Mi okozhatja sárga színű foltok megjelenését a szeder szárán?

Agrofórum Online

K. Ildikó kérdése: Tüskétlen szeder zöld szárain élénksárga, kissé kiemelkedő foltokat látok. Mik lehetnek ezek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A tüskétlen szedernek viszonylag kevés betegsége van. Közülük csupán egy okoz az áttelelt szárakon sárga színű foltokat, a szeder sárgarozsda, de nevezik szeder szár- és levélrozsdának is. Kórokozó neve: Kuehneola albida. Csak a tüskétlen szedret fertőzi, tüskés (vadon előforduló) szeder nem gazdanövénye.

Áttelelt spóratelepek

A rozsdagombákra jellemző, hogy több spóraformát fejlesztenek fejlődésük során. Ha minden – 5 féle – spóra kialakul, teljes fejlődésmenetű kórokozóról van szó. A sárgarozsda esetében hiányzik a második spóraforma (ecidio spóra), tehát hiányos fejlődésmenetű rozsdagomba a károsító. A kórokozó elsősorban a fertőzött, megfásodott vesszőkön telel át. Korán tavasszal, a levelek kihajtásakor a vesszőkön ovális alakú 2-3 cm hosszú foltokban élénksárga spórák képződnek, kiemelkedőek, a folt felett a vessző bőrszövete hosszirányban felreped. A kiszóródó spórák később a leveleket is megfertőzik, azok színén sárga vagy barna apró, 1 mm körüli mozaikfoltok láthatók. Ugyan ezeknek a leveleknek hátoldalán citromsárga uredo spóratelepeket hoznak létre. Több ciklusban megismétlődik a spóraképzés és a fertőzés. Spórák terjedését a szél, a légmozgás segíti. Zöld hajtásokat is megfertőzik és a levélnyeleket is. Ősszel – még tél előtt – kifejlődnek a telio/teleuto spórák, melyek fehéres, fakó sárgás színűek, és a levelek hátoldalán helyezkednek el.

Spóratelepek a levelek hátoldalán

A gomba áttelelése a fertőzött, talaj felszínére lehullott levelekkel és fertőzött vesszők segítségével történik.

Agrotechnikai és kémiai védekezés

Ősszel a rozsdafertőzött lehullott leveleket forgassuk be a talajba. A letermett vesszőket tőből vágjuk ki, ezt a munkát a szüret után mielőbb végezzük el. Az áttelelt vesszőket, amint a rozsdafoltok láthatóvá válnak, kezeljük le. A gombaölő hatás eléréséhez feltétlenül szükséges tapadásfokozó hozzáadása. Nyáron a leveleken kialakuló rozsdatelepek megjelenésével a lombozat többszöri permetezése is szükségessé válhat. A szedernél engedélyezett gombaölő szerek közül az azoxistrobin, a ciprodinil, a mankoceb és a piraklostrobin hatóanyagúak nyújtanak megfelelő ölő hatást a rozsdagombára, ezek közül javasolt választani. A szeder botrítiszes termésrothadása ellen is hatásosak az azoxistrobin, a ciprodinil és a piraklostrobin tartalmú készítmények, a két betegség egyidejű fellépésénél érdemes ezt figyelembe venni.

A repce tavaszi fungicides kezelései

2021. március 17. 09:34

Az őszi káposztarepce szinte az egyetlen olyan szántóföldi kultúrnövényünk, amelynek termesztése során a növényvédelem sikeressége döntő tényező a termesztés sikerességének szempontjából és amely esetében a növényvédelmi költségek a legmagasabbak más kultúrákkal összehasonlítva.

Kilőtt a növényvédő szerek forgalma tavaly

2020. április 21. 09:27

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett.

Mediterrán ciklonok is hozzák a rezisztens spórákat az olasz szőlővidékekről

2024. május 30. 14:10

Hazánkba gyakran olyan fertőző spórák érkeznek a mediterrán ciklonokkal, melyek az észak-olaszországi szőlővidékekről hozzák a gyakran bizonyos hatóanyagokra már rezisztens spórákat.

Hogyan védekezhetünk a som levélfoltossága ellen?

2019. október 19. 06:38

G. Jakab kérdése: Som bokrokon már nyáron megjelentek, és az utóbbi hetekben súlyosan elterjedtek a foltos levelek. Mi okozza ezt a betegséget, lehet-e védekezni ellene?