Elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Agrofórum Online

Tájékoztatásukat szeretném kérni, hogy gyümölcsfáimnál elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tél végi, vagyis tavaszi lemosó kezelés elvégzésével még egyáltalán nem késett el. Ennek idejét ugyanis a hőmérséklethez, valamint a növény fenológiai állapotához kell igazítani. A hőmérséklet szempontjából ideális, ha már a tartós téli fagyok elmúltak, a növény nedvkeringése is kezd megindulni. A melegedő hőmérséklet hatására a kártevők is megkezdik élettevékenységeiket, mely által érzékennyé válnak a kezelésre. A fa állapotát nézve optimálisnak tekinthető az az időszak, amikor rügyei már elkezdenek megduzzadni, vagyis a fa minél közelebb van a rügypattanáshoz.

Hőmérséklet tekintetében a kezelés már 5 fok körül elvégezhető, de érdemes megvárni a 10 fok körüli hőmérsékletet. Lehetőség szerint, mint minden egyes permetezés alkalmával egyaránt, válasszunk szélcsendes és száraz napot. A lemosáshoz alkalmazható hatóanyagok mindegyike kontakt hatású, tehát csak közvetlen érintkezés útján érik el a kívánt hatást. Ügyelni kell tehát arra, hogy a növény minden részére jusson a készítményből, legyen szó a fa tetejéről, vagy a törzsön található kéregrepedésekről, érdemes ezért nagy lémennyiséggel dolgoznunk.

A jó készítménnyel, megfelelő módon és időben végzett kezeléssel akár az egész évi növényvédelmet megalapozhatjuk. Egy kezeléssel akár több, a későbbi időszakban végzendő permetezést is kiválthatunk, hiszen a lemosással, egy alkalommal, több kártékony szervezet ellen is felléphetünk. A kártevők közül a fákon telelő levéltetvek, vértetvek, pajzstetvek, atkák és molyok áttelelő alakjai ellen védekezhetünk, de számos kórokozó ellen is hatékonyak lehetünk.

A kórokozók közül pl. a körtevarasodás, monilínia, lisztharmatgombák stb. ellen csakugyan hatásos műveletnek számít. Az előző évben fákon károsító kórokozók és rovarok ismeretének segítségével válasszunk a hatóanyaguk közül. A rezet tartalmazó hatóanyagokat a lisztharmatok kivételével a gombás és bakteriális betegségek ellen, a kéntartalmúakat pedig a lisztharmatok, valamint az atkák ellen lehet eredményesen alkalmazni. A kártevők esetében az olajtartalmú szerek jöhetnek számításba. Természetesen ezek kombinációja is kijuttatható, így egymenetben valamennyi károsító ellen védekezhetünk megelőző jelleggel.

Zöldségtermesztésben néha alábecsült, máskor túlértékelt növényi tápelemek II.

2022. május 11. 04:34

Számba vesszük azokat a növényi tápelemeket, amelyek egy részének trágyaként történő alkalmazása több vitát eredményezett a zöldségtermesztők körében.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében - 7. rész

2022. január 4. 04:36

A repcét kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

Hyvido™ – a stabil és kiszámítható termés biztosítéka 2023-ban

2023. június 1. 06:34

Ki ne szeretné, hogy a termesztése során a maximumot hozza ki választott fajtájából, hibridjéből, bármilyen körülmények között?

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.