Zöldség

Zöldségfélék fenológiai fázisokhoz igazított fejtrágyázása

Agrofórum Online

A szabadföldi zöldségtermesztésben a fejtrágyázás időpontjáról, illetve a kijuttatandó tápanyag megosztásáról viszonylag kevés szó esik a szakirodalomban. Míg a gabonafélék esetében a hasonló technológiákból adódóan a kijuttatás üteme, illetve időzítése nagyon hasonló, addig a zöldségtermesztésben a fajból (fajtából), környezeti (tápanyag) igényükből, a különféle termesztés technológiákból és célokból adódóan a trágyamegosztás és a kijuttatás időzítése, akárcsak a kijuttatás és a bemunkálás módja, nagyon változó.

A kertészeti növények tápanyag-utánpótlása kapcsán is meghatározó a gazdaságosság kérdése (műtrágya ára, kijuttatott mennyiség). Az időzítésnek és a megosztásnak lényegesen kisebb a közvetlen anyagi vetülete, de a jó időzítéssel és ütemezéssel is elérhető bizonyos mennyiségű tápanyag-megtakarítás.

A trágyázás ideje és a trágya megosztása szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól. Sok az ezekre ható, ezekkel összefüggésbe hozható környezeti és technológiai elem:

  • termesztett növényfaj (esetleg fajta) tápanyagigénye,
  • talaj minősége,
  • gyökeresedés mélysége (oltott és nem oltott palánták, helyrevetés),
  • termesztési cél,
  • szerves trágyázás,
  • a kijuttatandó műtrágya mennyisége,
  • a kijuttatandó műtrágya minősége és
  • a trágya kijuttatás módja (szilárd formában, tápoldatként csepegtetőn keresztül vagy szórófejjel).

A trágyázás ideje köthető naptári időpontokhoz (pl. alaptrágyázás – október, indítótrágyázás – május), technológiai folyamatokhoz (például ültetés, talajlazítás, stb.) és fejlődési, fenológiai fázisokhoz (például virágzás, terméskötés, stb.). Ez utóbbinak a fejtrágyázásoknál van kiemelkedő jelentősége.

Gyakori kérdés, a megosztás aránya az alap-, indító és fejtrágyázások között. A talaj és a termesztési technológia ismerete nélkül a kérdésre pontos választ nehéz adni, ezért általános szabályként – közepes tápanyag-ellátottságú talaj esetében – a 1. táblázatban feltüntetett arányszámokat javasoljuk használni. Ettől jelentősebb eltérés lehet csepegtetőn keresztül kijuttatott tápoldatozásnál, izolált közegen történő termesztés esetén, ahol általában a fejtrágyázások számának növelése mellett a kijuttatott tápanyagok arányát növeljük fejtrágyázáskor az alap- és az indítótrágyázás rovására.

Trágyamegosztás aránya (%) a hosszú és rövid tenyészidejű zöldségnövényeknél (1. táblázat):

Hosszú tenyészidejű fajokNitrogén (N)Foszfor (P2O5)Kálium (K2O)
Alaptrágya80-9050-60
Indítótrágya10-3010-2020-25
Fejtrágya70-900-1020-25
Rövid tenyészidejű fajok    
Alaptrágya80-9060-70
Indítótrágya50-10010-2015-20
Fejtrágya0-5015-20
(Rövid tenyészidejű fajok: hónapos retek, fejes saláta, korai káposztafélék, korai sárgarépa és petrezselyem gyökér, spenót, borsó.)

A tápanyag-felvétel üteme, a felvett tápanyagok egymáshoz viszonyított aránya a tenyészidő folyamán változik. Optimális időzítésről és megosztásról akkor beszélhetünk, ha a talajban mindig olyan arányban és mennyiségben állnak rendelkezésére a tápanyagok, mint ahogy azt a növény az adott időszakban igényli.

A zöldségfélék a lombtömeghez viszonyítva a legtöbb foszfort a tenyészidő elején veszi fel, ennek a tápanyagnak a hasznosítási üteme a betakarításhoz közeledve folyamatosan csökken. A nitrogén felvétele a zöldtömeg növekedésével és a termésképződéssel arányos, a koncentrált érésű fajták esetében (determinált, csokros, ernyősvirágzatú és törpe típusok babnál, paradicsomnál, paprikánál, uborkánál és borsónál) rövid időre terjed ki, koncentrált, míg ugyanezeknél a fajoknál, a folyton növő fajták esetében hosszabb időre nyúlik el. A káliumot hosszabb ideig, a tenyészidőszak közepéig építik be nagyobb mennyiségben a zöldségfélék, de a felvétel üteme és mennyisége fajonként (fajtánként) eltérő ideig tartó folyamat, továbbá a termesztési céltól is bizonyos mértékig függ.

