Elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Agrofórum Online

Tájékoztatásukat szeretném kérni, hogy gyümölcsfáimnál elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tél végi, vagyis tavaszi lemosó kezelés elvégzésével még egyáltalán nem késett el. Ennek idejét ugyanis a hőmérséklethez, valamint a növény fenológiai állapotához kell igazítani. A hőmérséklet szempontjából ideális, ha már a tartós téli fagyok elmúltak, a növény nedvkeringése is kezd megindulni. A melegedő hőmérséklet hatására a kártevők is megkezdik élettevékenységeiket, mely által érzékennyé válnak a kezelésre. A fa állapotát nézve optimálisnak tekinthető az az időszak, amikor rügyei már elkezdenek megduzzadni, vagyis a fa minél közelebb van a rügypattanáshoz.

Hőmérséklet tekintetében a kezelés már 5 fok körül elvégezhető, de érdemes megvárni a 10 fok körüli hőmérsékletet. Lehetőség szerint, mint minden egyes permetezés alkalmával egyaránt, válasszunk szélcsendes és száraz napot. A lemosáshoz alkalmazható hatóanyagok mindegyike kontakt hatású, tehát csak közvetlen érintkezés útján érik el a kívánt hatást. Ügyelni kell tehát arra, hogy a növény minden részére jusson a készítményből, legyen szó a fa tetejéről, vagy a törzsön található kéregrepedésekről, érdemes ezért nagy lémennyiséggel dolgoznunk.

A jó készítménnyel, megfelelő módon és időben végzett kezeléssel akár az egész évi növényvédelmet megalapozhatjuk. Egy kezeléssel akár több, a későbbi időszakban végzendő permetezést is kiválthatunk, hiszen a lemosással, egy alkalommal, több kártékony szervezet ellen is felléphetünk. A kártevők közül a fákon telelő levéltetvek, vértetvek, pajzstetvek, atkák és molyok áttelelő alakjai ellen védekezhetünk, de számos kórokozó ellen is hatékonyak lehetünk.

A kórokozók közül pl. a körtevarasodás, monilínia, lisztharmatgombák stb. ellen csakugyan hatásos műveletnek számít. Az előző évben fákon károsító kórokozók és rovarok ismeretének segítségével válasszunk a hatóanyaguk közül. A rezet tartalmazó hatóanyagokat a lisztharmatok kivételével a gombás és bakteriális betegségek ellen, a kéntartalmúakat pedig a lisztharmatok, valamint az atkák ellen lehet eredményesen alkalmazni. A kártevők esetében az olajtartalmú szerek jöhetnek számításba. Természetesen ezek kombinációja is kijuttatható, így egymenetben valamennyi károsító ellen védekezhetünk megelőző jelleggel.

Rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga

2019. október 30. 04:36

Az eddigi kerti munkák szomorú tapasztalata, hogy rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga, azok közül is a spanyol csiga.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.