Nagyon fontos, hogy területünk adottságaival tisztában legyünk. Ezért is fontos, hogy szakértővel vagy saját magunk elvégeztessünk egy teljes körű vizsgálatot, amiben a talaj fizikai, kémiai tulajdonságaival és tápanyag-ellátottságával kapcsolatos adatokat kapunk.
Érdemes látnunk a talajunk humusztartalmát (H%), a kötöttséget (KA), termőhelyi kategóriába való besorolását, pH értékét, hogyan alakul a savanyúság, a lúgosság, a tápelemtartalom: nitrogén (N), foszfor (P), kálium (K). Fontos az öt évenkénti aktualizálás, azaz az újbóli vizsgálat, mert így területéről a gazda teljes képet kap az aktuális állapotról, majd prognosztizálni tudja, hogy milyen állapot felé tart. Romlás vagy javulás várható a továbbiakban, ami az adott év termésátlagára is hatással lehet. A cikk bemutatja, hogy hova, melyik támogatásokhoz szükséges mindenképpen tápanyag-gazdálkodási tervet készítenünk, készíttetnünk.
A tápanyag-gazdálkodási tervet ma már számtalan támogatáshoz szükséges kitölteni és benyújtani. Támogatások esetében a tápanyag-gazdálkodási tervet szeptember 30-ig – amennyiben az adott növénykultúra betakarítására ezen időpontot követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon belül – kell elkészíteni a talajvizsgálati eredmények, valamint ültetvények esetében a levélanalízis figyelembe vételével. Az AKG kedvezményezetteknek tápanyag-gazdálkodási tervet talajtani szakértő bevonásával kell elkészíteni/elkészíttetni. Saját gazdaságára vonatkozóan önállóan is elkészítheti az, aki nem szerepel a szakértői/szaktanácsadási névjegyzékben, de olyan felsőfokú végzettséggel rendelkezik, amely a 16/2019. (IV. 29.) AM rendelet szerint szántóföldi növénytermesztés; kertészet (zöldség-, gyümölcs-, szőlő-, dísznövény-, gyógynövény- és faiskolai termesztés); környezet- és természetvédelem; illetve növényvédelem szakterületekre jogosulttá teszi.
A tervek elkészítésekor a nitrátrendeletben szereplő Helyes Mezőgazdasági Gyakorlatban megfogalmazott határértékeket be kell tartani. Fontos továbbá, hogy amennyiben az adott évben ugyanazon táblán egymást követően több növénykultúrát termesztenek, a növénykultúrák esetében külön-külön tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni. A kötelezettségvállalás ideje alatt folyamatosan rendelkezni kell 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredménnyel, ezért a talajminta-vizsgálat folytonosságára is ügyelni kell.
Az AKG esetében a folytonossághoz elégséges a pályázat melléklete szerinti akkreditált laboratóriumi nyilatkozat. Azonban tekintettel arra, hogy az AKG területeken a nitrátrendelet előírásait is alkalmazni kell, így a laboreredmény megléte esetén – arra alapuló számítást követően – juttatható csak ki műtrágya az adott területre.
Most már a megújuló energia előállításból származó melléktermék (biomassza) fenntartható termesztésével foglalkozó cégeknek, vállalkozóknak (gazdálkodóknak) a 34/2021 (X. 6.) AM rendelet szerint is tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteniük, amelyet 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredményekre alapoznak. Ezt elvégezheti saját maga is, amennyiben rendelkezik megfelelő végzettséggel, vagy szakértő bevonásával készítteti el.
Forrás: