Hogyan védekezhetünk a körte ventúriás varasodása ellen?

Agrofórum Online

P. Katalin kérdése: Varasodás jelent meg a körtémen. Mit tegyek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte ventúriás varasodása (Venturia pyrina) az egyik legjelentősebb körtebetegség. A betegség súlyos lombvesztést okoz, a gyümölcsök pedig értéktelenek lesznek. Csapadékos évben akár országos járvány is kialakulhat. A betegség ellen még száraz évjáratban is rendszeresen, megelőző jelleggel védekezni szükséges.

A tünetek a levél színén és fonákán is megtalálhatóak. A levélen enyhén kidomborodó sárgászöld foltokat találunk melyen később bársonyos gyep látható. A hajtásokon kerek vagy ovális sárgászöld foltok jelennek meg, melyek gyakran felhólyagosodnak és felszakadnak. A virágokon kör alakú barna bársonyos gyep található. A gyümölcsökön is kialakulnak a varas foltok, deformálódnak, növekedésben visszamaradnak, a termések héja parásodik. Erős fertőzöttség hatására nagymértékű lombhullás következhet be, ami a fák további gyengüléséhez vezet. A kórokozó fontos fertőzési forrása a vesszőn kialakult varas foltok, valamint a beteg lehullott levelek is. A kórokozó csak a fiatal hajtásokat képes megfertőzni, a fásodott vesszőket már nem.

A védekezés az alma ventúriás varasodásához képest annyiban különbözik, hogy míg az alma esetén a fertőzés forrása csak a lehullott levelek, addig a körte esetében a fás részek is a fertőzés forrásai. Emiatt nem csak a lehullott lomb megsemmisítése fontos feladat, hanem a körtefák rügypattanás előtti rezet tartalmazó készítménnyel történő lemosásszerű permetezése is. A fertőzés ugyanis már rügypattanást követően megkezdődhet.

A rügypattanás előtt végzett permetezésekkel a gombacsírákat pusztíthatjuk. A levelek megjelenésétől virágzásig legalább 2-3-szor az időjárás figyelembevételével szükséges a kémiai védekezést elvégezni. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában, azaz áprilistól júniusig a felszívódó (penkonazol, tebukonazol) és kontakt (klórtalonil) szerek kombinált használata ajánlott. A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében. A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, így a növények megfelelő felkészülését, kondícióját biztosíthatjuk a téli fagyokra. A telepítéskor figyelembe vehetjük a fajták eltérő varasodás fogékonyságát is. A fogékony fajták közé tartoznak a Kálmán körte, Vilmos körte, Téli esperes, Bosc kobak és Hardenpont téli vajkörte is.

A repce kora tavaszi kártevői

2020. január 29. 10:24

A repcét veszélyeztető kártevők sorát kora tavasszal két kistestű ormányos bogár nyitja meg; a repceszár-ormányos és a nála pár tized milliméterrel testesebb nagy repceormányos. Az gazdasági kárt a lárvák okozzák, amelyek eleinte a levélnyelekben, később pedig a repce szárában táplálkoznak. Az előrejelzési adatok, vagyis a sárga tálak és ragasztós lapok fogási eredményei alapján, valamint az időjárás figyelembe vételével határozható meg az ellenük való védekezés optimális időpontja.

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Inváziós kártevők: - A harlekinkatica

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

A hazai őszi búza magtételek belső Fusarium-fertőzöttsége 2017-ben

2018. december 27. 10:36

NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán (NTAI) (és jogelődeinél) az 1970-es évek eleje óta figyelemmel kísérik az őszi búza belső Fusarium szemfertőzöttségét.