Talajművelés

Minden mag számít – talajművelés nélkül pedig végképp

Agrofórum Online

Pusztakovácsiban no-till táblán bizonyított a Precision Planting vetéstechnológia

Szeptember közepén a Somogy megyei Pusztakovácsiban, Berend Ferenc gazdaságában tartott szakmai napot a Precision Planting magyarországi képviselete. A „Minden mag számít” címmel meghirdetett esemény helyszínválasztása nem volt véletlen, hiszen már a 2022-es tavasz folyamán bizonyíthatott a helyi földeken a tengerentúli vállalat két fejlesztése – méghozzá no-till és strip-till körülmények között.

A szakmai rendezvény egy elméleti előadással kezdődött, ami után a tavasszal már tesztelt, DeltaForce és FurrowForce rendszerekkel felszerelt Väderstad Tempo vetőgépet vehették szemügyre az érdeklődők, akik közül többen is a no-till vagy min-till technológiájukhoz szeretnének megfelelő, bevált módszereket illeszteni. Kíváncsi volt a Precision Planting megoldásaira többek között a Tiszaföldváron számos talajművelés nélküli kísérletet beállító, bérmunkában országszerte direktvetést végző Reto Stocker, de a Barcs melletti Darányból Varjú Ádám is, akinél szintén készítettünk már Agrofórum videót no-till, illetve takarónövény témában.

Gazdálkodók ismerkednek a Precision Planting technológiával a szeptember 20-i rendezvényen

A megjelentekkel a pusztakovácsi Márffy kastélyban a Bugaci Aranykalász Zrt.-től Börcsök András, valamint Szádeczki István, a Precision Planting régióvezetője ismertette meg az elérhető vetéstechnikai elemeket, amik az ismert amerikai márkák mellett már európai vetőgép típusokra is felszerelhetők.

DeltaForce és ForrowForce Pusztakovácsiban

Berend Ferenc Väderstad TEMPO szemenkénti vetőgépére egy aktív talajnyomás-szabályozót, valamint egy kétlépcsős sorlezáró rendszert szereltünk fel, név szerint a DeltaForce-ot és a FurrowForce-ot

– mondta el beszélgetésünk kezdetén Szádeczki István.

A DeltaForce rendszer vetőkocsinként figyeli a talajnyomást és kettős működésű hidraulikus munkahengerekkel azokat a talajnak feszíti, vagy éppen tehermentesíti őket. Ezzel a megoldással a Precision Planting fejlesztése az aktuális talajállapotnak megfelelő talajnyomást hoz létre, amivel szavatolható az állandó, precíz vetésmélység, és elkerülhető a magárok falának felesleges tömörítése.

Berend Ferenc vetőgépe Precision Planting technológiával szerelve

Miután megalkottuk a tökéletes magárkot, és lehelyeztük a magokat, be is kell azt zárnunk. Berend Ferencnek ez nagyon nagy kihívást jelentett a kötött talajain no-till körülmények között. Évről évre látta azt a problémát, hogy a magárok nála nyitva marad, és vetés után, ahogy szárad a talaj, az visszanyílik. A Precision Planting kétlépcsős lezáró szerkezetével ezt meg tudta oldani. A FurrowForce lényege, hogy a tárcsák belevágnak a talajba, és oldalról nyomják össze a magárok falát, amit aztán el is dolgoznak. De ha valamit eldolgozunk, akkor a talajba levegőt fogunk bejuttatni a mag mellé, amit ki is kell szorítanunk. Ebben segít a második lépcső, a két tömörítő kerék, ami kinyomja a talajból a felesleges levegőt

– ismertette a technológia lényegét a régióvezető.

A hátsó tömörítő kerekek talajnyomása egy légrugóval szabályozható. A pontos zárási mélység beállítása nagyon fontos, annak egy centiméterrel kell a vetési mélység fölött lennie.

Akkor csináltunk jó munkát, ha a lezárás után a magárok falának csak az alsó részét találjuk meg a mag fölött nagyjából egy centiméterrel.

No-till kukoricában tesztelve

A szeptemberi szakmai rendezvényen már Berend Ferenc vetőgépének mind a hat vetőkocsiján látható volt a FurrowForce, ám az is feltűnhetett a megjelent gazdálkodóknak, hogy három tömörítőkerék kopottabb volt, mint a többi. Ez annak köszönhető, hogy a gazdálkodó tavasszal tesztelésre kapta meg a Precision Planting fejlesztését a munkagépe egyik felére. Ez jó alkalmat biztosított a számára, hogy a gyakorlatban láthassa, mit is tud a FurrowForce.

