Állattenyésztés

400 millió eurós támogatás a francia állattartóknak

Kép: Unsplash

Franciaország 400 millió euró segélyt nyújt azoknak az állattartó telepeknek, amelyeket súlyosan sújt a takarmánygabona árának emelkedése az ukrajnai orosz invázió nyomán – közölte a párizsi kormány.

A kiemelten fontos exportőr Ukrajna orosz inváziója megzavarta a Fekete-tengeren keresztüli szállítást, rekordmagasságba lökve az európai gabonaárakat, és megnövelte a takarmányköltségeket, amelyek már a tavalyi nyersanyag-rali során is megugrottak.

A francia gazdaság javítása érdekében az ukrajnai konfliktus hatásainak átvészelését célzó szélesebb terv részeként a kormány négy hónapon keresztül biztosítja a segélyt azoknak az állattartó telepeknek, amelyek a takarmányköltség miatt veszteségeket szenvedtek el – mondta Julien Denormandie mezőgazdasági miniszter.

A francia takarmánygyártók korábban azt kérték a kormánytól, hogy az állattartó telepek anyagi támogatása mellett biztosítson bizonyos mennyiségű gabonát ágazatuk számára az Ukrajna inváziójával összefüggő növekvő exportigényre tekintettel.

A kormány nem jelentett be semmilyen intézkedést a belföldi piac ellátásának fenntartására, Denormandie szerint Franciaországban nincs élelmiszerhiány, az exportban van szerepe, segítve az ukrán ellátási zavarok által sújtott országok ellátását.

A kereskedők szerint Franciaország, az Európai Unió legnagyobb gabonatermelője és -exportőre, azon uniós országok közé tartozik, ahol megnőtt az exportkereslet.

Jean Castex miniszterelnökkel és más miniszterekkel együtt felszólaló Denormandie megerősítette, hogy támogatja az Európai Unió által vizsgált javaslatot, amely szerint a gazdálkodók a termelés fokozása érdekében parlagon lévő területeket is művelhetnek.

Ami a műtrágyát illeti, Franciaországnak elegendő készlete van a tavaszi vegetációs időszakra, de a kormány tervet dolgoz ki az őszi elérhetőség biztosítása érdekében – mondta Denormandie.

Az ukrajnai konfliktus és az Oroszország elleni nyugati szankciók a terméshozam szempontjából kulcsfontosságú tápanyag, a nitrogénműtrágya magasabb árát okozta. A francia gazdák az üzemanyagköltségekre is állami támogatást kapnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

A francia borexportőrök rekordértékesítést értek el tavaly

2023. február 20. 11:34

A bor és szeszes italok tengerentúli értékesítése – Franciaország második legnagyobb exportcikke a repülőgépipari termékek után – 2022-ben elérte a 17,2 milliárd eurót.

A francia vörösbor hanyatlása

2025. január 9. 15:10

A francia vörösbor hosszú ideje ikonikus része az ország kultúrájának, ám az iparág az utóbbi évtizedekben súlyos válsággal szembesült.

Jó mostanság szőlésznek lenni!

2018. november 15. 05:38

A francia mezőgazdasági tárca friss jelentése szerint a burgundi és a beaujolais régióban a termés 21 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest, és az újbor várható mennyisége megközelíti a 2,7 millió hektolitert.

Kevés repce teremhet az idén Franciaországban

2019. június 16. 04:47

Az előrejelzés szerint 2,94 tonnás hektáronkénti hozam várható, ami nem csupán a tavalyi 3,06 tonnától marad el, hanem ez a legalacsonyabb érték 2007 óta.