Zöldség

Nyáron sok, télen kevés – téli, fényhiányos időszak és következményei a zöldséghajtatásban

Agrofórum Online

Justus von Liebig (1803-1873) a mezőgazdasági kémia egyik alapítója, aki rendszerbe foglalta a szerves kémiát, és megalkotta a mai napig is helytálló Minimumtörvényt, amit Dobeneck, ugyancsak német tudós, hordó formájában, jól érthető módon szemléltetett. Lényege: a minimumban lévő élettényező határozza meg a növénytermesztésben a termésmennyiséget. Ez igaz az általuk vizsgált növényi tápanyagokra, de helytálló az többi élettényezőkre is (fény, hő, víz). Azóta már azt is tudjuk, hogy nemcsak a minimumban lévő, de a káros maximumot is elérő tényezők is limitálhatják a termést.

Zöldség- és dísznövényhajtató kertészek tapasztalják a gyakorlatban, hogy télen, a fényhiány következtében mennyire nehéz az üvegházakban és a fóliák alatt nagy termést és jó minőséget elérni, míg nyáron mennyi napégési kár jelentkezik az egyre intenzívebb globálsugárzásból adódóan.

Ma már a 30 Δt-én (30 0C hő különbség), vagy a körüli szinten fűtött fóliasátrak és üvegházak esetében jövedelmező termesztés csak úgy képzelhető el, ha a hasznosítás 10-12 hónapig tart, vagyis a fény tekintetében legszegényebb decemberi és januári hónapokban is szükséges a termesztő berendezéseket üzemeltetni.

A besugárzás területi eloszlását két tényező határozza meg: a földrajzi szélesség, valamint a felhőzet mennyisége. Hazánk területén az országon belül tapasztalható kis szélességkülönbség miatt a döntő szerepet a felhőzet játssza (www.met.hu/eghajlat/magyarorszag). A legtöbb globálsugár energia az ország déli megyéiben mérhető, szerencsés egybeesés kertészeti szempontból, hogy termálvizek tekintetében is ez a legjobban ellátott terület. Itt a havi érték nyáron (július) megközelíti a 70 000 j/cm2-t, ugyanakkor télen mindössze 5-10 000 j/cm2/hónap, ami alig-alig elegendő a hajtatott növények számára. (Ugyan júniusban leghosszabbak a nappalok, azaz leghosszabb a besugárzási idő, de júliusban kevesebb az árnyékoló felhőzet.)

A környezeti tényezők közül a besugárzás van a legnagyobb hatással az asszimiláció és a transzspiráció mértékére, így a növény fejlődésére is, egyrészt közvetlen formában, mint fény, másrészt közvetve, a termesztő berendezés hőmérsékletének növelése útján. A téli hónapokban minimum tényezőnek tekinthető a fény, mint a növény víz- és tápanyagigényét leginkább meghatározó faktor, mivel a többi élettényezőt hajtatóházakban, így a hőmérsékletet, a vizet és a tápanyagokat tetszés szerint tudjuk a növény számára biztosítani.

A fény – összetételétől függően – eltérő mértékben és formában hat a növény fejlődésére. Az intenzív fény a generatív jelleget, a gyenge a vegetatívat generálja. A rövidhullámú fény, így a kék és az ultraibolya sugarak a reproduktív szervek kialakulását és működését segítik, míg a vörös fénytartomány és az infravörös sugarak a lombozat növekedésére hatnak kedvezően. A szórt fényt jobban hasznosítják a zöldnövények, mint a sugárzót, gondoljunk csak azokra a káros hatásokra és következményeikre, amiket az elmúlt évtizedben az egyre intenzívebb globálbesugárzás okozott.

A termesztéstechnológiákban a környezeti tényezők szabályozásával, így a fény esetében is olyan stresszhatásokat generálhatunk, amelyek megváltoztatják a növény fejlődésének irányát és mértékét. Nem biztos, hogy minden stressz a növény növekedése vagy fejlődése szempontjából kedvezőtlen. Beszélünk gyenge, úgynevezett eustresszről, amelyek a növényben kedvező, stimulatív hatást váltanak ki, az élettani folyamatokat a kívánt irányba terelik. Segítségükkel az erős generatív jelleg mérsékelhető, vagy a túlzott vegetatív növekedés esetén a virágzásra, terméskötésre kényszeríthető a növény. Ugyanakkor léteznek úgynevezett distresszek vagy gátlóhatásúak, amelyek az élettani folyamatokra minden tekintetben kedvezőtlenek.

Gyakran alkalmazott stressz kezelés a zöldséghajtatásban a már említett kedvező vegetatív-generatív egyensúly fenntartása, termés és virágelrúgás esetén a terméskötődés fokozása. Míg a rövid nappalok az úgynevezett rövidnappalos növények esetében (pl. krizantém) a virágzást generálják, addig a paprikánál, a paradicsomnál vagy az uborkánál a lombnövekedést fokozzák, és rontják a reproduktív szerveket fejlesztő szövetek differenciálódását, a virágok megjelenését, a termékenyülést, de magát az érést is lassítják.