A Precision Planting FurrowForce kétlépcsős sorlezáró rendszer

Nagyon nedvesek voltak a talajaink, amikor vetettünk. Nem várhattam meg a száradást, mivel már április vége volt. Nagy meglepetést okozott, hogy a felfejlesztett gép milyen jó munkát végzett ilyen körülmények között is. Az eredeti lezáró kerekeknél a magárok végig látszódott, míg ugyanezt a FurrowForce-nál alig érzékeltük. Még most, szeptember közepén, végén is látszik, hogy melyik három sort vetettük Precision Planting technológiával. Ezért is vásároltuk meg végül mind a hat sorra. Hatalmas élmény volt a számomra, hogy erre a no-tillben rendszeresen előforduló problémára végre megtaláltuk a megoldást, és ez a spanyolcsiga kártételét is nagyban vissza fogja szorítani

– fogalmazott a rendezvényen Berend Ferenc, amikor arról kérdeztem, hogy mik voltak az első tapasztalatai a tengerentúli fejlesztésekkel kapcsolatban.

A körülményekhez képest szép csöveket láttunk a no-till táblán. A hozam végül 350 milliméter csapadék után 6 tonna/hektár lett, míg a szomszédban fekvő, strip-till technológiával termesztett kukorica termésátlaga 5,4 tonna/hektár.

A folyamatosan új technológiákat kutató, talajait kiemelten óvó szakember hozzátette: magát a DeltaForce-ot tudatosan keresték, hiszen az elmúlt években azt látta, hogy a no-till táblákon túlnyomják a területeiket. Ezt szerették volna kiküszöbölni, és erre tökéletesen bevált a szintén mind a hat vetőkocsira felhelyezett Delta Force talajnyomásszabályozó rendszer.

A használt HORSCH is megújul

Berend Ferenc a közelmúltban egy használt Horsch szemenkénti vetőgépet is vásárolt, amit szintén Precision Planting technológiával szeretne felújítani. A bemutatón körbe is lehetett járni az eszközt, amin jövő tavasszal már egy sor újdonság kap helyet, amiről ismét Szádeczki Istvánt kérdeztem.

Előtérben a strip-till tábla, az út másik oldalán, fotónk felső részében a no-till kukorica

A HORSCH vetőgéppel az a terv, hogy jövő tavaszra hadrendbe állítjuk, miután jelentősen felfejlesztettük. A tél folyamán megérkeznek hozzá az alkatrészek, és az Agrár Kreatív Kft. munkatársai teljesen át fogják szerelni Precision Planting technológiára. Ezen is lesz DeltaForce aktív talajnyomás-szabályzás, de új vetőegységek és vetőmotorok is, vSet magadagoló, valamint a precíz maglehelyezést segítő VDrive. Illetve SmartFirmer, tehát a tulajdonos képes lesz talajszkennelésre, mérni fogja majd többek között a talaj nedvességét, hőmérsékletét, kationcserélő-képességét, szervesanyag-tartalmát is. Nem utolsó sorban pedig a FurrowForce kétlépcsős sorlezáró rendszert is felszereljük a vetőgépre

– tudtam meg a régióvezetőtől.

A Precision Planting technológiával felokosított Horsch vetőgép tehát nemcsak a no-till, illetve a Pusztakovácsiban szintén alkalmazott strip-till vetésekben lesz Berend Ferenc segítségére, hanem a szenzoroknak köszönhetően a területen zajló sokféle kísérlet pontosabb kiértékelésében is nagy szerepet kaphat majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

Látogatás Johann Sebastian Bach és a Sack eke városában

2019. június 4. 15:47

Az Amazonen-Werke Kft. meghívására egy ötvenfős társaság (kereskedők, gazdálkodók) tett látogatást az Amazone-BBG lipcsei gyárában.

A nyári talajművelés eljárásai és eszközei (2/1.)

2019. május 25. 07:28

A nyári talajművelés fő feladata a nyár elején, közepén betakarított növények tarlójának művelése, ápolása és a lazításos alapművelés műveleteinek elvégzése. Az összeállításban olvashatnak a tarlóhántás eszközeiről, a hántott tarló ápolásáról és a forgatásnélküli alapművelést megalapozó nyárvégi középmélylazításról.

Lengyel Agro-Tom talajművelő gépek a magyar földekre

2018. június 27. 11:32

A lengyel Agro-Tom talajművelő gépek kiváló minőségben és versenyképes áron vásárolhatók meg a Start-Agro Kft.-től.

Gépészet Videó

„A Väderstad gépek nagyon jól bírják a nehéz körülményeket is” – A Borsos testvérek és a svéd minőség

2023. január 4. 04:32

Saras, ködös, nyirkos időben érkeztem Szentesre egy november végi délelőttön, ahol Borsos Imre fiatal gazdálkodó fogadott. Éppen nyúlbefogásról érkezett vissza a telephelyükre, hogy Väderstad gépeikről beszélgethessünk.