Növénytermesztés

Őszi lombtrágyázás repcében és kalászosokban

Agrofórum Online

A lombtrágyák alkalmazása minden esetben hasznos és eredményes, amennyiben a gyökéren keresztül történő tápanyagfelvétel valamilyen okból nem megfelelő.

A lombtrágyák alkalmazása minden esetben hasznos és eredményes, amennyiben a gyökéren keresztül történő tápanyagfelvétel valamilyen okból nem megfelelő. Ez a talajon történő, szabadföldi termesztés során igen gyakran előfordul. Számos ok gátolhatja a gyökéren keresztüli ásványi anyag felvételt.

Ilyenek például a talajproblémák (túl kevés tápanyagot tartalmazó, laza talaj; túl kötött talaj; káros sófelhalmozódás stb.), a nem megfelelő időjárás (túl hideg, túl meleg, kevés, vagy éppen túlzottan sok csapadék stb.), fejletlen gyökérzet (pl. fiatal növény), emberi tényezők (elhibázott növényvédő szer dózis stb.) és lehetne sorolni tovább. Minden ún. stresszhelyzetben segít termesztett növényeinknek a jó minőségű lombtrágyák alkalmazása, mert szinte azonnal hasznosuló, magas mikroelem tartalmuk révén jobb lesz a regenerációs képesség és a növénykondíció. Különösen fontos ez a mai „modern” kultúrnövények esetében, melyek a magas terméseredmények és egyéb kiemelkedő minőségi paraméterek elérése „érdekében” gyakran fokozottan érzékenyen reagálnak a nem ideális körülményekre. A lombtrágyák jól megválasztott makroelem aránya megfelelő stimulációt ad a növényeink számára a különböző fejlődési szakaszokban. Bizonyított például, hogy magas foszfortartalmú lombtrágyák alkalmazásával a növények gyökéren keresztüli foszforfelvétele a többszörösére is megnövekedhet.

Az őszi időszakban a repce (és a kalászosok) irányában a legfontosabb elvárásunk az erős, jól fejlett gyökérzet kiépítése. Ez alapvetően meghatározza a télállóságot, a jó tavaszi indulást és végső soron a következő évi termést. Ma már a hagyományos alaptrágyákon kívül sokféle, célzottan alkalmazható, elsősorban a gyökérfejlődés serkentésére kifejlesztett mikrogranulátum trágyák is rendelkezésre állnak, melyek magas foszfortartalmúak és közvetlenül a növények gyökereinél fejtik ki hatásukat. Bár ezek alkalmazásával a gyökérfejlődés a korábbi gyakorlatoknál lényegesen jobb lehet, mégsem fölösleges kiegészítő lombtrágyák alkalmazása. Mint a bevezetőben már utaltunk rá, mindig előfordulhatnak (és elő is fordulnak) olyan helyzetek, amikor a gyökéren keresztüli ásványi anyag felvétel nem optimális. Nem beszélve a lombtrágyák stimuláló hatásáról, amikor meg lehet többszörözni bizonyos tápelemek felvételét a talajból. Természetesen akkor igazán hatékony egy lombtrágya alkalmazása, ha használatukkal egyértelműen eredményesebb a termesztésünk (ez lehet termésnövekedés, minőségi paraméter javulás, vagy mindkettő egyszerre), mint a ráfordított költségek. Ez persze minden évben más mértékű, hiszen a körülmények is eltérnek. A jó minőségű lombtrágyák azonban szinte minden esetben jelentősen többet nyújtanak, mint a befektetett költségek.

Az ICLSF (korábban Everris, még korábban Scotts) cég által gyártott Agroleaf Power lombtrágyák tiszta és rendkívül magas hatóanyagtartalmuknak, minden nyomelemet magas mennyiségben tartalmazó mikroelem-csomagjuknak, valamint speciális hozzáadott adalékaiknak (különleges tápelem-bejuttató anyagok és fotoszintézis-aktivitást növelő biostimulátorok) köszönhetően eredményesen alkalmazhatóak ősszel is.

Javasolt termékek és alkalmazásuk: Agroleaf Power HighP (12-52-05 + mikro), 2 kezelés. A kezeléseket néhány leveles állapotban kell először elvégezni, majd 7-14 nap múlva megismételni. A javasolt hektárdózis 3-5 kg. A szükséges vízmennyiség nyugodtan igazodhat a permetezési vízmennyiségekhez, mert még 1,5-2 %-os koncentrációnál sem kell perzseléstől tartanunk. A lombtrágyát a növényvédő szeres kezelésekkel egy menetben kijuttathatjuk, csak a magas réztartalmú gombaölőkkel nem célszerű összekeverni őket, mert a kelátrendszer sérülhet. Ha csak 1 kezelésre van lehetőségünk, mindenképpen a magasabb dózist válasszuk. Egyébként, 2 kezelés fél-fél dózissal mindig eredményesebb, mint csak 1 kezelés teljes mennyiséggel, mert a lombtrágya pozitív hatása hosszabb ideig tart. Amennyiben a növényünk kifejezetten gyengén fejlődik, a 2. (vagy akár mindkét) kezelést végezhetjük Agroleaf Power Total (20-20-20 + mikro) termékkel is.

Az Agroleaf Power lombtrágyák használatával akár 10-15-20 %, vagy még nagyobb termésnövekedés is elérhető, miközben a minőségi paraméterek is javulnak, mint azt kísérleteink és a termelői tapasztalatok is alátámasztják.

A termékekkel kapcsolatos további információkat a www.everris.hu honlapon, valamint a +36 30 525 9429 telefonszámon szerezhetik be.

Sikeres termesztést kíván az ICLSF!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Repceszár-ormányos - érdemes már védekezni?

2019. március 22. 09:37

L. Ferenc kérdése: Repcében ragacslappal fogtunk ormányos bogarakat. A repce nincs még szárban, van értelme a korai védekezésnek?

Készüljünk fel időben a repceormányosok elleni védekezésre!

2023. január 30. 10:12

Korán, már februárban elkezdődik a repceormányosok betelepedése, tojásrakása.

Fehérpenész, fóma, vetésfehérítő, kalászfuzáriózis – védekezni kell!

2018. május 9. 09:39

Az őszi káposztarepce elvirágzóban van. A növényvédelemben most elsősorban a becők védelmére kell összpontosítani. A kalászosok is védelemre szorulnak!

Négy hónapos csúcson is járt a búza ára

2023. június 27. 06:20

A gabonapiacok erőteljesen nyitották a hetet, mivel a Wagner-csoport zsoldosai által a hétvégén megszakított lázadás Oroszországban felkeltette az aggodalmakat, hogy a kenyérkosár-régióból megszakadhat a gabonaáramlás.