Szakszerűen összeállított tápanyagterv – egy alapvetés, ami elválasztja a drágán vett tápelemek pazarlását a nyereséges mezőgazdasági munkától, ma mégis sok helyen hiányzik. Az Alföld és a Mátra találkozásánál húzódó földeken, Nagyréde határában dolgozó Bucsok Norbert Dávid szerint nagyjából így foglalható össze az a probléma, ami miatt sokszor kevesebb marad a gazdák pénztárcájában egy szezon végén. Különösen igaz ez a kénigényes kultúrákra, hiszen ott hiába juttatják ki a most már csillagászati összegekbe kerülő nitrogén hatóanyagot, ha annak hasznosulásához, a beltartalmi értékek javításához hiányzik a további tápelem-kiegészítés. A termelőt a tápanyagpótlás terén bevált termékekről, azok hatékonyságáról kérdeztük a nehéz 2022-es évben, illetve arról: miért tartja kiváló starter hatású komplex műtrágyának a Hunfert NPS immunMAX-ot kénigényes növényeknél?
A sikeres gazda szemérmeskedés helyett mindent feketén-fehéren kiszámít
A bátyjával 750 hektár saját és bérelt területet megművelő és 200 hektáron bérmunkával, integrációval foglalkozó agrármérnök és növényorvos szerint a sikeres munka ott kezdődik, hogy szemérmeskedés helyett elismerjük: a termelők is pénzért dolgoznak. Ő épp ezért mindent számol-tesztel-ellenőriz a műtrágyázásban évről évre.
A gazdálkodói munkának természetesen számtalan szépsége van a szabadságtól kezdve a változatosságig. De szerintem fontos, hogy ne legyünk álszentek és merjük kimondani, hogy mindenki pénzért dolgozik. Amikor magas felvásárlási árak mellett jó termést tudunk lehozni a földekről, akkor az szép profitot jelent, ami nem lesz meg üzleti szemlélet nélkül. A piacon ugyanis ma már talán túl sok is a jó termék – növényvédő szerek, műtrágyák, biostimulátorok, vetőmagok. Tudnunk kell, hogy melyikkel tudjuk a legjobbat kihozni a növényeinkből. Ehhez a kísérletezésen, tesztelésen és a tápanyagterven keresztül vezet az út. Én még mindig őrzöm a MÉM NAK Új Műtrágyázási Irányelvek 1987-es kiadását, a kék könyvben leírtak alapján készítek tápanyagtervet. Tudom, hogy melyik kultúrámnak mennyi a nitrogén-, foszfor-, kálium- és mikroelemigénye, amit ezután talajvizsgálat eredményeire, elővetemények tükrében tudok megtervezni. Ez azért fontos, mert mindig nyereséget biztosító jó termést célzunk, de nem minden áron. Hiszek ugyanis a mondásban, hogy „A Földet nem nagyapáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.” A talajok egyensúlyát ezért igyekszünk fenntartani, nem kizsákmányolni szeretnénk a földet, hanem egy a talajéletet is óvó kompromisszum részeként kívánjuk elérni maximális hozamot. A tudatosság mellett ezért van szükség a modern inputanyagokra, ezekkel ugyanis ez sokkal könnyebben elérhető.
Starter hatású Hunfert NPS immunMAX (NPS 20-10-27) komplex műtrágya: a gazda egyszerűbben érhet el jó termést a kénigényes növényeknél
A hatékonyságot a fenntarthatósággal ötvöző mezőgazdászi szemlélettel Bucsok Norbert Dávid testvérével 2009 óta folyamatosan gyarapítja a területeket. A felvásárlási árak visszaesése miatt kivágott nagyrédei szőlőültetvények helyén fogtak bele a szántóföldi növénytermesztésbe, amit kitartó munkával építettek tovább egészen 2017-ig, amikor a bővüléshez felvett hitelkerettel vételi ajánlatot tettek a helyi tsz jogutódját jelentő Nagyréde Agrár Kft.-re. A területen azóta őszi káposztarepcével, őszi búzával és sörárpával dolgoznak sikeresen, amit HO napraforgó, valamint egy kevés kukorica egészített ki az idei évben olyan érdekességek társaságában, mint az estike. Ezek közül a gazdálkodó számára a kénigényes növények kedvesek, különösen a repce.
