Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

A felszívódó Sergomil-L 60 rézpótló szerepe és jelentősége a növények tápanyag-gazdálkodásában, előnyös mellékhatásokkal

A réz mikroelem esszenciális élettani hatását főleg nagy tömegével, és komplexképző hajlamával lehet magyarázni. Az enzimek alkotórészeként részt vesz az elektrontranszportban és légzési anyagcserében, fontos szerepet játszik a fehérjeszintézis és szénhidrát-anyagcsere folyamataiban.

Hiánya következtében a növények növekedése lassul, a levelek szürkésekké válnak, miközben az egész folyamatot gyakran klorotikus jellemzők kísérik. A rézre legjobban reagáló növények a kalászosok, a kukorica, a herefélék, a gyümölcs- és répafélék. E mikroelem pótlásáról talajaink gyenge ellátottsága miatt is gondoskodni kell, miközben a Sergomil-L 60 termék használata esetén kimagaslóan előnyös mellékhatásokra is számíthatunk.

1. kép: Cu hiány tipikus tünete őszi búzában

A Sergomil-L 60 rövid bemutatásakor hangsúlyoznunk kell, hogy egy különleges lombtrágyáról van szó, mely főleg a rézhiány-tüneteinek enyhítésére, ill. a hiánytünetek kialakulásának megelőzésére szolgál. A termék réztartalma 5,5%, a monoglukonátok és egyéb cukrok része pedig 45%-ot tesznek ki. E lombtrágya alkalmazását látványos zöldítő hatás kíséri, míg az újszerű, nem ionos formában lévő felszívódó réz-molekula-komplexnek köszönhetően levélen (vagy gyökéren) keresztüli gyors hatás jellemzi. A növények ellenálló képességének javításával, stresszoldó képességével komoly értéket képvisel. A baktériumok és gombák elleni mellékhatásával pedig kiemelt figyelmet érdemel! Fontos megjegyezni, hogy a rézhiány sokkal inkább a növény generatív fázisát érinti, s kevésbé a vegetatív fejlődést. Az említett felismerések pedig alkalmazásának helyes időpontjaira is választ adnak. Ha tehát a generatív szakasz mindenképpen prioritást élvez, a virágzás előtti, illetve a magképzés időszakára kell fektetni a kezelések időzítését. A különböző növényfajok rézhiány-érzékenységét Rademacher szerint az 1. táblázat mutatja be:

Cu-hiány érzékenység a növényfajoknál Rademacher szerint (in Sorauer et al., 1969)

 Érzékenység

Szántóföldi növények

Egyéb növények

Nagyon érzékenyek tavaszi árpa, őszi árpa, búza őszibarack, szilva
Közepesen érzékenyek napraforgó, kukorica, len, répa, borsó, zab, repce, kender, csillagfürt, lóbab alma, körte, meggy, paradicsom, hagyma, saláta, kínai kel
Alig

érzékenyek

rozs, burgonya,

bükkönyfélék, szarvaskerep

paprika

A fontosabb növényeink rézhiányának kezelése Sergomil-L 60 készítménnyel

Kalászosokban, de főleg búzában a réz mikroelem az intenzív gabonatermesztés nélkülözhetetlen eleme (1. kép).

A Sergomil-L 60 kezelést a bokrosodás végétől, ill. a kalászhányás idején alkalmazva 1,5-3,0 l/ha dózisban kell elvégezni. Mivel a rézpótló hatása gyorsan érvényesül, kalászhányáskori alkalmazás is eredményes. A hozamnövelő hatás méréseit az 1. ábra mutatja be. Mellékhatás várható lisztharmat kivételével levélbetegségek, ill. korompenész ellen (2. kép).

1. ábra: A Sergomil-L 60 kezelések hatása a termésmennyiségek alakulására őszi búzában

Kukoricában a virágzás előtt, ill. minden vihart vagy jégesőt követően (stresszoldás) 2,5 l/ha dózisban kijuttatva javasolható (3. kép).

Napraforgóban lehetőleg citromérés fenológiai stádiumban 2,5 l/ha dózisban juttassuk ki. Kedvező mellékhatás várható a tányérbetegségek ellen.

Cukorrépa kultúrában júliusban 1-2 alkalommal kivitelezett kezelés 3,0 l/ha dózisban a levélzet betegségeinek visszaszorítása mellett növeli a cukortartalmat.

2. kép: Korompenésszel fertőzött (balra), ill. Sergomil-L 60-nal kezelt (jobbra) kalászok

Almástermésű gyümölcsösökben a lemosó kezeléseket követően legalább két alkalommal, zöld- és pirosbimbós fejlettségnél, lehetőleg megelőző módon juttassuk ki a készítményt a tűzelhalás elleni mellékhatás kihasználásával felső dózisban. A Golden fajtakör kivételével a kezelések később is folytathatók.

Meggyben és cseresznyében a rézpótlás különösen fontos, ezért beavatkozásunk a mellékhatások érvényesítése érdekében is lényeges (antraknózis). Az első permetezés a sziromhullás után, zöldtermés fejlettségnél megelőző blokként induljon, amikor is a Sergomil-L 60 termék 2,5-3,0 l/ha dózisban juttatható ki. A következő beavatkozás a potenciális veszélyt jelentő érési állapotnál szükséges, ha az időjárás hűvös (12-20 oC), nedves, ill. csapadékos. Ilyenkor az ugyancsak maradványveszély nélküli Sergomil-L 60 kijuttatása javasolható az említett dózisok valamelyikének alkalmazásával.

3. kép: Sergomil-L 60 hozamnövelő (stresszoldó) hatása kukoricában

Egyéb kultúrákban történő felhasználás esetén az általános szabályokat célszerű figyelembe venni, ill. a mellékhatásokat fokozhatjuk, ha például a károsítók biológiáját is szem előtt tartjuk.

A készítmény használatakor ügyeljünk a 10-15 napos időközönkénti kipermetezés betartására, illetve minden esetben indokolt a keverhetőségi próba is. Itt fontos megjegyezni, hogy a Sergomil-L 60 termék hormonbázisú szerekkel nem, de egyéb készítményekkel kombinálva, s a permetlékészítés során a törzsoldatos módszert alkalmazva, általában keverhető és kijuttatható. A bio-termesztésben felhasználható termék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: attól, hogy nem látni rovarkártevőket, még nem tűntek el

2023. február 28. 08:51

A február végi tavaszt idéző napok után március első hetére visszatért a tél végi időjárás.

Inváziós kártevők: a kaprabogár

2019. február 13. 04:41

Az Invázós kártevők sorozatunk e havi részében a kaprabogár számazásáról, földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezési módokról olvashatnak.

Ne hagyjuk magukra a gyümölcsfákat!

2021. október 19. 04:36

A gyümölcsösök szüret utáni gondozásában elsődlegesen törekedni kell arra, hogy folyamatosan kellő információnk legyen a növényzet aktuális állapotáról, a kártevők és kórokozók jelenlétéről, mennyiségéről.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tetemes kárt tesznek a repcebecő-ormányosok

2022. május 10. 08:51

A felmelegedő időjárás kedvezett a betegségek és kártevők fokozottabb fellépésének szinte minden növénykultúrában.