A szelídgesztenyével ellentétben a vadgesztenyéről többnyire a parkok jutnak csak eszünkbe, pedig sokféle felhasználási módja lehet a vadgesztenyének is. Kihasználva értékes összetevőit még a háztartásban is bevethető!
Amit a vadgesztenyéről tudni érdemes
A vadgesztenye (Aesculus) a szappanfavirágúak (Sapindales) közé tartozó szappanfafélék (Sapindaceae) családjának egyik legismertebb nemzetsége mintegy 15 fajjal. Gyermekkorunkban bokrétafának is neveztük, mert rendkívül szép virágzata van.
A fajai többsége a mediterrán és mérsékelt éghajlatot szereti. Kiváló parkfa, így nem véletlen, hogy egy időben szinte minden park alapnövényeként tekintettek rá. A gyerekek ráadásul előszeretettel gyűjtik termését.
Nagy előnye, hogy a homokos, agyagos talajokon is megél, ráadásul egészen jól bírja a városi környezetet.
A nagy köldökfoltos magok körül tüskés puha burok van, mely az érés során szétnyílik.
Mire jó a vadgesztenye?
A közönséges vadgesztenye a népi gyógyászatban nagyon fontos szerepet tölt be, sok natúrkozmetikum és gyógykrém alapja lett. Az aranyér, a vénás és hajszálér-keringési elégtelenség kezelésére ajánlott egyéb érerősítő növényekkel együtt, mint például a nagylevelű csodamogyoró, a kanadai aranygyökér és a szilvalevelű bangita is. Persze házilag ne álljunk neki kencéket gyártani, azt mindig bízzuk szakemberre, és nem árt ismerjük az egyéni érzékenységünket is. A modern gyógyászatban felhasznált része a mag. Régebben a levelet és kérget is felhasználták, ma ez már nem annyira jellemző. Takarmányozási célra a nagy keményítőtartalma miatt alternatív megoldásként is számíthatunk rá.
Jó játék a gesztenye! A nagy köldökfolt miatt jó építeni belőle, kis figurákat készíteni: Gesztenye Marci és barátai így lettek gyerekmesék szereplői is. Az alkotáshoz fogpiszkálóra vagy hurkapálcikára van szükség és bátran felhasználhatjuk a tüskés héjat is a bábukészítéshez.
Mivel a vadgesztenye a szappanfafélék közé tartozik rendszertanilag, így valamennyi cseranyagot is tartalmaz. Cserzőanyag-gyártásban is hasznosítható, fájának csersavtartalma meghaladja a 8%-ot.
A vadgesztenyében szaponintartalom is van, ami miatt a hazai viszonyok között a mosódió alternatívája is lehetne. Két klasszikus recept is van a vadgesztenye mosáshoz való alkalmazására:
Egyik, amikor az áztatott, megpucolt és apróra (nyolcadokba) vágott vagy összedarált terméseket (kb. 4 szemet, illetve 1-2 maroknyi aprítékot) a mosódióhoz hasonlóan kis vászonzacskóba téve helyezzük a ruhák közé és már moshatunk velük.
Másik esetben, folyékony mosószer készítéséhez darabokra kell vágni 3-4 megpucolt gesztenyemagot, majd 1 liternyi vízben felfőzni. Néhány perc forralás után, a tűzről levéve fedő alatt hagyjuk kihűlni, végül szűrjük le! Az így nyert főzetet – mivel nem tárolható sokáig – ajánlatos körülbelül 1 hét alatt felhasználni.