Az Egyesült Államok megújuló dízel termelési kapacitása 2024-re több mint kétszeresére, körülbelül 5 milliárd gallonra, azaz mintegy 18,9 milliárd literre nő, a mostani 2 milliárd gallonról, azaz 7,6 milliárd literről – mondta Greg Heckman, a Bunge Ltd vezérigazgatója.
A mezőgazdasági árucikkek kereskedője nem változtatott saját kapacitástervein az Egyesült Államok kormányának nemrég bejelentett bioüzemanyag-javaslata miatt – mondta Heckman. „A kereslet nő” – tette hozzá.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége által bejelentett terv szerint az olajfinomítóknak 2023-ban 20,82 milliárd, 2024-ben 21,87 milliárd, 2025-ben pedig 22,68 milliárd gallon (85,8 milliárd liter) bioüzemanyagot kell hozzáadniuk az üzemanyaghoz.
Egyes elemzők szerint a javaslat a finomítók által felhasznált bioüzemanyagok mennyiségének növelése nem volt olyan számottevő, mint várták, ez a nézet nyomást gyakorolt a Bunge és a rivális Archer-Daniels-Midland Co részvényeinek árfolyamára is.
A javaslat „meglepően alacsony mértékű növekedést szorgalmaz” a bioüzemanyag-használat követelményében – közölték a JP Morgan elemzői. A cég szerint az ágazatban túlkínálat alakulhat ki megújuló dízelből, és a kapacitásbővítés késése vagy törlése a vállalatok részéről elég nagy eséllyel jöhet számításba a megbízások növekedése nélkül.
„Ez bizonyára nincs hatással ránk” – mondta Heckman a javaslatról. „Az elemzést és a terveket hosszú távra készítjük” – hangoztatta.
A Bunge és a Chevron tavaly közös vállalatot alapított, és bejelentették: 2024-ig bővítik a kapacitását az illinoisi és louisianai Bunge-i létesítményekben, amelyek szójababot dolgoznak fel, és így szójaalapú dízelolajat lehet ott előállítani.
Heckman külön is kijelentette, hogy szerinte Kína számára „teljesen logikus”, hogy Brazíliát kukoricabeszállítóként veszi figyelembe, ami az Egyesült Államok Kínába irányuló gabonaexportját fenyegeti. A kínai vámhatóság nemrég frissítette a jóváhagyott brazil kukoricaexportőrök listáját, beleértve a Bunge, az ADM és mások tulajdonában lévő létesítményeket – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Ukrajnában egyébként a háború valószínűleg „nettó pozitív” volt a Bunge számára, mert a vállalatnak több kockázatot kellett kezelnie az ügyfelek számára, mutatott rá Heckman. Az ukrán gabona exportfolyosójának fenntartásáról szóló megállapodás hozzájárult az élelmiszerárak inflációjának csökkentéséhez, bár a kapacitás nem tért vissza a háború előtti szintre – alkotott véleményt.