Növénytermesztés

A repcének kedvez az eső

Agrofórum Online

Jász-Nagykun-Szolnok megyében is megkezdődtek már az őszi betakarítási munkák, bár az eső pár napos szünetre kényszeríti az aratókat.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében is megkezdődtek már az őszi betakarítási munkák, bár az eső pár napos szünetre kényszeríti az aratókat. Az elvetett repcének kedvez a csapadék, a talajmunkálatokat is megkönnyíti. A kukorica és a napraforgó termése meglehetősen vegyes képet mutat.

– Csütörtökön kezdtük el a napraforgó betakarítását, de a huszonöt hektárból csak kettővel végeztünk, mert az eső miatt abba kellett hagyni a munkát – számold be a Rákóczifalva mellett gazdálkodó Kun Tamás. – Ha eláll az eső és lesz egy kis szél, két-három nap múlva folytathatjuk az aratást. Átlagosan jó közepesnek látszik a termés, de területenként nagyon változó a minősége. A  kukorica a Tiszától messzebb eső földeken felsült, sok helyen már lehet vágni; a jobb földterületeken két-három hét múlva aratjuk.

A repcéket húsz hektáron sikerült elvetni, nagy része már ki is sorolt. Jól jött neki az eső, pár napon belül meg is fog látszódni a hatása. A rovarkártevők elleni védekezésre is gondolni kell, itt lesz az ideje a permetezésnek.

– Jól jött az eső a repcére – erősítette meg Pozderka Gergely mesterszállási gazdálkodó is. – Még augusztus végén elvetettük százhúsz hektár saját, hetven hektár bérelt földterületen. Egy része már kisorolt, az esőnek köszönhetően pár napon belül a többi is kikel. Hetente öt-tíz milliméter csapadék volna neki az ideális. A napraforgó aratását is elkezdtük, de az eső miatt szünetel a munka. Úgy néz ki, be kell majd indítani a szárító berendezéseket. Most közepesnek tűnik a termés, de majd három hét múlva látjuk igazán, amikor végzünk a betakarításával.


Kun Tamás is megkezdte a napraforgó aratását, de területenként nagyon eltérő a minősége. Fotó: Mészáros János

Jövő héten elkezdjük a búza talajának előkészítését, amit október elején-közepén fogunk vetni. A kukoricát a napraforgó után vágjuk, remélhetőleg meglesz a nyolcvan mázsa hektáronként. Háromszor – májusban, júniusban és júliusban is – nagy mennyiségű vízzel öntöztünk. Nagyon szép csövek vannak, a víznek köszönhetően normális volt a szemkötődés, de száranként csak egy csővel számolhatunk.

– A nyári betakarítási munkák befejeződtek a megyében, a tapasztalatok kedvezőek, jó minőségű a gabona – összegezte Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke. – Az őszi betakarítás is megkezdődött, aratják  napraforgót, a csemege- és a hibridkukoricát, az eredmények azonban nagyon nagy szórást mutatnak, a termésátlagot nagyon nehéz még megbecsülni. A kukoricából 4000 hektárt silóztak be. A termés mennyisége gyenge közepesnek mondható.

A lehullott csapadék jó talajállapotokat biztosított az őszi repce földjének előkészítéséhez, sok helyen már kikelt, illetve napokon belül ki fog kelni.

– A zöldség- és gyümölcs-betakarítás megyénkben nem nagy területeket érint – mutatott rá Hubai Imre Csaba –, bár adottságaink jóval több burgonya és zöldségféle megtermelését tennék lehetővé. A vetésszerkezet tekintetében pedig nem csak a három-négy fő növényfélében (búza, kukorica, napraforgó, repce) kellene gondolkodni, a gazdáknak előtérbe kellene helyeznie alternatív növényfajták termesztését is, ezeket könnyen tudnák értékesíteni is.

A lucernatelepítés mellett fontos az őszi gabonák, pillangósok vetéséhez a talaj előkészítése, amit az energia- és víztakarékosságra törekedve egyre többen nem szántással, hanem középmély talajlazítással végeznek. Lényeges, hogy a talaj tápanyagpótlása is optimálisan történjen. Sokan alkalmazzák a zöldtrágyázást, ami a talaj nitrogén- és foszfortartalma szempontjából kedvező, de jelentős területeken jellemző a baktériumtrágyázás is.

A megyei kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztályának tájékoztatása szerint az elmúlt hetek lehűlése, a jelentős csapadék nagyban segítette a talajelőkészítő munkálatokat. Közben felgyorsult a napraforgó és kukorica érése, a talajok vízkészlete pedig jelentősen pótlódott, különösen a felsőbb rétegek telítődtek.
Megkezdődött a napraforgó és a kukorica betakarítása. Utóbbiból a homokosabb felső-jászsági területeken nagy mértékben kiszáradt mind a növény, mind a termés. A jelentős csapadék sokat segített a hibrideken és a csemege kukoricákon. Akinek nagyobb létszámú kérődző állománya van, a teljes leszáradás előtt lesilózták azokat a táblákat, amelyek jelentősen száradtak.

A mezei pocok a megye minden részén visszaszorult, egyedül idősebb lucernákban észlelhető némi erősödés. A hörcsög jelenléte csak Újszász-Jászboldogháza-Jászfelsőszentgyörgy-Pusztamonostor térségében érzékelhető.

(szoljon.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

A száraz májusi idő miatt kisebb lehet a romániai búzatermés

2023. június 15. 08:03

Az őszi árpát és a repcét Romániában várhatóan nem fogja jelentősen befolyásolni a közelmúltban tapasztalható szárazság, mivel ezek korábban fejlődnek, mint a búza.

Az új repcegeneráció minden eddiginél stabilabban áll a lábán

2024. július 16. 10:40

Ismerkedjen meg a RAPOOL teljes repcekínálatával, valamint a legújabb hibriddel, mely ennek a generációnak a képviselője.

Keressük a kis káposztalégy nyomait a repcetáblákon!

2021. február 12. 08:20

A repce kártevőiről szóló előző írásban a nagy repcebolha őszi, valamint most is zajló kártételéről volt szó. Ezen a kártevőn kívül van még más faj is, amely közvetlenül befolyásolhatja az állomány áttelelését. Ez a kis vagy tavaszi káposztalégy (Delia radicum).

Hat hetes csúcson a szójabab ára

2020. augusztus 26. 13:47

A párizsi árutőzsdén is egyértelműen a vevők uralták a piacot, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is emelkedett.