Milyen betegségre utalnak a fehér, penészszerű foltok a korallvirág levelein? Hogyan védekezhetek ellene?

Agrofórum Online

Sz. Tiborné kérdése: Virágaimon, legutóbb a korallvirág levelein, fehér penészszerű foltok jelentek meg. Hasonló tünetek korábban más szobai virágomon is előfordultak. Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Zárt légtérben (üvegházban, lakásban) tartott cserepes virágokat – télen is – gyakran megfertőzi a lisztharmat. A lisztharmat betegséget gombafertőzés okozza. Tünetei nagyon hasonlóak a különböző növényeken.

Jellegzetes, amikor a zöld leveleken 1-2 mm és 6-10 mm közötti átmérőjű kör alakú fehér, penészszerű foltok tűnnek fel, a foltok növekedhetnek, gyakran összeérnek, összefolynak. A fehér bevonat, ahogy a gomba elöregszik szürkévé, kissé szennyes színűvé válik. Alatta a parazitált növényi bőrszövet elhal, elbarnul. A gombára kedvezőtlen körülmények hatására a bevonat a felületről eltűnhet, utólag csak a barna, parás foltok jelzik korábbi jelenlétét. Az elkülönült fehér foltokat a levél felületére hullott egy-egy gombaspóra (konídium) csírázása, fertőzése okozza. Vannak esetek, amikor a leveleken egyenletes, vékony, nem feltűnő fehéres, lisztes bevonatot képez. Leveleken kívül a növény valamennyi zöld részét parazitálhatja.

Leggyakrabban a begónia, a borostyán, a Crassula, a dracéna, a fokföldi ibolya, a korallvirág, a mikulásvirág és a cserepes mini rózsák fajain fordul elő.

Begónia lisztharmat

Védekezés lehetőségei:

• Az állományba csak egészséges, mentes egyedek kerüljenek be.
• Biztosítani kell a növények lombjának szellőzését, a párás levegő kedvez a gomba felszaporodásának. A virágok lombját, ha szükséges, csak reggel vagy délelőtt nedvesítsük, vízpótlásuk csak a talaj öntözésével történjen.
• Az első lisztharmat tünetek észlelésekor a fertőzött növényt – fertőzési forrást különítsük el, a tünetes levelet vágjuk le, dobjuk zárt gyűjtőbe.
• A növények túltrágyázása, különösen a szükségesnél több nitrogén, valamint a túlöntözés, a növények szöveteit lazítja, fogékonnyá teszi. A hőmérséklettel és fényviszonyokkal összhangban kell a növények gondozását végezni. Ennek különös jelentősége van a téli fényszegény időszakban.

Korallvirág lisztharmat

Lakásban, lakott helyiségben a szódabikarbónás permetezés ajánlott 0,3-1%-os töménységben, 8-10 naponkénti ismétléssel és megelőző jelleggel. Permetezésnél a teljes lombfelületet (levelek hátoldalát is) kezelni kell. Üvegházi, üzemi viszonyok között a kéntartalmú, az azoxistrobin, a penkonazol és a tebukonazol hatóanyagú szerek engedélyezettek, de bármelyik lisztharmat ellen engedélyezett szer hatásos.

 

A Nufarm vásárlásai fokozzák a versenyképességet a kulcsterületeken

2018. március 20. 08:06

A Nufarm jelentősen fokozta az európai vásárlók számára kínált növényvédelmi szolgáltatást, miután megállapodás született több mint 50 növényvédelmi formuláció megvásárlásáról az Adama és Syngenta cégektől.

Méhek veszélyeztetése "méhekre nem jelölésköteles" növényvédő szerek kombinációja esetén

2018. február 4. 04:16

A cikk szerzője annak járt utána, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e pusztulást a házi méheknél, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora.

Hogyan védekezhetünk a lisztharmat ellen almában és szőlőben?

2019. április 28. 07:36

S. Miklós kérdése: Kertemben található almafáim és szőlőtőkéim minden évben nagyon lisztharmatosak. Mit tehetek ellene?

Időben gondoskodjon a repce egészséges tavaszi indulásáról!

2018. március 26. 07:13

Első alkalommal, amikor a repcénket permetezzük, gondolnunk kell a fóma és egyben a szárormányosok elleni védelemre.