Talajélet
Talajélet

Belvíz januárban – a láptalajok értékei

Belvíz januárban – a láptalajok értékei

Agrofórum Online

Fejér megyében kirándulva, Szabadbattyántól lekanyarodva az autópályáról Tác, Soponya felé egy földútra hajtottunk le. Kirándultunk és sétáltunk. Sárvíz-völgy egy tájvédelmi körzethez tartozik. A földúton beljebb sétáltunk Sárvíz-malomcsatornán, a környéken számos kisebb halastó is megtalálható, illetve jelentős belvizes, mocsaras részre értünk. Majd tovább menve Sárvízhez jutottunk, ahol horgászokkal is találkoztunk. A csatornánál a mocsaras részen januárban számos vadlúd fordul meg és hangos tőlük a környék. Felreppenésük pazar látvány az arra kirándulók számára. Továbbá egerészölyv és holló hangját is lehet hallani, amik megfordulnak arrafelé. Ami nem szokványos, a meleg időnek köszönhetően számos énekes madár csivitelése adja hírül, hogy „itt a tavasz”, csak még elég korán…

A táj szépsége mellett leginkább a jelentős belvizes és lápos terület szerepe, jelentősége és értékei keltették fel az érdeklődésünket, illetve gondolkodtattak el bennünket. A belvíz olyan állóvíz, amely nagyobb esőzések, hirtelen hóolvadás vagy a talajvíz szintjének emelkedése miatt keletkezik. Azért nem tud természetes módon elszivárogni, mert a talaj felső rétegében a talaj szabad pórusai vízzel telítődnek.

Vizes terület Fejér megyében (fotó: Szentes Dóra)

A láptalajok Magyarország területének 1,6%-át teszik ki. A főtípusába tartozó típusok vagy állandó vízborítás alatt képződtek, vagy az év nagyobb részében víz alatt állottak és a vízmentes időszakokban is vízzel telítettek voltak. Az állandó vízhatás következményeként a növényzet – elsősorban a vízi növényzet, így a nád, a sás, a káka, tőzegmoha – elhalása után a szerves maradványok a víz alatt vagy vízzel telítve, tehát levegőtlen viszonyok között bomlanak el. A humifikáció ilyen esetekben tőzegesedéssel társul.

A láptalajok főtípusának jellemző folyamatairól egy korábbi cikkemben már részletesen beszámoltam, melyet szívesen ajánlok az érdeklődők figyelmébe: Magyarország talajtípusai V.: láptalajok.

Forrás:

https://www.uni-miskolc.hu/~ecodobos/ktmcd1/lap/lap.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Mikrobiológiai készítmények termésnövelő hatása a növénykultúrákban

2024. február 28. 14:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül a tápanyagszolgáltató képesség, a pufferkapacitás, a víz- és hőháztartás és elveszti a talaj a szerkezetét.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

Mikrobiális élet szerepe a tápanyagszolgáltatásban

2024. február 19. 09:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül a tápanyagszolgáltató képesség, a pufferkapacitás, a víz- és hőháztartás és elveszti a talaj a szerkezetét.

Agrometeorológia: a komoly fagyok ártanak a kultúrnövényeinknek

2018. március 20. 10:04

Bár nem példa nélküli, hogy március második felében kemény, téli időjárás uralkodjon a Kárpát-medencében, de nem is átlagos.

Javaslat a belvízkárok mérséklésére

2018. április 10. 11:53

A belvíz levezetését követően, amint a terület adottságai alkalmassá válnak a talaj-előkészítő munkákra, a talajt lehetőleg forgatás nélkül, kezdetben sekélyen, majd egyre mélyebben járatott eszközzel frissítsük.

40 millió köbméternyi belvizet fogtak vissza medrekbe, tározókba

2023. február 13. 08:54

A vízügyi igazgatóságok mintegy 40 millió köbméternyi belvizet tudtak holtágakban, medrekben, tározókban visszafogni az elmúlt két hónap csapadékából - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).

Belvíz – áldás vagy átok a mezőgazdaságban?

2020. február 27. 04:37

Igaz, hogy a gyakran hetekig vízborította területek korlátozzák a mezőgazdasági művelést. Azonban, ahogy a nagy szárazságok után igazi kincsként kezeljük az esővizet, a földeken viszonylag rövid ideig álló vízfeleslegre is tekinthetnénk értékként.