Házikert

Mi legyen a kerti lombbal? Jó lesz valamire?

Agrofórum Online

A kerti lomb körül minden évben nagy vita van. Egyesek elégetik, mert növényvédelmi oldalról próbálják alátámasztani a hosszú füstölgést. Mások komposztálnak, de van, aki otthagyja a gyepen, ágyásokban, mint talajtakarást.

Kinek van vajon igaza ebben a nagy lombcsatában? Vagy létezik a témában egyetlen jó megoldás? Nézzük a problémát egy kicsit távolabbról, hogy érzelemmentesen (inkább indulatoktól mentesen) tudjunk gondolkodni.

Van igazság a növényvédelmi kérdésben is

A kártevők és kórokozók áttelelő képletei sok esetben a lehulló lomb között telelnek át. Ha ebből a szempontból nézzük a dolgot, akkor az égetésre lehet úgy is tekinteni, mint növényvédelmi “feladat”. De a helyzet ott lesz kérdéses, hogy az őszi lomb többnyire már nedves a hajnali dértől és lecsapódó párától. A nedves lomb viszont inkább csak füstölög és nem igazán ég, ami nagy környezetszennyezést is jelent, az üvegházhatású gázok képződése miatt sem ajánlott.

Tehát ha az égésről van szó, akkor a kártevők a hő hatására valóban elpusztulnak, de a másik oldalon ez nem egy környezetbarát megoldás.

Mi a helyzet a komposztálással?

Az allelopátiás növények, mint pl. a dió, lombjának komposztálhatósága mindig vita tárgyát képezi. A legnagyobb tábor azt vallja, hogy ne komposztáljuk, mert visszaveti a növények fejlődését, ha azt a komposztot juttatjuk vissza. A valóságban viszont az allelopatikus anyagok lebomlanak, ha tökéletes a komposztálódási folyamat.

Mi legyen a kerti lombbal?

Komposztálási folyamatból is többféle van, és sokan nem is igazán tudnak jól komposztálni. A tökéletes komposztálódásnál egy finomszemcsés, porhanyós, jó vízmegtartó képességű, magas mikrobiológiai értékű keverék keletkezik. A komposztban található giliszták, mikroorganizmusok munkájának köszönhetően viszont nagyon sok biokémiai folyamat megy végbe, többek között az allelopatikus anyagok nagy részének lebomlása, átalakulása is.

Tapasztalat: sok éve komposztáljuk a diófáról lehulló faleveleket és nem tapasztaltunk megfelelő komposztminőség mellett és komposztálási idő után visszaesést termésmennyiségben vagy növekedési erélyben. Évente közel 100 köbméter saját komposztunk van, melyhez öreg diófák is bőven adnak zöldhulladékot.

Hagyjuk vagy sem a lombot a gyepen, ágyásokban?

Az erdőkert rendszerű kertekben a lombot nem seperjük össze, hanem adott felületeken hagyjuk a növények között a talajon. Ilyenkor nemcsak egy védelmi réteg keletkezik a lomblevelekből, de búvóhely is lehet a hasznos állatoknak, és hozzájárul a természetes körforgáshoz is, mint szerves anyag.

A humusztartalom így tud nőni gyenge minőségű talajokon is, egyfajta természetes egyensúlyi állapot alakulhat ki.

Felmerülhet a kérdés, hogy a kártevők és kórokozók így védve maradnak-e? Részben igen. Viszont egy ökológiailag harmóniában lévő kertben idővel beáll egy olyan kényes egyensúly, ahol a kártevők mellett a hasznos rovarok és jótékony gombák, illetve a fontos egyéb mikroorganizmusok is otthonra találnak, és bár a kártevők nem tűnnek el, de a hasznos szervezetek miatt szinte észrevétlenek lesznek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében - 7. rész

2022. január 4. 04:36

A repcét kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Kentaur 5 G – a talajlakó kártevők ellen

2018. március 7. 14:20

Az elmúlt években tapasztalt erős drótféreg ‘invázió’ bizonyította, hogy a vetéssel egy menetben kijuttatott talajfertőtlenítő szer elhagyása kockázatot rejt magában

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.