A talaj minősége (humusztartalom és a kötöttség) a tápanyagmegkötő képességtől függően módosítja tápanyagmegosztást és -időzítést. Minél kisebb az adszorpciós kapacitás, annál kisebb adagokkal, de gyakrabban kell a veszteségek elkerülése érdekében fejtrágyázni. Míg a foszfor, amely a laza, humuszban szegény talajok esetében is alig mozog, alig van kimosódás, akár egyetlen adagban is adható lenne az őszi mélyszántás alkalmával. (Gyakorlatban csak 80-90 %-át adják ősszel, 10-20%-ot indítónak, esetleg fejtrágyának.) Ugyanakkor a nitrogént mit fejtrágyát – különösen a hosszú tenyészidejű fajok esetében – célszerű minél több részletben megosztani.

A szerves trágya – mennyiségétől és minőségétől függően lassúbb tápanyag-szolgáltatást biztosít, mint a műtrágya – ásványosodása (bomlása), a trágya minőségén kívül (cellulóz aránya), a hőmérséklettől és a csapadékviszonyoktól függ. A bomlásának üteme a műtrágya megosztását, időzítését módosítja.

A növény igénye alapján számított tápanyagmennyiség kiszórásának ütemezése (megosztása), a műtrágyák só-stressz hatása miatt, szigorúan az egyszerre kiadható adagokhoz kötött, főleg a nitrogén, de a kálium esetében is (2. táblázat).

Egyszerre (egy adagban) kijuttatható műtrágya mennyiség (hatóanyag kg/ha) (2. táblázat):

Trágyázás idejeNitrogén (N)
Sóérzékeny faj
Kálium (K2O)
Sóérzékeny faj
Nitrogén (N)
Sóra kevésbé érzékeny
Kálium (K2O)
Sóra kevésbé érzékeny
Alaptrágyázás, illetve tenyészidőn kívül5020080-100300
Indító- és fejtrágyázás5010050150
(Sóérzékeny fajok: palánták fehér étkezési paprika, uborka, sárgadinnye, sárgarépa, petrezselyem, hónapos retek, fejes saláta, spenót)

A trágyázást abban az esetben tudjuk teljes egészében a növény igényéhez igazítani, ha az egyes tápanyagokat folyamatosan, több adagban, akár naponta juttatjuk ki. Ez még néhány évtizede teljesen egy elméleti megközelítésnek tűnt, realitása a gyakorlatban nem volt. Mióta a zöldségtermesztésben a tápoldatozás és a csepegtető öntözés a mindennapi termesztési technológia részévé vált, megvan a technikai lehetőség a gyakoribb fejtrágyázás kivitelezésére (például támrendszeres uborka és paradicsom termesztés, görögdinnye intenzív termesztése, lineár öntözőrendszer alatti csemegekukorica termesztés).

A kijuttatás módja és a trágyázás gyakorisága költség kérdése is. Költség kérdése beruházási oldalról (tápoldat bekeverők, csepegtető rendszer, víztisztítók és szűrők), de üzemeltetés vonatkozásban is (munkabér, üzemanyag, stb.).

Melyek azok a fenológiai fázisok a szabadföldi, talajon történő zöldségfélék termesztése során, amelyekhez köthetők a fejtrágyázási időpontok?

Palántanevelés esetén célszerű az első lomblevelek megjelenéséig várni, és csak ezt követően fejtrágyázni. Ugyan ez vonatkozik a helyrevetett zöldségfélékre is, a lomblevelek megjelenésétől esetleg adható fejtrágya, de csak kis adagban és kis mennyiségben.

A paradicsomfélék esetében a terméskötődés idejét szokás megjelölni az első fejtrágyázási időpontnak, amikor nagyobb adag veszély nélkül kijuttatható, a korábban adott, nagyobb adagú nitrogéntrágyázás erős vegetatív növekedést, és a vele járó terméselrúgást okozhat. A koncentrált érésű fajtákat (pl. determinált paradicsomok, csokros paprikák) valamivel gyakrabban, míg a folytonnövőket ritkábban fejtrágyázzuk. A tenyészidő közepétől, utolsó harmadában a nitrogénhez viszonyított kálium mennyisége csökkenthető, idővel el is hagyható.

A kabakosok esetében az oldalhajtás képződés megindulásakor szükséges indítani a nitrogén- és káliumadagolást, a mennyiség a terméskötések megjelenésekor fokozható.

