Növényvédelem

A sárgarozsda eredete és elterjedése

Agrofórum Online

Az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered.

A búza sárgarozsda betegségét a Puccinia striiformis f.sp. tritici nevű gomba okozza, mely a leveleket és a kalászt fertőzi. Kedvező feltételek – nedves klíma és fogékony búzafajta jelenléte – mellett a kórokozó akár 40-70 %-os termésveszteséget is okozhat.

Franciaország, Dánia és Pakisztán bevonásával az INRA (Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet) Versailles-Grignon-i központjának kutatói a világ számos pontjáról származó, a globális populációt reprezentáló, összesen 409 sárgarozsdamintát vizsgáltak abból a célból, hogy genetikai markerek segítségével meghatározták e gombafaj eredetét. Eredményül azt kapták, hogy hat, határozottan elkülönülő csoportba oszthatók a minták:
• Európa, Amerika, Ausztrália;
• Közép-Mediterráneum, Ázsia, Dél-Afrika;
• Közel-Kelet;
• Pakisztán;
• Nepál és
• Kína területéről származók.

A kórokozó ivartalan szaporodása ismert, de megfigyelték, hogy a Himalájához közelebb eső mintavételi helyeken, Pakisztánban, Nepálban és Kínában az ivaros út a valószínűbb. Ebből következően a genetikai diverzitás is ez utóbbi területeken nagyobb, vélhetően innen indult a P. striiformis világhódító útjára.

A különböző földrajzi helyekről származó sárgarozsda-populációk rokonsági fokának statisztikai analízise alapján lehetővé vált a migráció, az elterjedés útvonalának meghatározása. E vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered. A kórokozó fejlődésének történetében az ezredfordulón ért új állomáshoz. Ekkor jelent meg és kezdett a világban terjedni egy olyan változata a gombának, mely toleráns a magasabb hőmérséklettel szemben. Bő tíz évvel később, 2011-ben egy különösen virulens, ivaros szaporodást mutató törzs jelent meg és gyorsan meghódította Európa számos területét. A 2000-ben kialakult változat a Távol-Keleten jött létre, míg ez utóbbi több, különböző genetikai csoporthoz tartozik. Az első esetben a rezisztens francia fajták kiállták a kórokozó jelentette próbát, míg a második alkalommal a helyzet komplexitása miatt nem biztosítottak e fajták kellő védelmet a fertőzéssel szemben – tájékoztat a http://www.versailles-grignon.inra.fr című weboldal.

A sárgarozsda eredetének, földrajzi elterjedésének ismerete kulcsfontosságú ahhoz, hogy azokon a területeken, ahol eddig nem fordult elő, alkalmazkodó- és terjedési képességéről minél pontosabb képet lehessen festeni.

Az írás az Agrofórum Szaklap decemberi számának Tallózó rovatában jelent meg!

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

2024. szeptember 17. 09:40

A növényvédő szerek drágák és nem állnak el örökké. A megfelelő tárolás és a készlet nyomon követése kíméli a pénztárcát és fokozza a hatékonyságot.

Az invazív ázsiai lódarázs visszaszorításában magyar kutatók is segítenek

2024. szeptember 16. 11:10

A módszer lényege, hogy egy miniatűr jeladót rögzítenek a darazsakra, így azok elvezetnek a fészekhez.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.

Veszélyes kártevők: a gabonapoloskák

2019. május 20. 08:03

A gabonapoloskák táplálkozása kiterjed valamennyi kalászosra. Leginkább a búzát károsítják, de megtalálhatók a legelők pázsitfüvein is.

A letermett meggyfát kell még idén permetezni?

2022. július 7. 04:37

Választ szeretnék kapni arra a kérdésre, hogy a letermett meggyfát kell még az éven permetezni?

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.