13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz

Hogyan védekezhetünk a körte ventúriás varasodása ellen?

Agrofórum Online

P. Katalin kérdése: Varasodás jelent meg a körtémen. Mit tegyek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte ventúriás varasodása (Venturia pyrina) az egyik legjelentősebb körtebetegség. A betegség súlyos lombvesztést okoz, a gyümölcsök pedig értéktelenek lesznek. Csapadékos évben akár országos járvány is kialakulhat. A betegség ellen még száraz évjáratban is rendszeresen, megelőző jelleggel védekezni szükséges.

A tünetek a levél színén és fonákán is megtalálhatóak. A levélen enyhén kidomborodó sárgászöld foltokat találunk melyen később bársonyos gyep látható. A hajtásokon kerek vagy ovális sárgászöld foltok jelennek meg, melyek gyakran felhólyagosodnak és felszakadnak. A virágokon kör alakú barna bársonyos gyep található. A gyümölcsökön is kialakulnak a varas foltok, deformálódnak, növekedésben visszamaradnak, a termések héja parásodik. Erős fertőzöttség hatására nagymértékű lombhullás következhet be, ami a fák további gyengüléséhez vezet. A kórokozó fontos fertőzési forrása a vesszőn kialakult varas foltok, valamint a beteg lehullott levelek is. A kórokozó csak a fiatal hajtásokat képes megfertőzni, a fásodott vesszőket már nem.

A védekezés az alma ventúriás varasodásához képest annyiban különbözik, hogy míg az alma esetén a fertőzés forrása csak a lehullott levelek, addig a körte esetében a fás részek is a fertőzés forrásai. Emiatt nem csak a lehullott lomb megsemmisítése fontos feladat, hanem a körtefák rügypattanás előtti rezet tartalmazó készítménnyel történő lemosásszerű permetezése is. A fertőzés ugyanis már rügypattanást követően megkezdődhet.

A rügypattanás előtt végzett permetezésekkel a gombacsírákat pusztíthatjuk. A levelek megjelenésétől virágzásig legalább 2-3-szor az időjárás figyelembevételével szükséges a kémiai védekezést elvégezni. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában, azaz áprilistól júniusig a felszívódó (penkonazol, tebukonazol) és kontakt (klórtalonil) szerek kombinált használata ajánlott. A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében. A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, így a növények megfelelő felkészülését, kondícióját biztosíthatjuk a téli fagyokra. A telepítéskor figyelembe vehetjük a fajták eltérő varasodás fogékonyságát is. A fogékony fajták közé tartoznak a Kálmán körte, Vilmos körte, Téli esperes, Bosc kobak és Hardenpont téli vajkörte is.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

A gabona lisztharmat fertőzésért nagyban felelős a technológia is!

2020. március 23. 09:57

Mint minden gombának, így a lisztharmatnak is megvan a maga kedvelt klímája, amikor szeret „előbújni”, fertőzni, így a lisztharmat a melegebb, párás (de nem nedves, mivel a cseppfolyós víz a micélium fejlődését gátolja) időjárást kedveli. Megjelenését gyors felszaporodás követi, ha a közepesen meleg és párás idő tartósan fennáll.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.