11℃ 5℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Tápanyag-utánpótlás

Állandó körforgásban – a talaj nitrogéntartalma

Agrofórum Online

A talajban a szerves és szervetlen kötésben lévő nitrogén (N) állandó körforgásban van, az atmoszférából a növényeken keresztül a talajba, majd onnan vissza az atmoszférába kerül. Vulkanikus kőzetekben szinte nincs nitrogén, üledékes kőzetekben van egy csekély mennyiség, de ez már korábbi talajokból származik. A talajban lévő nitrogénnek majdnem teljes mennyisége élőlényektől ered, de ez csak a másodlagos forrás. Az elsődleges forrás az atmoszféra, mivel a levegő 78%-a nitrogén.

A nitrogénnek általában több mint 95%-a a feltalajban, szerves kötésben van jelen, humuszanyagokban, növényi maradványokban, a talaj biomasszájában és az elhalt szervezetekben. Az ásványi talajok szervesnitrogén-tartalma, amely szoros összefüggésben van a szervesszén-tartalommal, 0,02-0,4% között van.

A legtöbb feltalajban a nitrogén 20-40%-a aminosavak alakjában, 5-10%-a hexozaminokban (amino-cukor) és 1-7% a nukleinsavak bázisaiban (purin és pirimidin) van kötve. Szervetlen alakban és növények számára felvehető állapotban főleg a könnyen oldható, ezért könnyen kimosódó nitrát (NO3) alakban és csak kis mennyiségben a kicserélhető és oldott ammónium (NH4+) alakban található. Az ammóniumionok nemcsak a talajoldatban lehetnek, hanem adszorbeált alakban is, kation-kicserélő helyeken. Némely ammóniumion kristályrácsokban kötődik meg, például a 2:1 rétegrácsú agyagásványok rétegei között, ahol K-ionokkal kicserélhetők, mert azonos a méretük. Az agyagásványok kristályrácsában megtalálható ammóniumionok nem kicserélhető, ezért nem felvehető alakban vannak jelen. A talajban a nitrogénnek csak igen kis része, általában kevesebb, mint 0,1%-a van jelen egy adott időpontban felvehető ásványi vegyületek alakjaiban. Így mindössze néhány kg N/ha vehető fel a növény számára közvetlenül, míg akár 6000 kg/ha is lehet különféle vegyületekben.

A szerves nitrogén raktárkészletként is felfogható, mérsékelt éghajlaton évente 1-5%-a alakul át felvehetővé, a trópusokon ez az 50%-ot is elérheti.

A talaj szerves anyagának nitrogéntartalma viszonylag állandó, ezért a nitrogén eloszlása a talajszelvényben megegyezik a szerves anyag eloszlásával. A termés mennyiségét a nitrogénellátás határozza meg legnagyobb mértékben, ezért a talajok nitrogéntartalma a termékenységük fontos tényezője. Ásványi talajokon az összes nitrogéntartalom 0,02-0,4% között ingadozik. A művelt rétegben az összes nitrogénnek több, mint 95%-a szerves kötésben van jelen, és mennyisége a humusztartalommal arányos. A növények a talaj összes nitrogéntartalmának csak tört részét képező szervetlen formákat tudják hasznosítani NO3 és NH4+-ionként. Az NH4+-ion kisebb része könnyen kicserélhető formában a talajkolloidokon adszorbeálva, nagyobb része pedig a háromrétegű agyagásványok rétegrácsai között, fixált állapotban található.

A növények nitrogénellátásában a légkör képezi a tartalékforrást. A levegő nitrogénjét a növények nem tudják közvetlenül hasznosítani, csak a mikroszervezetek közreműködésével válik hozzáférhetővé. A műtrágyák gyártásához is a levegő nitrogénjét használják. A nitrogén a természetben állandó körforgásban van.

A nitrogén-körforgalom egyes folyamatai a talajt nitrogénben gazdagítják, míg más folyamatokban a talajt nitrogénveszteség éri. A talajt gazdagító folyamatok: műtrágyázás, szerves trágyázás és a mikroszervezetek nitrogénkötése. A veszteségforrások: a növények nitrogénfelvétele, a denitrifikáció, a nitrogén-kimosódás. A talaj szerves nitrogénvegyületei az ammonifikáció és nitrifikáció során alakulnak át a növény számára hasznosítható formákká.

Forrás: https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Talajtan/ch09.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

VULCAN POWER – Folyékony szerves trágya

2022. július 5. 09:36

A talajnak kevés ideje van regenerálódni és ideális feltételeket biztosítani a következő kultúrának.

Indítsa be növényei kora tavaszi fejlődését nitráttartalmú nitrogén-műtrágyával!

2023. január 24. 14:25

Miután a téli nyugalmi időszak befejeződik, folyamatosan biztosítani kell a nitrogénellátást, főleg az alulfejlett repce és őszi búza vetések esetében.

Műtrágyával csaltak el 1,3 milliárd forintot

2020. február 19. 15:02

Az elkövetői kör külföldről vásárolt lengyel, litván és holland eredetű műtrágyát. A beszerzett árut magyarországi székhelyű fiktív vásárlókon, erre a célra létrehozott "bukó cégeken" keresztül értékesítették a tényleges belföldi beszerzőknek, akik így a fizetendő áfájukat csökkenteni tudták.

Mikrogranulált startertrágyázás - megnyugtató előny az induláshoz

2023. március 18. 05:32

A mikrogranulált startertrágyák használata 10 évvel ezelőtt robbanásszerű fejlődést mutatott hazánkban.