Tápanyag-utánpótlás

Csak tiszta forrásból – ESTA Kieserit nemzetközi sajtótájékoztató

Agrofórum Online

A fenntartható és jövedelmező gazdálkodás egyik fontos alapja a növény igényeihez igazodó, korszerű tápanyag-utánpótlás. E célok eléréséhez a K+S KALI a természetes eredetű, nagy koncentrációjú ESTA Kieseritet ajánlja. A termék minél szélesebb körű megismertetése érdekében szervezett kampány keretében nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a vállalat a németországi Göttingenben és Neuhof-Ellersben.

A kétnapos, programokban gazdag eseménysorozatra Európa számos országából érkeztek a sajtó képviselői. Megismerhettük az ESTA Kieserit előállításának teljes folyamatát a bányászattól kezdve a feldolgozáson át egészen a szállítást érintő kérdésekig. Betekintést nyerhettünk a fejlesztés és az alkalmazott kutatás jelenleg zajló folyamataiba. Az előadások során a tápanyag-utánpótlást érintő globális kérdések, valamint a növényfiziológiai vonatkozások kerültek előtérbe.

A K+S KALI termékpalettájában szereplő ESTA Kieserit a magnéziumot a növények számára legkedvezőbb szulfát formában tartalmazza – mondta el Matthias Schulze, a vállalat európai értékesítési és marketing igazgatója. Hatóanyagai vízoldható formában vannak jelen és veszteség nélkül, 100%-ban állnak a növények rendelkezésére.

Az ESTA Kieserit a tápanyag-utánpótlás mellett javítja a növények stressztűrő képességét (napégés, hőstressz, fagyás-olvadás), fokozza a nitrogénfelhasználás hatékonyságát. A magnézium a gyökér- és hajtásfejlődést is pozitív módon befolyásolja. A hiánytünetek először a gyökérnövekedésében mutatkoznak meg, melyek kezdetben rejtve maradnak a gazda szeme előtt. Egyedülálló összetételének köszönhetően kénpótlásra is alkalmas. A kén fontos szerepet tölt be bizonyos enzimek aktiválásában, szintén a nitrogénfelhasználás hatékonyságának javításában, a zöldségek nitráttartalmának csökkentésében, továbbá részt vesz a növényi védekezési rendszer kialakításában.

Az ESTA Kieserit természetes alapú, a föld mélyéről bányászott nyersanyagból teljesen tiszta technológiával előállított ásványi trágya, mely minden kultúrában és az ökológiai termesztésben is ajánlható. Használata rugalmas, nincs időhöz kötve (homokon ősszel, fagyott talajon tavasszal és kedvezőtlen időjárási körülmények között is alkalmazható).

A beszámoló további részletei – a kutatási háttér és a növényházi kísérletek, valamint a nyers só feldolgozásának technológiai részletei – az Agrofórum márciusi lapszámában lesznek olvashatók.

Képes beszámoló az eseménysorozatról:


A természetes eredetű Kieserit hatóanyagai vízoldható formában vannak jelen és veszteség nélkül, 100%-ban állnak a növények rendelkezésére


Dr. Zsom Eszter a K+S KALI magyarországi képviselője


Matthias Schulze a K+S KALI európai értékesítési és marketing igazgatója


Balint Jakli az IAPN kutatója


Andreas Gransee professzor, K+S KALI


Az IAPN egyik talajvizsgálati laboratóriuma


A gyökérfejlődést a tápanyag-ellátottság befolyásolja


Tenyészedényes növényházi kísérlet az IAPN-nél


Monte Kali


Bánya és feldolgozóüzem Neuhof-Ellers-ben


Szent Barbara a bányászok védőszentje


Ezen az aknán keresztül érkezik a nyers só a feldolgozó üzembe


Ezeken a hatalmas forgó tányérokon készül a granulátum


Elkészült az ESTA Kieserit


A raktárban hatalmas halmokban áll az elkészült ESTA Kieserit granulátum


A raktárban dolgozik a feldolgozóüzem legöregebb gépe

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

A Kverneland bizonyított: azonos hozam, kevesebb műtrágyával

2024. január 19. 08:10

A Kverneland büszkén mutatta be a hannoveri Agritechnica kiállításon a PUDAMA kampány eredményeit.

Dömpingellenes vámot vetnének ki az import műtrágyára

2019. április 8. 09:47

Az Európai Bizottság dömpingellenes vámot vetne ki az Oroszországból, Trinidadból és Tobagóból, valamint az Egyesült Államokból származó karbamid- és ammónium-nitrát (UAN) keverékeinek behozatalára.

Mennyi műtrágyát igényelnek a kaszálók?

2020. június 25. 11:47

Egy tipikus franciaperjés kaszáló, amit háromszor kaszálnak egy évben, mintegy 100-130 kg/ha nitrogént igényel. Egy ötszöri vágású, túlnyomórészt angolperjéből álló kaszáló viszont a talajból már akár több, mint 300 kg nitrogént is kivonhat hektáronként. A kijuttatott nitrogén először mindig a többlet szénatermésben jelenik meg. Csak az optimális termés (szénamennyiség) elérése után kezdi el a további kijuttatott nitrogén a fehérjetartalmat is növelni.

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

2020. április 7. 13:33

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.