Tápanyag-utánpótlás

Termőtalaj-gazdálkodás – azaz a jó minőségű tápanyag szolgáltató közeg biztosítása

Agrofórum Online

Egy a növények tápanyag-gazdálkodásának témakörében rendezett konferencián hangzott el a következő mondat: „Valami csak valamiből lesz!”. Ilyen röviden összefoglalható az, hogy a gazdasági növényeink saját maguk felépítéséhez és a termelés szempontjából elsődleges fontosságú termés előállításához szükséges anyagokat a környezetükből veszik fel – ha azok ott megtalálhatók és felvehető állapotban vannak!

A tápanyagok többségét a növények „szájukon”, azaz a gyökéren keresztül veszik fel a talajból. Elengedhetetlen tehát, hogy ezekhez a szükséges mennyiségben és fejlettségi állapotukhoz igazodva időben hozzájussanak. Ennek feltétele a talaj és a közvetlen gyökérkörnyezet (a rizoszféra) megfelelő fizikai, kémiai és biológiai állapota. Ez utóbbi, tehát a rizoszféra biológiai minőségének javítására szolgálnak azok a mikrobiológiai készítmények, amelyeket talajoltásra használunk. Elsősorban a megfelelő csíraszámú és törzsösszetételű, prémium termékek alkalmasak erre a feladatra. Az AGRO.bio BactoFil® termékcsaládjának BactoFil® B10 nevű tagja a kétszikű növények, köztük a napraforgó talajoltására lett kifejlesztve.
A rizoszféra biológiai minőségét leghatékonyabban a talajoltással tudjuk javítani. Nagyon fontos, hogy az oltóanyagot úgy juttassuk ki, hogy az a hatását maximális mértékben ki tudja fejteni. Az ehhez szükséges technológiai elemek a következők:
• megbízható minőségű oltóanyag felhasználása (frissen szállított, illetve az előírásoknak megfelelően tárolt termék);
• a vetőmag közvetlen környezetébe kell az oltóanyagot a lehető legmagasabb koncentrációban kijuttatni;
• az oltóanyagot a kijuttatással egy menetben vagy rögtön utána a talajba kell dolgozni;
• a kijuttatás során nem keverhető az oltóanyag a benne található mikrobákat károsító egyéb készítménnyel.

Felhasználási javaslat: A BactoFil® B10 1 l/ha dózisban használható többek között napraforgó talajoltására. A kijuttatásra legalkalmasabb eszköz az AGRO.bio speciális, vetőgépre szerelhető S-Jet nevű kijuttatója. Ez közvetlenül a vetőmaghoz adagolja a készítményt, így BactoFil baktériumai a csírázó napraforgó gyökerének környezetét (rizoszféráját) azonnal el tudják foglalni (kolonizálják), és már a fiatal növény számára biztosítják a levegő nitrogénjének megkötését, a tápelemek feltárását, szerves anyagok (hormonok, aminosavak, enzimek) biztosítását és átalakítását, a gyökérzóna megfelelő higiéniáját (azaz a patogén szervezetek egy részének távoltartását).
Amennyiben nem a vetéssel egy menetben, hanem azt megelőzően juttatjuk ki a készítményt, akkor használjuk a BactoFil® T-Jet kijuttatót, majd azonnal keverjük be a terméket a vetésmélységnél néhány centiméterrel mélyebbre. Így az oltás minősége, illetve a csírázó növények gyökerének kolonizációja megfelelő marad. (Kerüljük a túl mélyre való bedolgozást, mert ez az oltás minőségét rontja!)

A jó minőségben elvégzett, megfelelő technológiával kivitelezett talajoltás hatása mindig látványos és eredményes. Mivel azonban az emberi szem általánosságban 20% alatti különbséget nem érzékel, ezért a kezelések eredményességének legegyszerűbb módja azok egzakt mérése.

A 2015/16-os szezonban összesen tíz helyszínen, a Demó Farm Projekt keretein belül, üzemi körülmények között vizsgáltuk a termékeink hatékonyságát. Az elmúlt évben összesen hét gazdaságban állítottunk be napraforgóban talajoltást a BactoFil® B10 nevű készítménnyel. A vegetáció során mért paraméterek közül most hármat mutatunk be, a csillagbimbós állapotban mért gyökér- és zöldtömeg, valamint a betakarítás eredményeit.

Jól látható, hogy a vizsgált növényi részeknél a különbség ritkán haladta meg a 20%-ot, ugyanakkor Turán a kezelt terület termése több mint 30%-kal magasabb volt a kezeletlen területhez képest. Az itt látható fotón, amely a helyszínen készült, még ez a jelentős eltérés sem látható. Biztosat egy kezelésről tehát minden esetben csak akkor mondhatunk, ha megfelelő módon megmérjük a különbséget!

Összefoglalva, a BactoFil® B10 a következő előnyöket biztosítja a termelők számára:
• erősebb gyökérzet, ami jobb állóképességet és aktívabb víz- és tápanyagfelvételt tesz lehetővé;
• jobb tápanyag-hasznosulás a gyökérzónában, azaz a talajban megkötött tápelemek (pl. foszfor, kálium) feltárása;
• antibiotikum- és sziderofor-termelés, ami távol tartja a kórokozókat a napraforgó gyökerétől (biokontroll hatás);
• folyamatos tápanyagellátás, a szabadon és gyökérzónában élő nitrogénkötő törzsek tevékenysége során.

Szabó István
AGRO.bio

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024. október 2. 17:10

A hiányos makroelem-ellátás 50–60%-kal, a nem megfelelő mikroelem-ellátás 10–25%-kal is csökkentheti a búzatermést, és rontja a minőséget is.

Mikrobiológiai önvédelem a repcében

2018. augusztus 15. 08:03

Egészséges növényállomány csak egészséges talajban nevelhető, illetve a talajhigiénia javításával a termelés biztonsága is növekszik. Napjainkban ebben nyújt segítséget a mikrobiológia technológiája.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.

AGRO.bio technológia ajánlata az őszi kalászosok eredményes termesztéséhez

2018. október 11. 11:41

A talaj egy élő rendszer, amelyben okszerű talajműveléssel biztosítható a növények hiánytalan, egyöntetű kelését lehetővé tevő magágy.