Növényvédelem

A sárgarozsda eredete és elterjedése

Agrofórum Online

Az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered.

A búza sárgarozsda betegségét a Puccinia striiformis f.sp. tritici nevű gomba okozza, mely a leveleket és a kalászt fertőzi. Kedvező feltételek – nedves klíma és fogékony búzafajta jelenléte – mellett a kórokozó akár 40-70 %-os termésveszteséget is okozhat.

Franciaország, Dánia és Pakisztán bevonásával az INRA (Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet) Versailles-Grignon-i központjának kutatói a világ számos pontjáról származó, a globális populációt reprezentáló, összesen 409 sárgarozsdamintát vizsgáltak abból a célból, hogy genetikai markerek segítségével meghatározták e gombafaj eredetét. Eredményül azt kapták, hogy hat, határozottan elkülönülő csoportba oszthatók a minták:
• Európa, Amerika, Ausztrália;
• Közép-Mediterráneum, Ázsia, Dél-Afrika;
• Közel-Kelet;
• Pakisztán;
• Nepál és
• Kína területéről származók.

A kórokozó ivartalan szaporodása ismert, de megfigyelték, hogy a Himalájához közelebb eső mintavételi helyeken, Pakisztánban, Nepálban és Kínában az ivaros út a valószínűbb. Ebből következően a genetikai diverzitás is ez utóbbi területeken nagyobb, vélhetően innen indult a P. striiformis világhódító útjára.

A különböző földrajzi helyekről származó sárgarozsda-populációk rokonsági fokának statisztikai analízise alapján lehetővé vált a migráció, az elterjedés útvonalának meghatározása. E vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered. A kórokozó fejlődésének történetében az ezredfordulón ért új állomáshoz. Ekkor jelent meg és kezdett a világban terjedni egy olyan változata a gombának, mely toleráns a magasabb hőmérséklettel szemben. Bő tíz évvel később, 2011-ben egy különösen virulens, ivaros szaporodást mutató törzs jelent meg és gyorsan meghódította Európa számos területét. A 2000-ben kialakult változat a Távol-Keleten jött létre, míg ez utóbbi több, különböző genetikai csoporthoz tartozik. Az első esetben a rezisztens francia fajták kiállták a kórokozó jelentette próbát, míg a második alkalommal a helyzet komplexitása miatt nem biztosítottak e fajták kellő védelmet a fertőzéssel szemben – tájékoztat a http://www.versailles-grignon.inra.fr című weboldal.

A sárgarozsda eredetének, földrajzi elterjedésének ismerete kulcsfontosságú ahhoz, hogy azokon a területeken, ahol eddig nem fordult elő, alkalmazkodó- és terjedési képességéről minél pontosabb képet lehessen festeni.

Az írás az Agrofórum Szaklap decemberi számának Tallózó rovatában jelent meg!

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Zöldségtermesztésben néha alábecsült, máskor túlértékelt növényi tápelemek II.

2022. május 11. 04:34

Számba vesszük azokat a növényi tápelemeket, amelyek egy részének trágyaként történő alkalmazása több vitát eredményezett a zöldségtermesztők körében.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

Tengeri Ikercsomag: felszabadító végeredmény

2024. március 25. 13:10

Egyetlen csomagban minden hatóanyag, amire a kukorica gyommentesítéséhez szükség lehet.

Tűzelhalás elleni megelőző védekezés - Amiért érdemes az ERWIPHAGE PLUS-t választani

2018. április 16. 06:38

Hatásos és célirányos védekezés az almafélék tűzelhalása ellen - magyar világújdonsággal.