Botrítisz a szamócán! Hogyan védekezhetünk ellene?

Agrofórum Online

Fólia alatt nevelek szamócát, egyes töveknél az alsó levelek tövében penészbevonat fejlődött, szürkés színű. Meg lehet állapítani, hogy mi okozza? Mivel védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A szamóca növényeken gyakori a szürkepenészes rothadás, amit a Botrytis cynerea nevű sok tápnövényű gomba okoz. Számos növényfajt képes megfertőzni, többek között szőlőbogyókon ismert károsítása és más bogyós termésűek termésein is.

A szamócán is elsősorban a termést teszi tönkre, de a gomba már a fiatal növények levélnyelén, szártövi részén is gyakori, ahol barna elhalásokat okoz. Az elhalt részeken szürke, dús „penészgyep” fejlődik ki. Különösen olyan töveknél gyakori a zöld részeken is a kártétel, melyeknek dús a lombja, az zárt, nem engedi a szártövet szellőzni, levegőzni, és a töve tartósan nyirkos vagy párás. Ez a virágzás előtti megjelenés azért is veszélyes, mert a gomba spórái nagy számban képződnek, felszaporodnak, és virágzáskor már a virágok fertőzésével azok súlyos elhalását okozhatják.

Botrítisszel fertőzött szamócatő

A zöld és érő bogyókat is fertőzi a gomba, azokon matt, megbarnuló foltokat idéz elő, a foltoknál a bogyó húsa megpuhul, felületén szürke színű, bársonyos bevonat, majd szétszóródó gombaspórák képződnek. A puhulás gyakran a kocsány felől indul el. Az egymással érintkező bogyókból a gomba átfertőzi a szomszédos gyümölcsöket, igen gyors tömeges rothadást vált ki.

Botrítiszes szamócabogyók

A gombának a nedves növény, a magas páratartalom és a 18-21 °C léghőmérséklet kedvez. A növények fogékonyságát növeli a túlzott N-adagolás, a fokozott, nem a növény igényéhez igazított öntözés (túlöntözés), napfényszegény időszak, amik a növények erős növekedését, laza szerkezetű szöveteit eredményezik. A P és K adagolásával, az öntözés hőmérséklethez igazításával, a fólia folyamatos szellőztetésével a növények ellenálló képessége növelhető. A felszíni öntözés párásító hatását is figyelembe kell venni az állomány nevelésénél.

A szamóca virágzása alatt, a virágzás kezdetén és a tömeges virágzás vége felé – 2 alkalommal – ajánlott az állomány permetezése, amivel a virágok fertőződését meg lehet előzni. Szamócánál engedélyezett borítisz ellen is ható gombaölő szerek: ciprodinil (Chorus), azoxistrobin (Quadris, Tazer, Universalis), fenpirazamin (Prolectus), boszkalid+piraklostrobin (Signum), fludiopxonil+ciprodinil (Switch), fenhexamid (Teldor), kálium-hidrogén-karbonát (Vitisan). Az utolsó kivételével felszívódó hatásúak, és valamennyi a szabad forgalmú kategóriába tartozik.

Fókuszban az almalisztharmat

2018. május 24. 10:42

A gyümölcsösök aktuális növényvédelmi problémáira és a lehetséges megoldásokra hívjuk fel a szakemberek figyelmét szakcikkünkben.

Megelőző védekezéssel egészséges marad az állomány

2019. július 16. 11:56

A napraforgóra – de sok esetben a repcére és a szójára is – specializálódott gombák számára is egyre kedvezőbbek a szántóföldi feltételek.

A megelőzés automatikus termésmentés is!

2018. április 27. 07:16

A kalászos növényvédelmet meghatározza a termesztési cél, az évjárat és a helyi sajátosságok.  A fajta fogékonysága pedig meghatározza a stratégiát.

Hogyan és mivel tudok hatékonyan védekezni a paradicsomvész ellen?

2023. augusztus 1. 04:36

Hogyan és mivel tudok hatékonyan védekezni a paradicsomvész ellen a kertemben? Nálam már a leveleken és sajnos a bogyókon is megjelent a betegség.