Átlagos lehet a várakozások szerint az idei almatermés az EU-ban. Az Alma- és Körte Világszövetség (WAPA) jelenlegi európai betakarítási előrejelzése szerint az európai almatermelés egy százalékkal, mintegy 12,2 millió tonnára nő az idén az előző évhez képest. Az európai körtetermés az előző évi rekordmélységhez képest 20%-kal nőhet.
A közelmúltban a belgrádi Prognosfruit konferencián bemutatott adatok lengyelországi fellendülést, Olaszországban stabil termést és nagyon jó bioalma termést jeleznek előre. A legnagyobb részesedést Lengyelország képviseli 4,495 millió tonnával (+5%), ezt követi Olaszország 2,15 millió tonnával (szintén +5% 2021-hez képest). Olaszországon belül Dél-Tirolban, a vezető almatermesztő régióban az almatermés enyhén (–3%) csökkenhet, 912 803 tonnára. Hasonló a helyzet Trentinóban (-1%), ahol 507 360 tonnára becsülik a termést. Európa többi részén Franciaország áll a harmadik helyen 1,468 millió tonnával (+6%), szorosan mögötte Németország 1,067 millió tonnával (+6%). Olaszországban is trend az ökológiai betakarítás, amely közel 200 000 tonnával új rekordot dönthet (+4% 2021-hez képest), és a teljes kínálat több mint 9%-át fogja képviselni.
Mennyiségét tekintve továbbra is a Golden a legfontosabb fajta Európában. Alig több mint kétmillió tonnával a teljes termelés mintegy 17%-át teszi ki. Ennek a hozama valószínűleg öt százalékkal lesz alacsonyabb, mint 2021-ben.
Az EU körtetermése azért lehet akár 20 százalékkal is magasabb, mert Olaszország és Franciaország várhatóan több mint kétszeresére növeli termelését 2021-hez képest (473 690 tonnára, illetve 137 000 tonnára). A 937 000 tonnára becsült „Conference” körte termelése 7%-kal haladja meg a 2020-as termést. Ez Hollandia, Belgium és Lengyelország magasabb terméshozamának köszönhető- írta az osztrák Bauern Zeitung mezőgazdasági szaklap.
Ausztriában a várakozások szerint „jó átlagos normál termés” lehet. A legfrissebb piaci jelentése szerint hazánk nyugati szomszédjában már megkezdődött a 2022/23-as almabetakarítási kampány a korai, nem raktározható fajták (Summerred, Galmac stb.) forgalmazásával. A betakarítási előrejelzések alapján mindenképpen pozitívak a kilátások, legalábbis a kínálat tekintetében, bár az ágazat továbbra is a jól ismert kihívásokkal küzd. Ide tartozik a jelentős költségnövekedés, a szélsőséges időjárási események, a logisztikai problémák, a csökkenő vásárlóerő és a jelentős munkaerőhiány. Az is fontos közben, hogy megfordítsák az évek óta csökkenő almafogyasztási trendet.