Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Harmonikus tápanyagellátás a magas hozam kulcsa

Borealis L.A.T Hungary Kft.

Az optimális tápanyagellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.

A kukoricatápanyag igénye

A kukorica kezdeti gyökérfejlődése gyenge. A csírázás és kezdeti fejlődés elősegítése érdekében a vetést nem szabad 8-10 C talajhőmérséklet alatt megkezdeni. Annak érdekében, hogy a fiatal növények tápanyagigényét ki lehessen elégíteni, a műtrágya-kijuttatás nagy része – akár egésze – a magágykészítés előtt meg kell hogy történjen. A szükséges foszfor és kálium hatóanyagok kijuttatása mindenképp vetés előtt történik.

A foszfor a talajban nem mobilis elem, így a talajoldatban a gyökér közelében kell, hogy a növény számára felvehető legyen. Ha a foszfor ellátottság nem elegendő, a növény jellegzetes hiánytüneteket mutat a kezdeti fejlődés során. A vetés előtti NPK komplex műtrágya kijuttatás megfelelő foszfor koncentrációt biztosít a gyökérzónában.

A növények akkor tudják felvenni a talajból a nitrogént, foszfort, káliumot, kalciumot és mikroelemeket, ha a talajnedvesség megfelelő. Minden tápelem fontos, de a káliumnak (K) van központi fiziológiai szerepe a szárazságtűrésben.

A sejtek ozmotikus koncentrációjának fenntartásában nélkülözhetetlen a kálium, valamint a sztómák nyitódása és záródása is kálium segítségével végbemenő folyamat. Ha a növény kálium ellátottsága rossz, akkor a sztómák sem működnek rendesen, így a megnövekedett párologtatás révén a növény vizet veszít. A kálium javítja a növények vízfelhasználási hatékonyságát, ami azt eredményezi, hogy egységnyi szárazanyag-előállításához kevesebb vízre lesz szükségük.

Ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.

További fontos szempont a megfelelő nitrogéntápanyag-forma kiválasztása. Meleg és száraz tavaszi körülmények között sokat számít, hogy a kijuttatott nitrogén mekkora hányada hasznosul a növények által, és mekkora rész veszik el ammónia formájában a levegőbe. A nagyobb mértékű nitrogén hasznosulás természetesen magasabb hozamot eredményez.

A nitrátformában történő nitrogén-kijuttatás sokkal hatékonyabb, mivel az ammónia formájában fellépő veszteség ez esetben szinte nulla – szemben a karbamiddal, ahol a veszteség akár 13% is lehet.

Az NPK alaptrágyázás által a talaj K és P szintjének fenntartása szükséges. Ajánlott a jó minőségű NPK komplex műtrágyák használata, mint például a COMPLEX 15/15/15 +8SO3+Zn. Komplex műtrágyáink akár starter trágyaként is felhasználhatók, köszönhetően alacsony portartalmuknak, és egységes szemcseméretüknek. A nitrát tartalmú nitrogén műtrágyák használata a növény tápanyagfelvétele, és környezetvédelmi szempontból is előnyös, kínálatunkban ilyen ajánlott műtrágya az NAC 27 N.

Digitális tápanyagutánpótlás tervező alkalmazásunk, a Nutriguide® segítségével a várható hozam, talaj tápanyagellátottság, elővetemény figyelembe vételével kiszámolható az adott növénykultúra tápanyagigénye. A program segítségével az NPKS igény mellett a kijuttatás optimális ideje, valamint a legjobb termékajánlat is meghatározásra kerül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024. október 2. 17:10

A hiányos makroelem-ellátás 50–60%-kal, a nem megfelelő mikroelem-ellátás 10–25%-kal is csökkentheti a búzatermést, és rontja a minőséget is.

Kukorica alávetése pázsitfűvel: jó tapasztalatok

2024. október 29. 11:10

Egy német egyetem sikere az az innovatív termesztési módszer, amelyben a kukorica alávetéséhez vörös csenkeszt használtak.

A szélsőséges időjárást jobban tűrő kukoricafajtát dob piacra a Bayer

2022. február 20. 08:37

A jelenlegi fajtáknál egyharmaddal alacsonyabbra növekvő kukoricát 150 amerikai gazdálkodó veti majd el egy gazdálkodási kísérletben 2023-ban, majd a következő évben a szélesebb piacon is elérhetővé teszik.

Kína lemondott egy jelentősebb kukoricavásárlást

2023. április 25. 06:36

Jó látni, hogy a gabona- és olajosmag-árszintek a fizikai piac keresleti és kínálati trendjei alapján mozognak, de ki vannak téve a főbb külső kockázatoknak.

A kukorica a kőolajjal együtt drágult

2024. április 4. 08:40

Amerikában egyértelmű váráslói fölényt, míg Európában kiegyenlített összképet lehetett látni szerdán a terménypiacokon.