra szemlélteti.
Az egyes szerszámok hatását és a lazítás követelmény rendszerét összevetve felmerül a kérdés vajon a kis szögek milyen lazítóhatásra képesek, milyen mértékben tudják a talaj pórustérfogatát növelni?
Objektív választ azonban, csak mérési eredmények (kiásott talajszelvény) ismeretében kaphatunk, amelyekkel egyelőre viszont nem rendelkezünk.
Forrás: http://www.agrisem.com/en/products/tillage/plow/solo_soil_loosener/-/cultiplow_platinum/pid/da56c32aa24da2879ae84d2b6e2bab94, http://www.agroworlddergisi.com/tillso-sabre-soil-restructuring-tine-system-now-available-exclusively-from-spaldings/;https://www.profi.co.uk/news/spaldings-takes-tillso-sabre-tine-system