Növényvédelem
Növényvédelem

Már tesztelhető a Nébih elektronikus permetezési napló vezetésére szolgáló felülete

Már tesztelhető a Nébih elektronikus permetezési napló vezetésére szolgáló felülete

Nébih

A Nébih elektronikus felületén kell vezetni 2022. július 1-től a permetezési naplót, azaz az értékesítési célra szánt növényi termékek előállítása, raktározása és feldolgozása során végzett növényvédő szeres kezelésekről vezetett nyilvántartást. A Nébih minden érintettet arra biztat, hogy a feltöltési felület éles indulásáig rendelkezésre álló időben ismerkedjen a feltöltési felülettel, melyhez részletes felhasználási útmutató is az érintettek rendelkezésére áll.

Nincs változás a tekintetben, hogy minden növényvédőszeres-kezelést a munkavégzést megelőzően vagy azzal egyidejűleg kell rögzíteni a naplóban! Ez az elvárás a papír alapú permetezési napló esetében is fennállt, és az elektronikus változatnál sincs másképp.

A permetezési napló vezetésére szolgáló elektronikus felület a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül érhető el.

A Nébih ÜPR felületén belépve, Ügyfélkapus azonosítás után a felhasználó az Ügyintézés menüpontot kiválasztva a következő útvonalon találja a feltöltési felületet: Növény és talaj/Növényvédelem/TESZTÜZEM – Elektronikus permetezési napló (adatszolgáltatás növényvédelmi kezelésekről)

Az ügytípus az alábbi linken közvetlenül is elérhető: https://upr.nebih.gov.hu/ng/ugyintezes/ugykatalogus/ugyleiras/F0081-S0031-U0015 

Ezt követően pedig a Tovább az e-ügyintézéshez linkre kattintva érhető el az alkalmazás.

A permetezési napló töltésével az adatszolgáltatásra kötelezett bárkit megbízhat. Amennyiben a felhasználó egy vagy több meghatalmazó nevében jár el, akkor „Növényvédelmi kezelések adatszolgáltatásával kapcsolatos ügyek” típusú meghatalmazással kell rendelkeznie. A meghatalmazás az ÜPR kezdőfelületén a Meghatalmazás menüpont alatt az Új meghatalmazás fül kiválasztásával készíthető el. Fontos, hogy a meghatalmazás csak azután lesz aktív, ha az aláírt, eredeti példány beérkezett a Nébih-hez, ezért azt érdemes mielőbb elkészíteni!

A program feltöltésének logikája viszonylag egyszerű. A permetezések feltöltéséhez a termelőnek először minden évben a kezelt területek adatait kell megadnia. Az egyszer már felvitt és elmentett területi adatokat a felhasználók a következő években már átmásolhatják az előző évekből, tehát a pontos területi adatok megadására csak egyszer lesz szükség. Ezt követően a már „véglegesített” területekre lehet felvinni kezeléseket. A korábban rögzített kezelések szintén másolhatók évről évre, illetve területről területre. Fontos, hogy a már „véglegesített” vagy „lezárt” területekre új növényvédelmi kezelést felvinni nem lehetséges, az adatok nem módosíthatók.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a felületre feltöltött adatokat 2022. június 30. napján éjfélkor minden felhasználó esetében töröljük. Kérjük tehát az érintetteket, hogy a saját érdekükben ne „dolgozzanak előre”.

Az elektronikus permetezési napló vezetési kötelezettség azokra is vonatkozik, akik gazdálkodási naplót (GN) vezetnek. Esetükben az adatokat az év első felében még papír alapon (a GN10-es betétlapon), 2022. július 1. után viszont már kizárólag az elektronikus permetezési naplóban kell rögzíteni. Szintén fontos változás, hogy a 2022-es gazdálkodási évre vonatkozó GN benyújtási időszakban csak a papír alapú nyilvántartást kell majd beküldeni, a 2022. második félévben az elektronikus permetezési naplóba rögzített kezelések esetében erre nem lesz szükség. Így tehát – az idei, átmeneti év után – egyszerűsödik a jelentési folyamat.

Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a felületen a kezelt kultúra kiválasztását követően előfordulhat, hogy az alkalmazott növényvédő szert a felhasználó nem találja meg a legördülő listában. A teljes lista feltöltése folyamatban van, tehát erre vonatkozóan észrevételt nem várunk a felhasználóktól.

A felülettel kapcsolatos kérdéseket a novenyvedelem@nebih.gov.hu e-mail címre várjuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A köztes növények is bevethetők a parlagi ecsetpázsit ellen

2024. augusztus 6. 15:10

A gyomirtó technológiába illeszthető megoldás a köztes növények direkt vetése aratás után, amivel mérsékelhető a parlagi ecsetpázsit kelése.

Újabb sorscsapás érkezik: terjed Európában a japán cserebogár

2024. augusztus 3. 10:10

A polifág kártevő japán cserebogár Észak-Amerikában óriási károkat okozott, és már Európában is jelen van. Lehetetlennek tűnik a megállítása.

Permetezés pontszórással: a gazdálkodó tapasztalatai

2024. augusztus 2. 15:10

A pontszórásos permetezés egy új precíziós technológia, amely óriási növényvédőszer-megtakarítást eredményez. Tapasztalatok a szántóföldről.

A biológiai kártevőirtás sok-sok milliárd dollárt takarít meg

2024. augusztus 2. 10:40

Egy kutatás szerint a rovarkártevők elleni biológiai védekezés a természetes ellenségeik segítségével több milliárd dollár értéket képvisel.

Két megye kivételével megszűnt a tűzgyújtási tilalom

2022. szeptember 20. 09:18

A hűvös, csapadékos időjárásnak köszönhetően két megye kivételével megszűnik a tűzgyújtási tilalom 2022. szeptember 20-tól.

Kivonták a forgalomból a Destruktor 3,2% koncentrátumot

2019. január 30. 14:33

A Nébih kéri, hogy aki rendelkezik a Destruktor 3,2% koncentrátum készítménnyel, ne használja fel!

Feloldotta a Nébih a Bács-Kiskun megyei madárinfluenza védőkörzeteket

2021. március 2. 07:24

A megyében február 3-a óta nem fordult elő újabb megbetegedés, így a Nébih március 1-jén elrendelte a védőkörzetek feloldását.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.