Mitől foltosodnak a körtefa levelei?

Agrofórum Online

Kérem tanácsukat a megküldött fotó alapján! Mitől foltosodnak a körtefa levelei?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A levélen a körtelevél-gubacsatka kártétele a levélhimlők látszanak. Ez a kártevő általában a fiatal körtefák zsenge leveleit támadja meg. A körtelevél-gubacsatka rügypikkelyek alatt telel. Tavasztól kezdi a fiatal leveleket károsítani. Viszonylag korán megfigyelhetjük, főleg a nemes fajtákon már fakadás után, virágzás kezdetén. Szívogatásának hatására a levél mindkét oldalán, eleinte zöld, majd pirosas gubacsokat kidomborodó foltokat himlőket figyelhetünk meg. A levélhimlő egy-egy levélen rendszerint nagy számban, százasával található. Kezdetben a főér oldalán szabályosan, majd elszórtan.

Később a termésen is megjelenik hasonló foltokkal és emiatt a termés torzulhat. A gubacsokban élnek az atkák. Kifejlett atka 0, 2mm nagyságú, megnyúlt testű, fehéres színű, négy lába van. Évente 2-3 nemzedéke fejlődik. A gubacsatkák a levél fonákán lévő az elhat, elfeketedett gubacsok nyílásain keresztül elhagyják a levelet és a hajtáson feljebb vándorolva a fiatal leveleket fertőzik. Száraz meleg nyarakon sok gondot okoznak. Erős fertőzés esetén (fiatal oltványoknál) korai lombhullás miatt a körtefa fejlődésében visszamard.

Védekezés

Mivel a gubacsok a levelek belsejében vannak, így az ellenük való védekezés nagyon nehéz. Felszaporodásuk megakadályozása érdekében időben mindent meg kell tennünk, hogy ne okozzanak kárt fiatal körtefáinkon, ne okozzon terméskiesést. Április végén még a tojások lerakása előtt, majd két hét múlva a kikelő lárvák megjelenésekor célszerű atkaölőszerrel permetezni, kontakt növényvédőszerek a gubacsokban lévő atkák ellen nem hatásosak, a felszívódó rovarölőszerek javasolhatók ellenük.

Ott, ahol az előző évben jelentős károkat okozott a gubacsatka fertőzés nyugalmi időszakban lemosó permetezés feltétlen ajánlott. A permetezőszereket célszerű váltogatni, hogy ne alakuljon ki rezisztencia az akaölőszerekkel szemben. A károsodott részek eltávolítása és azonnali megsemmisítése a leghatékonyabb védekezés.

Hűvös, oxigénszegény környezetben tároljuk a körtét!

2024. október 7. 13:10

A körtéket nem szabad együtt tárolni olyan gyümölcsökkel és zöldségekkel, amelyek etilént termelnek.

Évi mintegy 20-25 ezer tonna körte terem hazánkban

2022. november 25. 14:26

Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Mi a különbség a téli körte és a nyári körte között?

2023. szeptember 26. 17:10

Javában tart a körteszezon, az ősz egyik kedvenc gyümölcsét egészen október végéig szedik a hazai ültetvényeken. Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.