Fontos kipróbált és bizonyított intenzív módszerekkel garantálni a termelésbiztonságot.
Minden kertészeti termelő érzi, hogy ahogy a mezőgazdaság egészében, úgy ebben az alágazatban is érdemben emelkednek a termelés költségei. A gazdák ilyenkor ösztönösen próbálják mérsékelni a kiadásokat, de ebben az esetben a spórolás nagyobb veszteséget jelent, mint amennyi megtakarítást lehet remélni tőle – véli Pálinkó Zsolt. A Malagrow kereskedelmi vezetője szerint éppen az ellenkező stratégia kifizetődő most: egyszerűen túl drágák a termelés feltételei ahhoz, hogy ne a legjobb, kipróbált módszereket alkalmazzuk a biztos betakarítás érdekében.
Alapjaiban értékelheti át ezekben a hetekben-hónapokban számos termelő azt a stratégiát, amellyel növényeit termeszti, és különösen időszerűnek látszik a minél intenzívebb termelési módozatokra való átállás a kertészeti ágazatban. Látszólag ellentmondásos a helyzet, hiszen éppen az intenzív termeléshez szükséges feltételek biztosítása vált költségesebbé. Kétségkívül egyre drágább az energia, a szükséges géppark biztosítása, növekszik a hitelek költségszintje és kiemelkedő mértékben drágulnak az inputanyagok is.
Fontos azonban, hogy éppen a dráguló termelési feltételek miatt jelentene komoly veszteséget az, ha egy megelőzhető tényező miatt érdemi terméskiesést szenvedne el a termelő. Ilyen esetben akkor jár el jól a gazda, ha igyekszik a hozamokat maximalizálni, a kockázatokat pedig minimalizálni
– mondta el lapunknak Pálinkó Zsolt.
A Malagrow kereskedelmi vezetője kifejtette: mivel a termelési költségek emelkedése teljesen általános és nagyarányú minden élelmiszer-kategória esetében és egész Európára kiterjed, megvan az a remény is, hogy csökken a korábban jellemző, dömpingáron Magyarországra érkező zöldség-gyümölcs vonzereje is a kereskedelem szemében. Ennek az első jelei már tapasztalhatók a piacon.
Spórolni – de okosan!
„A drága inputanyagok, az általánosan emelkedő költségszintek mellett kézenfekvőnek tűnhet sokak számára a spórolás, amely egy érthető hozzáállás lehet. Mégis a jelenlegi piaci folyamatokban azt látjuk, hogy a fontos kezelések elhagyása, és az ismeretlen, olcsó termékek használata nagyobb veszteségeket fog eredményezni, mint amit megtakarít vele a gazda. Nem is beszélve az elmaradt haszonról, amit a megfelelő, intenzív módszerek hoztak volna pluszbevételként” – szögezte le a szakember.
Az inputanyagok rohamos és rendkívüli drágulása miatt kulcs tényezővé vált a termésbiztonság elérése a termelés során. Enélkül olyan kitettséggel kell számolnia a termelőnek, ami vállalhatatlan ebben a helyzetben.
Egy ilyen környezetben ugyanis az a kifizetődő stratégia, ha a termelők igyekeznek növelni a termelés biztonságát, lehetőség szerint minél inkább kivédeni az adódó természeti stresszfaktorokat, professzionális módon táplálni a növényeket. „A cél az, hogy minél nagyobb mennyiségű, minél piacképesebb minőségű termést tudjanak a gazdák nagy biztonsággal betakarítani. Ezzel lehet most a legnagyobbat nyerni a kertészeti ágazatban is” – hangsúlyozta Pálinkó Zsolt.
A tápanyagutánpótlási megoldásokkal foglalkozó Malagrow kereskedelmi vezetője szerint ezen az sem változtat, hogy egyelőre a termények ára kisebb ütemben emelkedik, mint az inputanyagok költsége, az eltolódás miatt ugyanis a felvásárlási árak növekedésében még vannak tartalékok.
Fontos a biztos hatás
A jelenlegi helyzetben azonban biztosra kell menni, mert a kísérletezésnek nincs itt az ideje.
Sajnos mi is halljuk, tapasztaljuk, hogy a piacon kifejezetten a Malagrow termékeire hasonlító, bizonytalan eredetű szereket árusítanak, azoknak azonban nyilvánvalóan nem ismert sem a fejlesztési háttere, sem a valós hatása, csak ígéretek szép csomagolásban. A mi termékeink garantáltan, számtalan kísérlet és hazai felhasználás által bizonyítottan fejtik ki hatásukat.
– fogalmazott Pálinkó Zsolt.
A szakember tehát úgy véli, hogy az olcsóbb, megbízhatatlan eredetű és kétes hatásmechanizmusú termékekkel sokat, egy potenciálisan jó év meglovagolását kockáztatják a termelők. „Sem a termésbiztonság, sem a mennyiség, sem a minőség nem garantálható kipróbálatlan technológiák alkalmazásával.”