Talajművelés
Talajművelés

Sarazás, savazás és drónozás a talajvédelemért

Sarazás, savazás és drónozás a talajvédelemért

Agrofórum Online

„Olyan, mintha saraznánk, amit minden gyerek imád, nagyon jó” - mondja Dr. Dobos Endre, miközben kezével egy nedves agyaggolyót nyom szét. Valójában ez agyagos vályog. A Miskolci Egyetem docense, intézeti tanszékvezetője néhány perc múlva már egy talajszelvényben áll, és savaz. A cseppektől pezseg a lösz 10-15 százalékos mésztartalma 60-70 centiméter mélyen, de feljebb is, mert a területet rendszeresen meszezi a helyi gazdálkodó. Az alsó mészfelhalmozódást kilúgzás eredményezte. Ilyen, és ehhez hasonló érdekes és hasznos ismereteket szerezhettek a fiatalok idén is a KITE Zrt., a Magyar Talajtani Társaság és a Miskolci Egyetem Extrém Talajtani Táborában, ahova tavalyi cikkem után újabb meghívást kaptam. Ezúttal kevesebb előítélettel érkeztem meg Nádudvar mellé, mert már jól tudtam, hogy a talajtan tényleg nagyon szórakoztató lehet - főleg, ha jók az előadók.

„Hú, ez úszómedence lesz?” – érkezik nevetve az ötletgazda a három talajszelvény egyikéhez, ami valóban elég termetesnek tűnik. Széles, hosszú, és minden ásómozdulat után egyre mélyebb. A lyuk körül tizenéves diákok állnak és dolgoznak, akik felváltva hatolnak egyre mélyebbre az alföldi talajban. Nem mondom, hogy egy úszómedencének nem lenne komoly sikere ebben a nyári kánikulában, de azt sem állítom, hogy a diákok inkább a strandon szórakoznának. A talajtani tábor ugyanis nem véletlenül keltette fel a figyelmüket.

Készül a medencére hajazó talajszelvény a nyári kánikulában, a fiatalok egymást váltva ragadnak ásót, csákányt

Eljöttem, és látom, hogy mennyire fontos

Pócs Julianna 19 évesen is az Extrém Talajtani Tábort választotta nyári programként, pedig egyelőre az egészségügy területén kezdi meg tanulmányait. A család azonban régóta mezőgazdasággal foglalkozik, és valószínű, hogy a most megszerzett ismereteit még hasznosítani fogja.

„Nagyon szeretem a mezőgazdaságot, nagyon sokat segítek otthon, aranykalászos gazda is vagyok, de korábban megcsináltam a jogosítványt traktorra is. Anyáék viszont úgy gondolják, hogy ha később gazdálkodni is szeretnék, attól még szerezhetek diplomát más szakmában is. A gazdálkodásba nőttem bele, amit a szüleim létrehoztak, az mind egyidős velem. Tehát alapvetően nem zárom ki, hogy folytassam a munkájukat, csak nem most, hanem mondjuk 10-15 év múlva” – kezdi történetét a fiatal lány, aki néhány éven belül manuálterapeuta lesz. Egészen különlegesen – és meglepően – hangzik: egy gazdálkodó családból származó, leendő manuálterapeuta az alföldi talajtani táborban.

„Olvasgattam, és megtetszett a tábor. Amikor mondtam anyáéknak, biztattak, hogy erről az oldaláról is ismerjem meg a mezőgazdaságot, mert a hétköznapokban ilyen mélyen, és ennyire alaposan nem foglalkozunk a talajjal. Pedig minden, amit csinálunk, azon alapul.”

A 19 éves Pócs Julianna gazdálkodó családból származik, és nem zárja ki, hogy állattartással, valamint növénytermesztéssel is foglalkozik majd 10-15 év múlva, de egyelőre manuálterapeutának tanul

A tábor ideje alatt pedig rengeteg információt összegyűjthetnek a fiatalok, minden kérdésükre választ kapnak, széleskörű ismereteket szerezhetnek, és ami a legfontosabb, mindezt komplexen, rendszerben elhelyezve.

