A kertemben termő mogyorókon lyukakat találtam. Milyen kártevő okozza? Lehet ellene védekezni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A mogyoró termésének egyik leggyakoribb és legjelentősebb kártevője a mogyoróormányos (Curculio nucum). A fő kártételt a lárvák okozzák, melyek nagy egyedszám esetében, akár nagyobb arányú terméskiesést is előidézhetnek. A lárvák jellemzően kb. 2 mm átmérőjű szabályosan kerek lyukak kialakulásáért felelősek a terméseken. Táplálkozásuk során a mogyoró belsejét teljesen elfogyasztják és csak morzsalékos rágcsálékukat hagyják meg maguk után. A lárvafejlődés befejezése után, mely kb. 1-1,5 hónapig tart, a lárvák a terméshéjon rágott lyukakon keresztül hagyják el károsításuk helyét. A károsított mogyorók nagyobbrészt kifejlődnek és beérnek, melynek egy része fennmarad a bokron, nagyobb részük azonban még az egészséges mogyorók beérése előtt lehull a talajra.
Az imágók érési táplálkozásuk során is károsíthatnak, a fiatal terméseket megfúrják, melynek egy része, kb. 20%-a még akkor lehull, többi részét pedig kórokozók fertőzik, mely esetben a termés összeszáradva fennmarad a bokrokon.
Az ormányosnak évente 1 nemzedéke van, és a kifejlett alakjaik telelnek át a talajban. Rajzásuk tavasszal meglehetősen elhúzódik, májusban kezdődik és akár június végéig is eltarthat. A környezeti körülmények közül a száraz nyár és a magas páratartalom kedvez szaporodásának, valamint a magas hőmérséklet is.
A védekezést már telepítéskor el lehet kezdeni, ugyanis érdemes olyan fajtát választani, melynek héja korábban keményedik és vastagabb, hiszen ezeket a nőstények kevésbé tudják átfúrni tojásrakásuk céljából. A lárvák ellen rejtett életmódjuk miatt védekezni nem lehet, csak az imágók ellen tudunk kémiai módszerekkel fellépni. A rajzás elhúzódása miatt többször, legalább 2-3 alkalommal szükséges permetezni kontakt hatóanyagú készítménnyel (lambda-cihalotrin). Az imágók jelenlétének nyomon követésére, valamint házikertben akár gyérítésre is alkalmas lehet a kopogtatás módszere. Ezt a reggeli órákban végezzük el, ekkor a bokrok alá terítsünk pl. fehér lepedőt, majd óvatosan rázzuk meg a fát, vagy ütögessük meg fás részeit. A hosszú ormányú rovarok reggel ugyanis még dermedt állapotban vannak, és így hullnak le a fákról, mely során össze is gyűjthetők és meg is semmisíthetők.