Tápanyag-utánpótlás

Tápanyag-gazdálkodási terv fontossága

Agrofórum Online

Nagyon fontos, hogy területünk adottságaival tisztában legyünk. Ezért is fontos, hogy szakértővel vagy saját magunk elvégeztessünk egy teljes körű vizsgálatot, amiben a talaj fizikai, kémiai tulajdonságaival és tápanyag-ellátottságával kapcsolatos adatokat kapunk.

Érdemes látnunk a talajunk humusztartalmát (H%), a kötöttséget (KA), termőhelyi kategóriába való besorolását, pH értékét, hogyan alakul a savanyúság, a lúgosság, a tápelemtartalom: nitrogén (N), foszfor (P), kálium (K). Fontos az öt évenkénti aktualizálás, azaz az újbóli vizsgálat, mert így területéről a gazda teljes képet kap az aktuális állapotról, majd prognosztizálni tudja, hogy milyen állapot felé tart. Romlás vagy javulás várható a továbbiakban, ami az adott év termésátlagára is hatással lehet. A cikk bemutatja, hogy hova, melyik támogatásokhoz szükséges mindenképpen tápanyag-gazdálkodási tervet készítenünk, készíttetnünk.

A tápanyag-gazdálkodási tervet ma már számtalan támogatáshoz szükséges kitölteni és benyújtani. Támogatások esetében a tápanyag-gazdálkodási tervet szeptember 30-ig – amennyiben az adott növénykultúra betakarítására ezen időpontot követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon belül – kell elkészíteni a talajvizsgálati eredmények, valamint ültetvények esetében a levélanalízis figyelembe vételével. Az AKG kedvezményezetteknek tápanyag-gazdálkodási tervet talajtani szakértő bevonásával kell elkészíteni/elkészíttetni. Saját gazdaságára vonatkozóan önállóan is elkészítheti az, aki nem szerepel a szakértői/szaktanácsadási névjegyzékben, de olyan felsőfokú végzettséggel rendelkezik, amely a 16/2019. (IV. 29.) AM rendelet szerint szántóföldi növénytermesztés; kertészet (zöldség-, gyümölcs-, szőlő-, dísznövény-, gyógynövény- és faiskolai termesztés); környezet- és természetvédelem; illetve növényvédelem szakterületekre jogosulttá teszi.

A tervek elkészítésekor a nitrátrendeletben szereplő Helyes Mezőgazdasági Gyakorlatban megfogalmazott határértékeket be kell tartani. Fontos továbbá, hogy amennyiben az adott évben ugyanazon táblán egymást követően több növénykultúrát termesztenek, a növénykultúrák esetében külön-külön tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni. A kötelezettségvállalás ideje alatt folyamatosan rendelkezni kell 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredménnyel, ezért a talajminta-vizsgálat folytonosságára is ügyelni kell.

Az AKG esetében a folytonossághoz elégséges a pályázat melléklete szerinti akkreditált laboratóriumi nyilatkozat. Azonban tekintettel arra, hogy az AKG területeken a nitrátrendelet előírásait is alkalmazni kell, így a laboreredmény megléte esetén – arra alapuló számítást követően – juttatható csak ki műtrágya az adott területre.

Most már a megújuló energia előállításból származó melléktermék (biomassza) fenntartható termesztésével foglalkozó cégeknek, vállalkozóknak (gazdálkodóknak) a 34/2021 (X. 6.) AM rendelet szerint is tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteniük, amelyet 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredményekre alapoznak. Ezt elvégezheti saját maga is, amennyiben rendelkezik megfelelő végzettséggel, vagy szakértő bevonásával készítteti el.

Forrás:

www.nak.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Mire használható a hamu a kertben?

2025. január 15. 08:10

A fa hamuja gazdag különböző ásványi anyagokban, például káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban.

Syngenta kukorica hibridek nitrogén-reakciója, avagy igás- és versenylóval is megugorhatjuk a céljainkat

2023. november 6. 14:10

A Syngenta fejlesztési munkája során az új, köztermesztésbe kerülő kukorica hibrideknél kiemelt fontossággal bír a növények tápanyagigényének és reakcióinak pontos ismerete.

Nitrogénlombtrágya-akció! 20% kedvezmény, 2021. december 20-ig!

2021. december 13. 07:21

A Vulcan RapidNS kénes, mikroelemes nitrogénlombtrágya, amellyel sokat tudunk tenni a biztonságosabb termelésért!

Jobb és több Élet – újabb ismeretek a búza táplálásáról

2020. április 4. 17:32

Az, hogy a búzafajtára, -fajtacsoportra jellemző képességek milyen technológiával, azon belül is milyen trágyaadagokkal érvényesülhetnek leginkább, több év, vagy akár egyidejűleg több kísérleti hely vizsgálati eredményei alapján pontosítható. A szerzők közreadják a martonvásári kísérletek alapján született eredményeket prémium kategóriás, nagy fehérje- és sikértartalmú, valamint jó malmi minőségű búzák esetén. Bemutatják azokat a mérési metodikákat, amelyek segíthetik búza esetében az éhezés mértékének, illetve a szükséges N-pótlásnak a meghatározását.

Napraforgó tápanyag-ellátási sajátosságok

2018. március 16. 06:58

A YaraMila műtrágyákban olyan kiegyensúlyozott nitrogénforrást találunk, amely ammonium és nitrát alapú nitrogént tartalmaz.