„Ha hazamész, otthon ástok majd talajszelvényt?” – teszem fel a kérdést Juliannának, majd érkezik a mosolygós, nemleges válasz. „Mivel abszolút laikus vagyok, nem látom értelmét, hogy magunknak talajszelvényt ássunk, hiszen nem tudnánk, mit is látunk benne. De az egyértelmű, hogy mostantól másképpen fogunk hozzáállni. Nálunk édesapám a fő irányadó, és megosztom majd vele a tapasztalataimat. Ő pedig eldönti, hogy mennyire ásunk a téma mélyére, és mennyire fogjuk másként kezelni a talajt. Rajtam biztosan nem múlik a dolog, a szándék megvan, mert látom, hogy mennyire fontos a szemléletváltás.”

Amit viszont biztosan kipróbálnak otthon, az a különböző mobilalkalmazások széleskörű használata. Az Extrém Talajtani Tábor során ebből a szempontból olyan új távlatok nyíltak meg a fiatal lány előtt, amire nem is gondolt volna. „Meglepett, hogy ennyi applikáció, ennyi felület elérhető, ami segítheti a gazdálkodást, ami naprakész információval szolgál. Ezeket nagyon hasznosnak tartom, és örülök, hogy megismerhettem a digitalizációban rejlő lehetőségeket. Ezeket mindenképpen megmutatom otthon a szüleimnek, és biztosan foglalkoznak majd vele.”

A fiataloké a jövő – de a talajainké is?

A rövid beszélgetés után Dr. Dobos Endrével is sétálok egy kicsit a tarlón, miközben a fiatalok már az ásó mellett pihenőként kormányt is ragadhatnak. Egy precíziós John Deere traktorban újabb élményeket, és újabb tudást szerezhetnek, amiben nincs hiány a nádudvari programon.

Savazás a talajszelvényben, amely során jól látszik, hogy a területet mesterségesen meszezik

„Nagyon jól szórakozunk ezekben a napokban, de ha őszinte akarok lenni, amit az országban látok, az inkább ijesztő. Nagyon rossz állapotban vannak a talajok, és gyakorlatilag elkéstünk” – vált komolyabb hangvételre az addig folyamatosan viccelődő, diákokat ugrató, jókedvű szakember. Mint mondja, régóta próbálja megszólítani a gazdatársadalmat, de sokáig nem járt sikerrel. Az elmúlt években viszont egy komoly marketingmunka eredményeként elkezdték hallani a hangját. A talajtani tábor mellett a KITE Zrt.-vel közösen eljut a gazdálkodókhoz, ráadásul a közelmúltban három nagy agrárkiállításon is részt vehetett, tehát van előrelépés. Kérdés, hogy ez nem túl késő-e…

„A legrosszabb forgatókönyv az elsivatagosodás. Gyakorlatilag a Száhel övezet is hasonló módon alakult ki, csak sokkal szárazabb klímával. Volt egy kevés feltalaj, túl sok lett rajta a marha, eltűnt a növénytakaró, jött az eső, és elvitte a felső réteget, ami után a terület nem tudott regenerálódni. Nos, ezeken a mezőségi talajokon a humuszos A szint egyre jobban hígul, belekevertük a B szintet, és ha így megy tovább, a végén teljesen eltűnik a legértékesebb réteg” – vázolja fel az ijesztő jövőt Dr. Dobos Endre, aki szerint az alkalmazott technológia a legtöbbször felülírja a talajt. A legnagyobb baj véleménye szerint éppen az, hogy a talaj sokszor nem része az alkalmazott technológiának. Annak pontos, részletes ismeretének és a megszerzett tudásanyag felhasználásának hiánya komoly problémákat eredményez majd a közeljövőben.

„Azt gondolom, hogy az irányelvek tiszták és egyértelműek. A menetszámot csökkenteni kell, a szervesanyagot növelni, miközben érdemes minimalizálni a talaj bolygatását” – szögezi le Dr. Dobos Endre, ami után azonnal fel is vetem neki a no-till rendszer alkalmazásának lehetőségét.

