Gép-show 2022

FARM MACHINE 2022 – Az év mezőgépe 7.

Agrofórum Online

Az év mezőgépe választás 1997-ben kezdődött, először Machine of the Year néven, napjainkban Farm Machine néven ismerhetjük. A több mint tizenkét ország szakújságírójából álló zsűri az Agrotechnica kiállítás alkalmából készíti el értékelését. A mezőgépfejlesztés legjobbjait tizenkét kategóriába sorolják, amelyet a látogatók által legjobbnak tartott fejlesztés díja (Audience Choice Award) egészít ki.

A világjárvány miatt a gépkiállítás időpontja többször változott, ezért a zsűrizést csak most, 2022-ben tartották meg és a döntés eredményeit március 2-23. között szakaszosan közölték. 

Terveink szerint a győztesekről az olvasóink számára folyamatos tájékoztatást adunk. A sorozat hetedik fejezetében a permetezőgép kategória döntőseit (Amazone DirectInject, Hardi Aeon, Horsch Leeb CS), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.

A kategória versenyzői

Amazone DirectInject közvetlen befecskendezőrendszer

A zsűri döntése alapján az Amazone DirectInject közvetlen befecskendezőrendszer nyerte a Farm Machine 2022 kitüntető díjat a szántóföldi permetezőgép kategóriában. Az értékelés kiemelte, hogy ezzel a megoldással lehetővé válik a folyékony és granulált anyagok rugalmas keverése közvetlenül a szántóföldön. A berendezés kezelése egyszerű és alkalmazásával csökkenteni lehet a menetek számát, aminek eredményeként hatóanyag-, idő-, hajtóanyag- és költségmegtakarítás érhető el.

A növényvédelemben a gazdákkal és a technológiával szemben támasztott követelmények folyamatosan nőnek. Fontos szempontnak számít a növényvédő szerek rugalmas megválasztása a szántóföldön. Növénytermesztési szempontból gyakran csak részterületeken vagy táblánként eltérően kell az igényeknek megfelelően speciális termékekkel és hatóanyagokkal reagálni. A védendő állományra és vízfelületekre vonatkozóan is vannak követelmények, amelyeket a gazdálkodónak figyelembe kell vennie a növényvédő szerek kiválasztásakor. Ezek a növényvédelem rugalmasságával kapcsolatos követelmények ellentétben állnak a nagy területteljesítményű és gazdaságos felhasználást biztosító nagyobb szántóföldi permetezőgépek konstrukciós fejlesztésével.

A DirectInject aktiválása az AmaTron 4 terminálon

A DirectInject rendszerrel az AMAZONE először kínál olyan rendszert a növényvédő szerek közvetlen befecskendezésére, amely választ ad a korábbi akadályozó feltételekre. A növényvédő szerek a permetezés során szükség szerint befecskendezhetők vagy visszatarthatók. A DirectInject különlegessége a hagyományos rendszerekhez képest a befecskendezési folyamat gyors reakcióideje, valamint a permetlékörbe és a szántóföldi permetezőgép működésébe való teljes integráció.

A DirectInject segítségével egyedenként lehet reagálni a kultúrnövény igényeire, és megtakarítható a növényvédő szerek és a szántóföldi permetezőgép további menete. Ez időt és költségeket takarít meg, és védi a környezetet.

A rendszer működésének elvi vázlata

A DirectInject egy plusz 50 literes tartályból áll, megfelelő adagolótechnikával, amely az UX 01 Super permetezőgép tárolórekeszébe van beépítve a gép jobb oldalán. Ezáltal a tartály könnyen hozzáférhetővé és biztonságosan feltölthetővé válik, akár a talajról is. A berendezés tárolórekeszbe történő integrálásával az összes részegység optimális védelemben részesül.

A technológia nagy előnye, hogy a DirectInject hígítatlan növényvédő szerrel is képes dolgozni. A mechanikus keverőszerkezet biztosítja, hogy még az ülepedésre hajlamos növényvédő szerek is mindig homogénen maradjanak.

A DirectInject berendezés 50 literes tartállyal és szivattyúegységgel az UX 01 Super permetezőgép tárolórekeszében

Ha a szántóföldi permetezőgép kezelője észreveszi, hogy egy részterületen nemkívánatos gyomnövényeket kell irtani, akkor a vezetőfülkéből egy gombnyomással aktiválhatja a DirectInject működését. Ekkor a DirectInject tartályból további hatóanyag kerül a permetlétartályból származó permetléhez. A hagyományos rendszerekhez képest optimalizált reakcióidő egy kétvezetékes rendszerrel valósul meg. A szórókereten lévő második permetlévezetékkel a permetlétartályból származó előkevert permetlé és a DirectInject tartályból származó növényvédő szer közvetlenül kerül kijuttatásra. A közvetlen adagolás aktiválásakor a keverék a szórókereten lévő több adagolási ponton keresztül a fúvókatesteken és a fúvókákon keresztül kerül kijuttatásra.

