Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az orosz búza a világpiaci árakkal együtt emelkedett

Az orosz búza a világpiaci árakkal együtt emelkedett

Agrofórum Online

Emelkedtek az orosz búzaexport árai a múlt héten a párizsi magasabb búzaárakat követve – közölték elemzők, hozzátéve, hogy az ország exportja a szezonális tényezők miatt tovább lassul.

A fekete-tengeri kikötőkből származó, 12,5%-os fehérjetartalmú búza ára 395-405 dollár volt a múlt hét végén tonnánként, 10 dollárral magasabb, mint egy héttel korábban – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég. Az IKAR, egy másik tanácsadó cég azt közölte, hogy az ár 20 dollárral 410 dollárra emelkedett tonnánként. A tanácsadó cég az állami exportkvóta kimerülése miatt 800 ezer tonnára várja Oroszország májusi búzaexportját, ami az áprilisi 2,2 millió tonnához képest csökken. A belföldi piacon az árak a rubel erősödése, az exportőrök és a fogyasztók visszafogott kereslete, valamint a gabonakészleteiket az új termés előtt felszámoló gazdálkodók növekvő kínálata miatt csökkentek.

A tavaszi vetéssel 16,8 millió hektáron végeztek május 17-ig, szemben az egy évvel ezelőtti 17,0 millió hektárral, mivel az oroszországi Volga-vidéken kezdett elmaradni a vetés – közölte a Sovecon. Bőséges esőzések várhatók ezen a héten Oroszország számos búzatermelő régiójában, köztük a közelmúltban száraz déli rosztovi régióban.

A Kreml az élelmiszerválságról

A Kreml közben közölte, hogy a Nyugat globális élelmiszerválságot váltott ki azzal, hogy a modern történelem legszigorúbb szankcióit vetette ki Oroszország ellen az ukrajnai háború miatt. A háború – és a Nyugat büntetésként tett kísérlete Oroszország elszigetelésére – a gabona, az étolaj, a műtrágya és az energia árát is növelte.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár múlt héten kijelentette, hogy intenzív kapcsolatban áll Oroszországgal, Ukrajnával, Törökországgal, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval annak érdekében, hogy a globális élelmiszerválság súlyosbodásával helyreállítsa az ukrajnai gabonaexportot.

Vlagyimir Putyin orosz elnök – közölte a Kreml – egyetértett az ENSZ értékelésével, miszerint a világ élelmiszerválsággal néz szembe, amely éhínséget okozhat. „Oroszország mindig is meglehetősen megbízható gabonaexportőr volt” – emelte ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. „Nem mi vagyunk a probléma forrása. A világ éhezéséhez vezető probléma forrásai azok, akik szankciókat vezettek be ellenünk, és maguk a szankciók.” Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaellátásának közel egyharmadát adja.

1,5 millió tonna lehet az ukrán export

Ukrajna gabonaexportja májusban elérheti az 1,5 millió tonnát, szemben az áprilisi mintegy 1 millió tonnával – mondta Roman Slaston, az Ukrán Agrár Üzleti Klub Szövetség főigazgatója. A közeljövőben a mennyiség havi 3 millió tonnára történő növelése a cél. Az export növekedését a gabonaexport alternatív útvonalainak kialakításával magyarázta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

123 millió tonnás lehet az orosz gabonatermés 2023-ban

2023. április 21. 09:05

2022-ben 153,8 millió tonnás gabonatermés-rekord volt Oroszországban, ebből több mint 100 millió tonna búza.

Kreml: az orosz „jóindulat” nem végtelen a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

2023. június 15. 07:36

Oroszország „jóakarata” nem tarthat a végtelenségig a fekete-tengeri gabonaszerződés megújítása kapcsán – közölte a Kreml szerdán.

Műholdképek szerint orosz hajók szállítanak ukrán gabonát Szíriába

2022. június 17. 08:04

Két orosz lobogó alatt közlekedő ömlesztettáru-szállító hajó májusban kötött ki az orosz ellenőrzés alatt álló krími szevasztopoli kikötőben, és gabonával rakodták meg őket.

Az ENSZ bízik az ukrán gabonamegállapodás folytatásában

2022. október 11. 13:34

A júliusi megállapodás több mint 6 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, és a jövő hónapban lejárhat.