Egy talajtani táborban nem maradhat el a traktorozás, a precíziós John Deere erőgépben ülve a talajművelésről is sok hasznos információt megtudhatnak a fiatalok

„Az a bajom a no-tillel, hogy Magyarországon sokan félreértelmezik. A gyors, hirtelen átállás például nem megoldás. Nem lehet hűbele Balázs módjára beleugrani, nem lehet forgatásos talajművelés után egyik napról a másikra felhagyni a talajműveléssel. Ha a rossz állapotban lévő talajokat hirtelen átállítjuk, az további problémákat okozhat. Rövidtávon a sekélyebb műveletekkel kezelni lehet a szerkezetromlást. Véleményem szerint az irányítást csak fokozatosan lehet visszaadni a természetes rendszereknek. Ebben az esetben fontos lesz, hogy minél több gyökér legyen a területen, ami javíthatja a vízháztartást. Ahol megfelelő mennyiségű víz van, ott szaporodhatnak a mikrobák, ott serken a talajélet, ott jobb lesz a talaj szerkezete. Hosszútávon egy egészségesebb környezet alakulhat ki. Az évenkénti forgatással gyakorlatilag ezt szüntetjük meg, ezt zúzzuk össze. Olyan rendszerre van szükség, ami megtámogatja a sűrű gyökérrendszert. Ahhoz, hogy egy rossz talajból jó talaj legyen, nagyon keményen, tudatosan kell építkezni, és ez az, amit nagyon sok no-tilles gazdálkodó elfelejt. Sokan egyből váltanak, ahelyett, hogy például lazítanának. Azt évről-évre egyre kevesebbszer, amíg kialakul a megfelelő gyökérrendszer. Ha ez megvan, arra nagyon kell vigyázni. Persze nem biztos, hogy mindig jó döntéseket hoz az ember, de az a legfontosabb, hogy mindig oda kell figyelni a talaj pillanatnyi állapotára, hogy az éppen mit igényel. Véleményem szerint csak onnantól beszélhetünk no-till rendszertől, amikor ez a sokat emlegetett gyökérrendszer stabilan kialakult, a talajszerkezet pedig a javulás útjára lépett. Amikor megemelkedett a szántóföldi vízkapacitás. De a véleményem az, hogy még ekkor is érdemes odafigyelni, és indokolt lehet 2-3 évente egy lazítóval végigmenni a területen” – fejti ki Dr. Dobos Endre, majd hozzáteszi: „az a baj a magyar mezőgazdaságban, hogy nagyon sokan szélsőségekben gondolkodnak. Vagy igen, vagy nem. Pedig a valóság mindig a szürke árnyalatai között van, különösen Magyarországon. Itthon nagyon nehéz egységes technológiát kialakítani a talajtani, domborzati, technológiai változatosság miatt.”

Megújulás, régi és új táborozók

2020-ban még meglepődtem azon, hogy mennyire népszerű, és mennyire élvezhető a talajtani tábor. Ezúttal viszont a hangulatot és a programok sokszínűségét már megtapasztalt újságíróként tértem vissza a nádudvari határba. A táborozók közül is sokan visszatérő vendégek, miközben új érdeklődők is vannak. Ez mindenképp kihívást jelent a szervezőknek, így a KITE Zrt. munkatársainak is.

„Alapvetően mindig próbálunk újat belevinni a rendszerbe. Az alapelv, hogy a fiatalok megismerkedjenek a talajtannal, verejtékes munkával kiássák a szelvényt, testközelből lássák, és megértsék a folyamatokat. Amit minden évben hozzá tudunk tenni, az például a precíziós gazdálkodás, a termesztéstechnológia. RTK rendszer automata kormányzással, sávművelés, dróntechnika. Azt látom, hogy a gyerekek több mint fele tavaly is itt volt, sőt már harmadik éve itt van, ezért nyilván folyamatosan meg kell újulnunk” – magyarázza Mészáros Gábor, a KITE Zrt. rendszerfejlesztési igazgatója.