A téli és kora tavaszi hónapokban zöldséghajtatás vonatkozásában kétségtelenül a limitáló tényező a fény, nemcsak rövidek a nappalok, de a fény intenzitása is gyenge. A fényerő, a besugárzott energia mérésére elfogadott egység a W/m2, (watt) vagy egy bizonyos időegységre vonatkoztatva a J/cm2 (joule), például: J/cm2/nap vagy J/m2/ hónap, stb. Szokás a fényerőt a pillanatnyi értékkel, azaz a luxszal (lx) is jellemezni, ami a fényképészetben általánosan elfogadott, de meglehetősen kevés információt szolgáltat a kertésznek. A termesztési gyakorlatban többféle mértékegységet, és azoknak ezerszeresét is használják (pl. 1 000 W = kW; 1 000 J/cm2/nap = kJ/m2/nap; 1 000 cal/m2/nap = kcal/m2/nap vagy 1 000 lx = klx), ezek részben eltérő fizikai fogalmakat is takarnak, ebből adódóan átszámításuk csak hozzávetőlegesen lehetséges, főleg a gyakran használatos lux esetében: 1W/m2 = 8,67J/cm2/nap = 2,06 cal/cm/2/nap = ~ 120-200 lux*. (*A nap folyamán többször mért átlag alapján.)

Fényhiányból adódó fejlődési zavarok

A Kárpát-medencében, a téli napokon sok esetben az 5 000 lux-ot, azaz a 200-300 J/cm2/nap illetve 40-50 W/m2 értéket sem éri el a besugárzás, ami minimálisan szükséges lenne a paprika vagy a paradicsom virágzásához, terméskötéséhez. Ebből adódóan gyakoriak a fényhiányból adódó fejlődési zavarok.

A fény hiánya következtében jelentkező szármegnyúlás nemcsak azért káros, mert hamarább benövi a növény a fólia vagy az üvegház légterét, a laza szövetből adódóan könnyebben manifesztálódnak a kórokozók, így nagyobb a fertőzés veszélye is.

Nemcsak a kifejlett növényekre van kedvezőtlen hatással a fényhiány, a palántanevelést is sújtja. A megnyúlt palánta a kiültetést követően sokkal érzékenyebben reagál a környezeti hatásokra, megdől, eltörik. A virágrügy-differenciálódás elhúzódása rontja a primőrök koraiságát, sokszor csak életképtelen, abortálódott virágok képződnek, és később – a pollen fertilitásának hiányában – a virág megtermékenyülése is elmarad.

1. kép: A fényhiány egyik súlyos következménye a fürtkocsány-törés

A rossz termékenyülés következtében üregesek, gerezdesek és puhábbak, könnyebbek lesznek a bogyók. Még mielőtt kifejlődne a paradicsom termése, megtörik a fürtkocsány (1. kép), ezzel megakadályozva a termések további súlygyarapodását.

2. kép: A fényhiány következtében is jelentkező hibás érés, a fehérdugó rontja a minőséget

Lassúbb az érés, rosszabb a termések színeződése, és az íz anyagok sem alakulnak ki olyan mértékben, mint kedvező fényviszonyok esetén, késő tavasszal vagy nyáron. Jelentkeznek a színhiánybetegségek, paradicsomnál a zöldfoltosság, fehérdugó betegség (2. kép), a paprikánál a terméslilulás.

Érzékenyebb a növény a növényvédő szer és lombtrágya koncentrációra, és az olyan toxikus anyagokra, mint a klór.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Spárga a fókuszban: mitől lett luxus a tavasz zöldsége?

2025. május 19. 08:10

A spárga tavaszi sztárnövény, de megéri az árát? Körbejártuk termesztését, környezetterhelését és a tudatos fogyasztás lehetőségeit.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

Zöldségvetőmagok: egy láthatatlan, mégis meghatározó szektor

2025. május 6. 13:10

A zöldségvetőmag-szektor a mezőgazdaság egy rendkívül specializált ágazata, amely ugyan ritkán kerül reflektorfénybe, ám kulcsszerepet játszik a globális élelmezésbiztonságban.

Milyen szobanövényeket tarthatunk, ha kevés fény jut a lakásba?

2024. január 7. 04:36

Kevés fény jut lakásunk egyik helyiségébe, ahol ennek ellenére virágot szeretnék tartani. Milyen növényeket javasolnak? Lehetőleg olyanokat, amik igénytelenek, kevés gondozással is beérik.

Primőrök fényhiánnyal kapcsolatos minőségi hibái

2021. március 27. 03:36

Az extrém időjárás, a szélsőséges meleg, vagy a téli tartósan borult, fényszegény hónapok, mint a kései lehűlések is kiváltói lehetnek, a zöldségféléknél tapasztalható színhibáknak, amelyek gyakran megelőzhetők vagy mérsékelhetők lennének.

Primőrök lombtrágyázása rossz kondíció esetén

2023. február 4. 06:33

A téli, kora tavaszi, hosszúra nyúlt fényszegény időszakot követően sok primőrön tapasztalható kondíció leromlása.

Mitől lett foltos és kókadt az Aloe vera?

2023. április 9. 04:38

Aloe vera növényem egyik vastag szárán barnás foltok vannak, illetve annak ellenére, hogy folyamatosan hoz új hajtásokat és leveleket is, nagyon kókadt. A probléma a megküldött képeken látható. Hogyan gyógyítható? Egyáltalán mi a betegsége?