18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Agrárgazdaság

Az orosz búza a világpiaci árakkal együtt emelkedett

Agrofórum Online

Emelkedtek az orosz búzaexport árai a múlt héten a párizsi magasabb búzaárakat követve – közölték elemzők, hozzátéve, hogy az ország exportja a szezonális tényezők miatt tovább lassul.

A fekete-tengeri kikötőkből származó, 12,5%-os fehérjetartalmú búza ára 395-405 dollár volt a múlt hét végén tonnánként, 10 dollárral magasabb, mint egy héttel korábban – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég. Az IKAR, egy másik tanácsadó cég azt közölte, hogy az ár 20 dollárral 410 dollárra emelkedett tonnánként. A tanácsadó cég az állami exportkvóta kimerülése miatt 800 ezer tonnára várja Oroszország májusi búzaexportját, ami az áprilisi 2,2 millió tonnához képest csökken. A belföldi piacon az árak a rubel erősödése, az exportőrök és a fogyasztók visszafogott kereslete, valamint a gabonakészleteiket az új termés előtt felszámoló gazdálkodók növekvő kínálata miatt csökkentek.

A tavaszi vetéssel 16,8 millió hektáron végeztek május 17-ig, szemben az egy évvel ezelőtti 17,0 millió hektárral, mivel az oroszországi Volga-vidéken kezdett elmaradni a vetés – közölte a Sovecon. Bőséges esőzések várhatók ezen a héten Oroszország számos búzatermelő régiójában, köztük a közelmúltban száraz déli rosztovi régióban.

A Kreml az élelmiszerválságról

A Kreml közben közölte, hogy a Nyugat globális élelmiszerválságot váltott ki azzal, hogy a modern történelem legszigorúbb szankcióit vetette ki Oroszország ellen az ukrajnai háború miatt. A háború – és a Nyugat büntetésként tett kísérlete Oroszország elszigetelésére – a gabona, az étolaj, a műtrágya és az energia árát is növelte.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár múlt héten kijelentette, hogy intenzív kapcsolatban áll Oroszországgal, Ukrajnával, Törökországgal, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval annak érdekében, hogy a globális élelmiszerválság súlyosbodásával helyreállítsa az ukrajnai gabonaexportot.

Vlagyimir Putyin orosz elnök – közölte a Kreml – egyetértett az ENSZ értékelésével, miszerint a világ élelmiszerválsággal néz szembe, amely éhínséget okozhat. „Oroszország mindig is meglehetősen megbízható gabonaexportőr volt” – emelte ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. „Nem mi vagyunk a probléma forrása. A világ éhezéséhez vezető probléma forrásai azok, akik szankciókat vezettek be ellenünk, és maguk a szankciók.” Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaellátásának közel egyharmadát adja.

1,5 millió tonna lehet az ukrán export

Ukrajna gabonaexportja májusban elérheti az 1,5 millió tonnát, szemben az áprilisi mintegy 1 millió tonnával – mondta Roman Slaston, az Ukrán Agrár Üzleti Klub Szövetség főigazgatója. A közeljövőben a mennyiség havi 3 millió tonnára történő növelése a cél. Az export növekedését a gabonaexport alternatív útvonalainak kialakításával magyarázta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Oroszország egyre szorosabban akarja fogni a világ gabona-ellátásának gyeplőjét

2023. július 13. 16:10

Az ukrajnai inváziót követően Oroszország megszigorította a világ búzakészleteinek felügyeletét, ami megerősítette a Kreml szerepét a globális élelmiszerellátásban.

A műtrágyagyártó-óriás növeli hamuzsírtermelését

2022. június 12. 08:36

A hamuzsír ára megugrott, amióta a Nyugat szankciókat vezetett be Oroszország ellen Moszkva ukrajnai inváziója miatt, ami az amúgy is szűk műtrágyapiacot is erősen érintette.

Mi történik, ha Moszkva felmondja az ukrajnai gabonaalkut?

2023. április 17. 07:36

Ha Oroszország kivonulna az egyezségből a biztosítási ráták, amelyek amúgy is magasak, valószínűleg tovább emelkednek.

Létrejöhet a „gabona OPEC”?

2020. január 6. 09:02

A „gabona OPEC” célja a gabonapiac stabilitásának biztosítása, az árpolitika összehangolása és a világ éhségproblémáinak megoldása lenne. A szervezet tagja lehet többek között Oroszország, az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada és Argentína.