Tápanyag-utánpótlás

A megoldás a talajban rejlik!

Agrofórum Online

De vajon mi lehet az oka – az elmúlt 25 évet megvizsgálva -, hogy a napraforgó országos termésátlaga ugyanazon a 1,5- 2,5 t/ha szinten van, mint a 90-es években, miközben a genetikai háttér javult és a befektetett input anyagok költsége is jelentősen emelkedett?

 

A megoldás a talajban rejlik!

Itt az idő, hogy a talajra ne mint csak egy támasztóközegre gondoljunk, hanem a növénytermesztés egyik legfontosabb elemét lássuk benne!

A Bactofil B10 1 l/ha-os dózisával biztosítható az intenzív napraforgó termesztésében is elengedhetetlen megfelelő víz-, és tápanyag szolgáltató, valamint talajéletben gazdag termőföld.

A Bactofil B10 használatában rejlő előnyök:

  • összetétele speciálisan a kétszikű növényekre lett kifejlesztve
  • fokozza a műtrágyák hasznosulását
  • támogatja a növények intenzív fejlődést
  • biokontroll hatásával aktívan támogatja növényvédelem hatékonyságát
  • javítja a talajok szerkezetét
  • folyékony starter műtrágyával (pl. KITEStart FL ) vetéssel egymenetben is kijuttatható

Az ország különböző adottságú régióiban beállított szántóföldi termelői kísérletek is mutatják, hogy a Bactofil B10 hatékonyan emeli a talajok termőképességét fokozva a napraforgó fejlődését, emelve a hektáronkénti terméshozamot.

A napraforgó egyik legsúlyosabb, jelentős gazdasági kárral járó kórtani problémáját a fehérpenészes szár-, és tányérrothadás vagy másnéven a szklerotínia okozza. A betegség a talajból támad, ahol képes évekig megőrizni a fertőzőképességét. Ellene hatékonyan csak gombaölő szerekkel képtelenség védekezni. A Trichomax-ban lévő Trichoderma harzianum hasznos gomba gátolja a szklerotínia felszaporodást, jól kiegészítve ezzel a későbbi fungicides kezelések eredményességét.

Alkalmazása: 1 kg/ha dózisban vetés előtt a magágyba dolgozva. BActofil B10-el keverhető. A két készítmény egymás hatékonyságát növeli.

Kabai Gábor
AGRO.bio

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024. október 2. 17:10

A hiányos makroelem-ellátás 50–60%-kal, a nem megfelelő mikroelem-ellátás 10–25%-kal is csökkentheti a búzatermést, és rontja a minőséget is.

Hogyan gondoskodjunk a rózsa tápanyag-utánpótlásáról ősszel?

2024. szeptember 19. 07:40

A rózsák a semleges vagy enyhén savanyú, 5,5-6,5 pH-értékű talajt kedvelik. A túl savas vagy túl lúgos talaj csökkenti a tápanyagfelvevő képességét.

4 takarékos tipp az őszi nitrogénkijuttatáshoz

2024. szeptember 16. 09:40

Csak ott és akkor érdemes ősszel nitrogénnel trágyázni, ahol várhatóan kevés lesz a veszteség, és a talaj nedvességtartalma is megfelelő.

Miért érdemes a tarlót szakszerűen mikrobiológiai készítménnyel kezelni?

2024. szeptember 11. 12:10

Szakirodalmi adatok alapján a szántóföldekben ezerszer kevesebb talajbaktérium él, mint a bolygatatlan talajokban.

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.

A kukorica többre képes - tegyük azzá! – Mikrobiológiai támogatás a termésbiztonság növeléséért

2018. március 14. 09:17

A talajoltó anyagok az ún. biostimulátorok közé tartoznak, és mint ilyenek a kukorica növekedését, fejlődését támogatják, javítják a tápanyagok felvételét.

Eljött a szemléletváltás ideje...

2020. október 16. 06:36

A növénymaradványok jelentősége a legnagyobb, mert ezek felépítéséhez a növény a talajból vette fel a szükséges szervetlen makro-, mezo- és mikroelemeket, melyekből és a levegőből megkötött széndioxidból állított elő szerves anyagot. Ha bekeverjük a talajba, akkor a szemterméssel kivont tápelemek kivételével mindent visszajuttatunk, amit a növény onnan felhasznált.