Dr. Dobos Endre „sarazik”, vagyis mutatja meg az agyagos vályogtalaj tulajdonságait Mészáros Gábor lányának, aki már nem először van jelen az Extrém Talajtani Táborban

Ennek a megújulásnak a része, hogy ezúttal a közeli Püspökladányban, az erdészeti kutatóintézetnél is van terepi program, ahol egy teljesen másfajta talajtípussal is megismerkedhetnek a fiatalok. Összehasonlíthatták az erdőt a szántóval, és ez különösen hasznos és tanulságos volt a számukra.

Persze Nádudvaron nemcsak a talajszelvények ásása, a traktorozás, a távérzékelés gyakorlati oldala várja az érdeklődőket, hiszen szórakozás nélkül nincs nyári tábor. A kemény munka mellé strandolás, grillezés, slambuc, sok nevetés és beszélgetés is társul. A tudásszerzés mellett fontos, hogy nagyon jó kapcsolatok alakulnak, barátságok kötődnek. „Nekem is itt van a két nagy gyerekem, már harmadik éve jönnek, és tudom, hogy tartják a kapcsolatot a többiekkel Facebookon, Instagramon. Beszélgetnek, találkoznak. Tehát összekovácsolódnak a gyerekek” – teszi hozzá a szakember.

Bár sokan vannak, akik végül nem a talajtannal, sőt, nem is az agráriummal foglalkoznak majd a jövőben, többen a gyakorlatban is használni fogják az Extrém Talajtani Táborban megszerzett ismereteket. A program nem titkolt célja ugyanis, hogy a szemléletváltás előidézése, meggyorsítása mellett a Miskolci Egyetem műszaki földtudományiképzéseire is felhívják a figyelmet, ahogy arra is, hogy a KITE Zrt. keresi azokat a fiatalokat, akikkel erősíteni tudja szakmai csapatát. „Az a tapasztalatunk, hogy már középiskolás szinten is látni, ha valaki tényleg komolyan érdeklődik a téma iránt. Nekik közösen segítünk, lehetőséget adunk. Aztán remélhetőleg ők is a KITE csapat tagjává válnak pár éven belül” – zárja bizakodva beszélgetésünket Mészáros Gábor, miközben egyre több táborozó érkezik hűsölni a sátorhoz. A talajszelvények lassan elkészülnek, és egy rövid drónbemutató után kezdődhet is azok kielemzése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

A mezőgazdasági gépesítés innovátora: a Bednar

2024. február 6. 15:40

Pribelszki Péter, a Bednar FMT kereskedelmi vezetőjét arról kérdezte az Agrofórum, hogy milyen gépeket tártak a nyilvánosság elé, és hogy milyen koncepció húzódik a kiállított gépek mögött az Agrovario standján idén, az Agromash Expo és AgrárgépShow-n.

KÖCKERLING ALLROUNDER FLATLINE: egy eszköz, megannyi felhasználás

2023. május 17. 14:07

Az eddig kedvező időjárás eredményeképpen a gazda szeme igen ígéretes állományokkal találkozhat a határszemlék alkalmával.

Tovább bővül a KITE Zrt. szerbiai képviselete

2021. augusztus 26. 12:01

Jó ütemben haladnak a KITE Zrt. szerbiai leányvállalatának, a KITE d.o.o.-nak a fejlesztési munkálatai, melynek keretében Csenejen (Čenej) egy központi telephely, illetve Szávaszentdemeteren (Sremska Mitrovica) egy területi telephely épül meg. A projekt 2020 februárjában indult, és 2022 március végén zárul le.

Változott a helyzet a terménypiacon! Mi újság a kukorica és a napraforgó témakörében?

2022. október 4. 12:03

Legújabb podcast beszélgetésünkben újra a terménykereskedelemé a főszerep, hiszen számos olyan változás érintette a piacot legutóbbi megjelenésünk óta, melyet érdemes kivesézni.

Ha pótkocsi vásárlásán gondolkodik, a KITE Zrt.-nél 3 márkából is választhat!

2021. június 7. 13:34

A betakarítás hatékonysága nemcsak a kombájnon múlik, hanem az optimális és gazdaságos logisztikán is, amelyben természetesen fontos szerepe van a pótkocsiknak is. A KITE Zrt.-nél három pótkocsimárka közül is választhat, a Joskin, Fliegl mellett a Furrier pótkocsik is elérhetőek!