A repce a kedvenc növényem, én csak a szántóföld szőlőjének tartom. Az egyik leginkább tápanyag- és munkaigényes kultúra, de ha gondoskodsz róla, akkor nagyon szép termést lehet betakarítani az állományból. Az IKR Agrár kínálatában elérhető Hunfert termékekre is a repcetermesztésen keresztül figyeltem fel, kiváló vízoldékonyságú prémium granulált műtrágyák, melyeket, ha olyan termékekkel kombinálunk, mint a talaj pH korrekciójához ideális Kalcifert Plus, akkor fenntarthatóan biztosítanak szép termést. A Hunfert NPS immunMAX (NPS 20-10-27) ezek közül azért vált fontos alaptrágyává a repceállományokban, őszi kalászosokban, mert a 20%-os magas nitrogéntartalom mellett (amelynek 25%-a a növények számára azonnal felvehető nitrát forma) magas foszfor- és kénkiegészítéssel, illetve mikroelemcsomaggal is rendelkezik. A repcére és a kalászosokra is igaz, hogy hiába az emelt nitrogéndózis, ha a többiek hiányoznak, akkor sem a mennyiség, sem a beltartalmi mutatók nem lesznek olyanok, amit szeretnénk. Három éve alkalmazzuk, de ha az ember tudja, mit csinál, és normális évjáratról beszélünk, akkor azt mondhatom: ahol a Hunfert NPS immunMAX-ot használtuk búzában, ott termésben általában 15-20%-kal jobb eredményt értünk el és beltartalomban is jobb eredményeket mértünk, mint ahol egy átlagos komplex műtrágyát használtunk. A repcében is, mióta 3 éve alkalmazzuk a készítményt, szinte mindig 4 t/ha felett mérlegeltünk üzemi szinten. Ezeket az eredményeket sajnos az idei évben nem tudtuk megismételni az extrém aszályos időjárás következtében. A benne található kén fontos szerepet játszik az enzimatikus reakciókban, amit a repce az olajtartalomban hálál meg, kalászosban a sikér- és fehérjetartalomnak kedvez, miközben a plusz kalcium, magnézium, vas és mangán a stressztűrését növeli a növényeknek.
„Egyetlen IKR Agrár műtrágya hatóanyag-tartalmában sem csalódtam még – pedig mindig bevizsgáltatom azokat (is)”
A Heves megyei gazda esetében maximális komolysággal kezelhetjük, ha egy műtrágyát dicsér. Ugyanis a talajvizsgálatokhoz hasonlóan ezeket is rendszeres laborelemzéseknek veti alá.
A Peremartonban készülő IKR Agrár Hunfert műtrágyákat nyugodt szívvel merem ajánlani bárkinek – és ezt nem azért mondom, mert meggyőző a leírásuk. Minden beérkező műtrágyaterméket bevizsgáltatok ugyanis, hogy tudjam, megfelelő-e a beltartalma. Az IKR Agrár készítményeivel az évek során még egyszer sem fordult elő, hogy ne azokat a hatóanyagokat tartalmazta volna, pontosan abban a százalékban, ami a leírásban szerepelt. Magával az IKR Agrárral 2013 óta állunk kapcsolatban és ahogy a termékekről, úgy a kiszolgálásról is csak elismerően tudok nyilatkozni. A kiszolgálás gyors, Hutter Ádám úrék szaktudása kifogástalan, mindemellett próbálnak tényleg minden téren segíteni. A mostani aszályos években előfordult, hogy az előrejelzés hirtelen azt mutatta, hogy érkezik egy bemosásra alkalmas csapadékmennyiség, csak épp nem volt elegendő kijuttatható tápanyagunk. Máshol lehet csak széttárnák a kezeket egy olyan kérdésre, hogy kaphatunk-e SOS segítséget pár kamion tételnyi nitrogénműtrágya beszerzéséhez. Az IKR Agráron keresztül ez másnap reggel 7-re megérkezett a telephelyünkre. Országos szinten szerintem a legjobb az ügyfélkezelésük.
A Bucsok Norbert Dávidék gazdaságában követett technológia, műtrágyadózisok
„A kalászosok alatt nehézkultivátorral, 20-25 centiméterre fellazítjuk a talajt, azonnal lezárjuk, próbáljuk őrizni a nedvességet. A repce esetében szintén amint lehet, alapművelést végzünk, kijuttatjuk az alaptrágyát, lazítunk, és már zárjuk is le rövidtárcsával, hengerrel. A nedvesség és a tápanyagok hatékonyabb megőrzése, illetve felhasználása érdekében őszi gyomirtást is végzünk a kalászosokban. Nálunk a tápanyagterv miatt a műtrágyadózisok évjáratonként, zónánként váltakoznak, de nagyságrendileg azt mondhatom, hogy a Hunfert NPS immunMAX-ot kalászosokban 100-250 kg/ha között alkalmazzuk alaptrágyaként, 100 kg/ha dózisban fejtrágyaként kora tavasszal. Napraforgóban, kukoricában is változó, de vetéssel egy menetben 150 kg/ha egy jó irányadószám, a repcénél pedig az őszi alaptrágyázáshoz a kalászosokhoz hasonlóan ez a tápelem-feltöltöttség függvényében alakulhat 100-300 kg/ha között.”
Jó termés reális ráfordítással? Válassza az IKR Agrár kínálatában elérhető komplex és starter műtrágyákat kultúraspecifikus összetétellel! Területi képviselőik országos lefedettséggel várják megkeresését.