A nitrogén igény káposztafélék esetében nagyobb mértékben a fejesedés, gumóképződés, rózsa megjelenésétől növekszik, de már ezt megelőzően a levélzet kifejlődését is kisebb adagokkal segíteni kell. A fejesedést jóval megelőző nagyadagú nitrogéntrágyázás – bőséges öntözés mellett – laza fejeket, gumó- és fejrepedést okozhat.

A tárolási hagyma és gyökérzöldségek esetében a ceruzavastagságú szár elérését szokás megadni, mint az intenzív tápanyag-adagolás kezdetét, amit legkésőbb a betakarítást megelőző 4-5 hétig be kell fejezni. A későn adott nitrogén rontja a tárolhatóságot. Vöröshagymánál a szár megdőlések a fejtrágyázás utolsó időpontja.

Borsónál és a babnál, tápanyagokkal közepesen ellátott talaj esetében, a terméskezdemények megjelenésekor adható fejtrágya, a korábban adott nitrogén ezek esetében is terméselrúgást okozhat.

A fejes saláta (endívia, jégsaláta, stb.) a nitrogénigénye a fejképzéssel egy időben ugrik meg.

Néhány általános és fontos szabály a zöldségfélék trágyamegosztásához:

  • A zöldségfélék szaporítási ideje (vetés, ültetés, dugványozás) – eltérően az szántón termesztett őszi kalászosoktól – egy-két kivételtől eltekintve tavasszal van, ennek megfelelően a műtrágyázás időzítése is más. A gyorsan kimosódó nitrogént csak kivételes esetben adjuk ősszel, ezért tavasszal és nyáron, az indító és a fejtrágyázások idején juttatjuk ki. Kivételes esetnek számít, ha nagymennyiségű növényszárat, lombot dolgozunk a talajba, ilyenkor a gyorsabb bomlás érdekében célszerű kevés nitrogénműtrágyát is adni, a pentozán hatás elkerülése miatt.
  • Foszfor esetében nincs szükség a nitrogénhez vagy a káliumhoz hasonló tápanyagmegosztásra, tekintettel arra, hogy a foszfor jobban kötődik a talajhoz, kisebb a mozgása, a kimosódás veszélye nem áll fenn. Ebből az is következik, hogy csak az a foszfortrágya érvényesül, amely közvetlen a gyökérzet közelében van, ezért ezt a tápanyagot az őszi talajművelés alkalmával a gyökérzónába kell forgatni. Az indítótrágyaként adott 10-20% foszfor, a sekély, még fejletlen gyökérzet számára biztosítja a foszfor jobb elérhetőséget. A starterként adott foszfor azért is fontos a fiatal növények számára, mert lombtömegükhöz képest ebben a fejlődési fázisban nagyobb a foszforigényük.
  • A fejtrágyaként, szilárd formában, a talaj felületére kiszórt foszfortrágya lassú mozgás miatt a vegetáció időtartama alatt nem éri el a gyökérzónát.

A lombtrágyázás is a fejtrágyázás egyik formája, a cikkünk a gyökéren keresztüli tápanyag-adagolásra vonatkozik. A lombon keresztül adott tápanyagok mennyisége az N; P és K esetében, még rendszeres permetezések esetén is csekély a gyökéren keresztüli hasznosuláshoz képest, ebből adódóan a levéltrágyázást a mennyiségi megosztásnál kevésbé vesszük figyelembe. Ugyanakkor szerepét nem alábecsülve, egy-egy kritikus technológiai fázisban (például ültetés után), élettani fejlődési rendellenességek megelőzésére vagy gyógyítására (mész-, magnézium- és mikroelemhiány), hatékony eljárásnak mondható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Miért sárgul a jukka a szobában?

2022. november 14. 05:37

A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen.

Miért hullott le tavaly a meggy éretlenül a fáról?

2023. március 2. 04:38

Mi okozhatta tavaly a meggynél, hogy a termés pirosas-sárgás színben idő előtt lehullott? Természetes hullás vagy más állhat a háttérben? Kérem véleményüket az esetről, hátha idén elkerülhetjük az ebből adódó veszteséget!

A csodafűszer: kurkuma

2023. május 10. 05:38

A kurkumát az élet fűszereként emlegetik a Távol-Keleten, de ismert szószok alapanyagaként is megtalálható, mint a curry vagy a Worchester-szósz.

Mitől sárgul a paprika és a paradicsom levele?

2020. június 11. 09:01

Melyik tápanyag hiányától sárgulnak a paprika és a paradicsom levelei a kertben?