23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Tápanyag-utánpótlás

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

Agrofórum Online

Sokan úgy gondolják, hogy a dús, egészséges növényzethez elengedhetetlen a rendszeres műtrágyázás. Pedig ez nem mindig igaz. Egy jól működő, átgondolt rendszer minimális időráfordítással is elérhető – a kert, sőt a bolygó is meghálálja.

A műtrágyázás költséges és időigényes lehet. Ráadásul a gyártása jelentős erőforrásokat emészt fel, és ha nem megfelelően használjuk, a környezeti károk kockázatát is növeli. Akár a legjobb szándékkal kijuttatott szerves trágya is szennyezheti a vizeket, vagy túlzott növekedésre serkenthet érzékeny növényeket.

A növények már eleve jól táplálják magukat

A növények természetes módon, fotoszintézis révén állítják elő a számukra szükséges energiát. Ám a növekedéshez nemcsak fény, hanem különféle ásványi anyagok is szükségesek – ezeket a talajból veszik fel a gyökereiken keresztül.

Amíg a talaj elegendő tápanyagot biztosít, nincs szükség pótlásra. A legtöbb kerttalaj bőségesen tartalmazza ezeket az anyagokat, különösen a városi kiskertekben.

A túltrágyázás káros is lehet

Meglepő, de a túl sok tápanyag éppen az ellenkező hatást válthatja ki. A növények gyenge, vízben gazdag hajtásokat hoznak, amelyek érzékenyek a hőségre, hidegre, betegségekre és kártevőkre. Ráadásul a felesleges anyagok a talajvízbe mosódhatnak, ezzel károsítva a környezetet.

Komposzttal okosan – így építsen egészséges talajt!

A legegyszerűbb és legtermészetesebb megoldás a szerves anyagok visszapótlása. Az érett komposzt, amelyet ősszel 10 cm vastag rétegben szórunk ki a föld felszínére, javítja a talajszerkezetet, aktiválja a hasznos mikroorganizmusokat, és segít pótolni az elveszett ásványi anyagokat.

Az érett komposzt segít pótolni az elveszett ásványi anyagokat
Az érett komposzt segít pótolni az elveszett ásványi anyagokat

Ez különösen hatékony cserjék, fák és évelő növények esetében, amelyek már jól begyökeresedtek, és kevésbé igénylik a külső beavatkozást.

Mikor van tényleg szükség tápanyagpótlásra?

A pótlás akkor indokolt, ha a növény szegényes közegbe kerül: például tőzeges, rostos, ásványi anyagokban szegény virágföldbe. Ilyen esetekben a gyors növekedésű növények – például egynyári virágok, balkonládás zöldségek – hamar kimerítik a talajkészletet.

Az ilyen kultúrákhoz hasznos lehet egy ásványi anyagokban gazdag talajalapú ültetőkeverék, amely hosszabb időre biztosítja a szükséges tápanyagokat.

A műtrágya csak hiány esetén segít

A műtrágya olyan, mint a vitamin az emberi szervezetnek: hiányállapot esetén pótolni kell, de a felesleges bevitel nem használ – sőt, árthat. Ha a növény hozzájut a szükséges elemekhez, a plusz tápanyag kidobott pénz, vagy akár káros következményekkel is járhat.

(Forrás: Ground rules: how to keep your soil happy and healthy | Gardening advice | The Guardian)

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Aszályhelyzetben is riolittufa

2022. szeptember 6. 10:35

A klímaváltozás eredményeként, évről évre egyre kevesebb csapadék hullik, melynek a talajban való megőrzése kulcsfontosságú feladat.

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

2022. szeptember 26. 07:34

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani.

Füvesítési kisokos – füvesítsünk fűmagvetéssel!

2021. október 25. 05:36

Ki ne szeretné a gyönyörű, lehetőségekkel teli, hullámzó fűtengert? Kiváló helyszíne a kerti élményeknek, pihenésnek, és bizony az unalom elűzésének is, ugyanis tagadhatatlanul az egyik leginkább munkaigényes részéről van szó a portának. Itt az ideje, hogy belevágjunk a saját gyepünk vagy pázsitunk telepítésébe!

A termőföldjeink savanyodásának káros folyamata, a talajvédelmi meszezéses kémiai javításuk lényege és fontossága

2019. január 14. 08:57

A talaj feltételesen megújuló természeti erőforrás, amely azt jelenti, hogy a növénytermesztés számára fontos tulajdonságát, termékenységét meghatározó, befolyásoló tényezőket, különböző emberi beavatkozásokkal lehet és kell szabályozni.