Növénytermesztés

A biogazdálkodás környezeti előnyei és hátrányai

Agrofórum Online

A tudósok azon vitatkoznak, hogy a biogazdálkodás alacsonyabb betakarított mennyiségét ellensúlyozni kell-e az ökológiai gazdálkodás környezeti előnyeivel, és ha igen, akkor leginkább miként.

A Müncheni Műszaki Egyetem tanulmánya bizonyítja, hogy a több biogazdálkodás jó a környezetnek, és milliárdokat takarít meg a társadalomnak. Mégis ellentmondás figyelhető meg többek szerint. A tanulmányban ismertetett következtetésekkel ellentétes szempontokat említ D. Herbert Ströbel, a Weihenstephan-Triesdorfi Alkalmazott Tudományok Egyeteméről.

Az elmaradt bevételt pótolni kell

A tanulmány négymilliárd eurós potenciállal számol, ha a biogazdálkodást 5 millió hektárra bővítenék Németországban. Ez a megtakarított környezetvédelmi költségek miatt körülbelül 800 euró/ha költségmegtakarításon alapul.

A tanulmány azonban azt is megállapítja, hogy az ökológiai gabonatermés csak a hagyományos termesztés 42 százaléka, ha állattenyésztés nélküli termesztési rendszereket veszünk alapul és 60 százaléka, ha állattenyésztés mellett kalkulálnak.

A Bayerisches Landwirtschafts Wochenblattban megjelent kommentárban leegyszerűsítve azzal számolnak, hogy az ökológiai gazdálkodás átlagos terméspotenciálja körülbelül 50 százalék.

Valójában a hiányzó gabonát meg kellene termelni, elvégre szükség van rá – állapítja meg a német agrarheute mezőgazdasági szakportál cikke. Az ökológiai gazdálkodásban lecsökkent terméshozam további területeket igényel, amire nem lenne szükség, ha a hagyományos művelési rendszereket megtartanák.

A biológiai sokféleség csökkenésétől kell tartani

Mivel a mezőgazdasági földterület ma már világszerte nagyon szűkös, Ströbel attól tart, hogy ennek a terjeszkedésnek az erdők vagy a gyepek rovására kell mennie, amelyek ökológiailag értékesebbek, mert lényegesen magasabb az üvegházhatú gáz megkötésük és nagyobb a biológiai sokféleségük, mint a mezőgazdasági területeké.

A félelem tehát a következő lenne: több üvegházhatású gáz és kevesebb biodiverzitás, ha az ökológiai gazdálkodást mindig alacsonyabb hozamot feltételezve kiterjesztenék.

Ha a hiányzó kínálatot importtal pótolnák, még rosszabb lenne a mérleg. Ennek az az oka, hogy az ott várható alacsonyabb hozamok még nagyobb pótlási területeket igényelnek, és többletkibocsátást okoznak a szállítás miatt.

A környezeti és az úgynevezett alternatív költségek (kompenzációs költségek) értékelésének szintje meglehetősen ellentmondásos. Ám ez – mondja Ströbel – számára kevésbé fontos, mint az, hogy az egyetemi tanulmány a hozamok csökkenése miatt még a pótlások beszerzési költségeit sem veszi figyelembe. Ezért szerinte gondosabb és átfogóbb hatásvizsgálatra lett volna szükség, mielőtt az EU dönt a biogazdálkodást támogató mezőgazdasági reformjáról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

A leggyakoribb hibák, amelyeket a biogazdálkodók elkövetnek

2021. március 23. 07:37

A tanúsított biogazdálkodás nem egyszerű feladat. Jogszabályi ismeretek, gyakorlati tapasztalatok, lexikális tudás, türelem és még több türelem. A fenntartható fejlődés előtérbe kerülése, a hatóanyag-kivonások, a mezőgazdasági támogatások és a trend egyre több gazdálkodót buzdít a biogazdálkodás elkezdésére. Aki szeretné kevesebb komplikációval végezni a dolgát, annak összegyűjtöttem a leggyakoribb hibákat, amiket figyelmetlenségből sokan elkövetnek a növénytermesztési ágazatban.

A regeneratív gazdálkodás komoly előrelépést jelenthetne – a konvencionális és a bio termelésben egyaránt

2023. január 22. 09:36

Egy egész napos terepi bemutatóra és szemináriumra érkezett hazánkba a regeneratív mezőgazdasági rendszerek egyik kiemelkedő szakértője, Knut Schmidtke.

Jön a biogazdálkodók legnagyobb rendezvénye

2023. február 3. 09:31

Változatos szakmai programokkal, érdekfeszítő témákkal, hazai és nemzetközi előadókkal, a tapasztalatcserének helyt adó műhelymunkákkal várják a biogazdálkodás jelenlegi és jövőbeli szereplőit.

Három folyó ölelésében: Panyolium Manufaktúra

2023. július 16. 09:40

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy térség, ahol három folyó ölelésében bőséges termést adtak az ártéri dzsungelgyümölcsösök. Nemtudom szilva, cigánymeggy, vilmoskörte, milotai dió adták a zamatosabbnál zamatosabb ízű gyümölcsöt, csakhogy hiába. Azt ugyanis értékesíteni évről-évre nehezebben tudták az itt élők, köztük Móruczék is. Látta ezt István, a család legifjabb tagja, és úgy döntött, hogy lesz, ahogy lesz, de ő ezen változtatni fog. Jó szerencséjére társra is lelt a hatalmas feladathoz, aki a nagyvárost hátra hagyva költözött ide, Panyolára.