A fenntartható és jövedelmező gazdálkodás egyik fontos alapja a növény igényeihez igazodó, korszerű tápanyag-utánpótlás. E célok eléréséhez a K+S KALI a természetes eredetű, nagy koncentrációjú ESTA Kieseritet ajánlja. A termék minél szélesebb körű megismertetése érdekében szervezett kampány keretében nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a vállalat a németországi Göttingenben és Neuhof-Ellersben.
A kétnapos, programokban gazdag eseménysorozatra Európa számos országából érkeztek a sajtó képviselői. Megismerhettük az ESTA Kieserit előállításának teljes folyamatát a bányászattól kezdve a feldolgozáson át egészen a szállítást érintő kérdésekig. Betekintést nyerhettünk a fejlesztés és az alkalmazott kutatás jelenleg zajló folyamataiba. Az előadások során a tápanyag-utánpótlást érintő globális kérdések, valamint a növényfiziológiai vonatkozások kerültek előtérbe.
A K+S KALI termékpalettájában szereplő ESTA Kieserit a magnéziumot a növények számára legkedvezőbb szulfát formában tartalmazza – mondta el Matthias Schulze, a vállalat európai értékesítési és marketing igazgatója. Hatóanyagai vízoldható formában vannak jelen és veszteség nélkül, 100%-ban állnak a növények rendelkezésére.
Az ESTA Kieserit a tápanyag-utánpótlás mellett javítja a növények stressztűrő képességét (napégés, hőstressz, fagyás-olvadás), fokozza a nitrogénfelhasználás hatékonyságát. A magnézium a gyökér- és hajtásfejlődést is pozitív módon befolyásolja. A hiánytünetek először a gyökérnövekedésében mutatkoznak meg, melyek kezdetben rejtve maradnak a gazda szeme előtt. Egyedülálló összetételének köszönhetően kénpótlásra is alkalmas. A kén fontos szerepet tölt be bizonyos enzimek aktiválásában, szintén a nitrogénfelhasználás hatékonyságának javításában, a zöldségek nitráttartalmának csökkentésében, továbbá részt vesz a növényi védekezési rendszer kialakításában.
Az ESTA Kieserit természetes alapú, a föld mélyéről bányászott nyersanyagból teljesen tiszta technológiával előállított ásványi trágya, mely minden kultúrában és az ökológiai termesztésben is ajánlható. Használata rugalmas, nincs időhöz kötve (homokon ősszel, fagyott talajon tavasszal és kedvezőtlen időjárási körülmények között is alkalmazható).
A beszámoló további részletei – a kutatási háttér és a növényházi kísérletek, valamint a nyers só feldolgozásának technológiai részletei – az Agrofórum márciusi lapszámában lesznek olvashatók.
Képes beszámoló az eseménysorozatról:
A természetes eredetű Kieserit hatóanyagai vízoldható formában vannak jelen és veszteség nélkül, 100%-ban állnak a növények rendelkezésére
Dr. Zsom Eszter a K+S KALI magyarországi képviselője
Matthias Schulze a K+S KALI európai értékesítési és marketing igazgatója
Balint Jakli az IAPN kutatója
Andreas Gransee professzor, K+S KALI
Az IAPN egyik talajvizsgálati laboratóriuma
A gyökérfejlődést a tápanyag-ellátottság befolyásolja
Tenyészedényes növényházi kísérlet az IAPN-nél
Monte Kali
Bánya és feldolgozóüzem Neuhof-Ellers-ben
Szent Barbara a bányászok védőszentje
Ezen az aknán keresztül érkezik a nyers só a feldolgozó üzembe
Ezeken a hatalmas forgó tányérokon készül a granulátum
Elkészült az ESTA Kieserit
A raktárban hatalmas halmokban áll az elkészült ESTA Kieserit granulátum
A raktárban dolgozik a feldolgozóüzem legöregebb gépe
(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)