Csővezeték és fúvókarendszer

A folyadék közvetlenül a szórókeretre történő vezetése rövid reakcióidőt eredményez a szántóföldön. A DUS pro nagynyomású keringtetésnek köszönhetően a permetlé a csővezetékben mindig a beállított permetezési nyomáson kering, még akkor is, ha a fúvókák zárva vannak. Amikor a közvetlen befecskendezés aktivált, ez a keringés zárva van, így a permetlétartályból származó permetlé nem keveredik a DirectInject tartályból származó termékkel.

DirectInject tartály beépített szűrővel a könnyű és biztonságos feltöltéshez

Mivel a DirectInject hígítatlan növényvédő szerrel is működik, a fel nem használt mennyiségek a permetezés után visszajuttathatók a termék eredeti göngyölegébe. Ezért a permetezés előtt nem szükséges tudni, hogy valójában mennyi növényvédő szerre van szükség, és a vegyes szermaradványokkal sem kell később foglalkozni.

Permetezés után a teljes rendszer automatikusan, a traktor vezetőfülkéjéből tisztítható, mivel az összes komponens integrálva van a szántóföldi permetezőgép Comfort csomagjába. Ez biztonságot nyújt a felhasználónak és időt takarít meg.

Mechanikus keverőszerkezet és tisztítófúvóka a DirectInject tartályban

A DirectInject berendezéssel sokkal rugalmasabban lehet reagálni az egyes területekre és részterületekre az alkalmazás felhasználás során. Ahol eddig nem volt lehetséges a differenciált, azonnali permetezés, ott ez a rendszer most egyetlen menetben igazítható a követelményekhez. Az eredmény optimális növényállomány, valamint idő- és növényvédőszer-megtakarítás.

A DirectInject közvetlen befecskendezőrendszer az ISOBUS kommunikációval alapfelszereltségként ellátott UX 01 egytengelyes növényvédelmi permetezőgépeken a DUS pro nagynyomású keringtetőrendszerrel ellátott AmaSwitch vagy AmaSelect egyfúvókás vezérléssel használható.

Az adagolt mennyiség pontos bevitele

A DirectInject rendszer főbb előnyei:

  • A növényvédő szerek rugalmas, gyors és igény szerinti felhasználása.
  • Megtakarítás a következő területeken:
    • Munkaidő és munkaerőköltségek,             
    • Gépköltségek,
    • Növényvédő szerek.
  • Optimális növényállományok.
  • Környezetbarát alkalmazás.
DirectInject berendezés az UX permetezőgépeken

Forrás :

https://www.agrarheute.com/technik/ackerbautechnik/amazone-directinject-farm-machine-2022-591262;

https://amazone.net/en/agritechnica/our-agritechnica-innovations-2022/innovation-details/directinject-direct-feed-system-987630

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 10.

2022. április 23. 12:03

Az a tény, hogy ez az erős gumihevederes traktor győzött, azt mutatja, hogy a résztvevők az intelligens technológiára és a lenyűgöző vonóerőre összpontosítottak.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 9.

2022. április 20. 04:37

A sorozat kilencedik fejezetében a kombájn kategória döntőseit (Claas Trion, New Holland CH 7.70, Rostselmash RSM 161), de elsősorban győztesét mutatjuk be.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 8.

2022. április 13. 08:04

A sorozat nyolcadik fejezetében az XXL nagytraktor kategória győztesét mutatjuk be.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 6.

2022. április 5. 05:36

Terveink szerint a győztesekről az olvasóink számára folyamatos tájékoztatást adunk. A sorozat hatodik fejezetében a vetőgép kategória döntőseit (Lemken Solitair DT, Pöttinger Aerosem VT, Väderstad Proceed), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.

Mona Lisa a hómezőn

2021. február 25. 12:24

Az Agrifac Machinery B.V. az innovációk és a fenntarthatóság területén élen jár. A világ leginnovatívabb permetezőgépeit a hollandiai központi gyárban fejlesztették és ott is szerelik össze. Az 1986-ban bevezetett Agrifac Condor a StabiloPlus alvázzal és a BalancePlus rendszerrel együtt vált a világ egyik legstabilabb permetező gépe.

Bővítettük új generációs hibridjeink körét

2021. július 2. 11:36

A technológiai és a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozására bevezetett hibridjeink számát idén tovább növeltük annak érdekében, hogy az ország egész területére rendelkezésre álljanak a jövedelmező termesztésre a változó körülmények ellenére alkalmas repcék.

A folyamatos innováció a jövő záloga az agráriumban

2018. szeptember 28. 06:58

A magyar agrárexport további növekedéséhez nélkülözhetetlen a technológiai fejlesztés, a digitalizáció, a tudásátadás és a folyamatos innováció.

Túlnépesedés: mi lehet a kulcsa a fenntartható élelmezésnek?

2019. november 19. 05:24

A világ népessége az előrejelzések alapján 2050-re 9 milliárd fő fölé emelkedhet és az életszínvonal javulása miatt az egy főre jutó kalóriabevitel is mintegy 20 százalékkal nőhet.