Az EU úgy véli, hogy további átmeneti időszakra lesz szükség ahhoz, hogy megkezdődhessen a Közös Agrárpolitika (KAP) új reformja. A Bizottság arra számít, hogy jövő januárban időben elkezdődik a KAP reformja, de a nemzeti stratégiai tervek végrehajtásának ütemezése egyre szűkül.
Ezt hangsúlyozta Mihail Dumitru, a Brüsszeli Hatóság Mezőgazdasági Főigazgatóságának (DG AGRI) főigazgató-helyettese az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottsága előtt tartott meghallgatásán. A bizottsági tisztviselő pontosításának oka a stratégiai tervek végrehajtásának egyre szorosabb üteme. A román vezető mindenesetre egyértelművé tette, hogy nincs „B-terv” – például a jelenlegi uniós agrárreform további kiterjesztése. Ellentétben a DG AGRI kijelentéseivel, amelyek szerint minden stratégiai terv elfogadása várhatóan szeptember végéig megtörténhet, Dumitru most kijelentette, hogy „nem tudja garantálni, hogy szeptember végéig minden tagállam elfogadja tervét.
Mint ismeretes, a tagállamoknak hat hónapos jóváhagyási folyamatban kell megegyezniük a Bizottsággal. Ez az időkeret azonban gyakran késett a stratégiai tervek tervezetének késői benyújtása miatt, Dumitru szerint. A főigazgató-helyettes szerint számos nemzetstratégiai terv tervezetében vannak hiányosságok, így az újraelosztás kérdéseiben is.
Emlékeztetett arra, hogy az új KAP-szabályok értelmében a közvetlen kifizetések legalább 10 százalékának a kisebb gazdaságokhoz kellene jutnia a jövőben. Még a zöld architektúra megvalósításával sem oldódott meg minden probléma egyes uniós országokkal – magyarázta Dumitru.
A Mezőgazdasági Bizottság elnöke, Norbert Lins eközben rámutatott, hogy mind a gazdálkodóknak, mind a nemzeti végrehajtó hatóságoknak időben tervezési biztonságra van szükségük.
Juozas Olekas a Szocialisták Progresszív Szövetsége (S&D) képviselőcsoportja nevében hangsúlyozta: világossá kell tenni, hogy Brüsszel mit szándékozik tenni, ha egyes tagállamok nem hajlandók elfogadni a Bizottság bírálatait. Ezzel összefüggésben a litván politikus emlékeztetett a közvetlen támogatások tagállamok közötti eltérő szintjeire is. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy kevésbé szigorúak az érintettekkel szemben támasztott követelmények – jelentette ki Juozas Olekas.
Ulrike Müller, a liberális (RE) képviselőcsoport mezőgazdasági szóvivője mindenekelőtt az „átláthatóság hiányára” panaszkodott, amellyel a teljes jóváhagyási folyamatot lefolytatták. Müller hangsúlyozta, hogy legkésőbb szeptember végéig minden stratégiai terv kidolgozását tisztázni kell. Továbbá a volt bajor tartományi parlamenti képviselő emlékeztetett arra, hogy a Bizottság egyértelműen késett a fontos felhatalmazáson alapuló jogi aktusok benyújtásával – számolt be a német proplanta.