18℃ 11℃
április 15. Anasztázia, Tas, Oktávia
Állattenyésztés

Délmagyar: Föld nélkül maradhat a Hód-Mezőgazda Zrt.

Agrofórum Online

A 2016-os lesz az utolsó teljes gazdálkodási évünk. Még nem tudjuk, mitévők legyünk – árulta el Antal Gábor.

Veszélybe kerülhet a hódmezővásárhelyi Hód-Mezőgazda Zrt. működése az állami földek eladása miatt. Több mint 4000 hektárt bérelnek, a takarmány egy részét muszáj maguknak előállítani. Nem szeretnének felhagyni az állattenyésztéssel, amihez viszont föld is kell – mondja Antal Gábor vezérigazgató a Délmagyar.hu-nak.

Az ország egyik legnagyobb állatállománya a vásárhelyi Hód-Mezőgazdáé. A cégnek több mint 3700 szarvasmarhája van, 1450 kocát és szaporulatát gondozzák. 3300 hektár állami tulajdonú szántón és közel 1000 hektár legelőn gazdálkodik haszonbérletben. Ekkora terület szükséges ilyen nagyságú állatsereglet takarmánnyal való ellátásához. Ezen kívül működtetnek vetőmagüzemet is.

A Hód-Mezőgazda állami területeiből a földbérleti pályázaton már több mint 3300-at elbíráltak. A cég eddig egyetlen hektár bérleti jogát sem nyerte el, 2017-től más gazdálkodik majd ezeken a területeken. Közel 1500 hektár szántót művelnek még, amit magánszemélyektől bérelnek, de ennek nagysága is folyamatosan csökken.

– A 2016-os lesz az utolsó teljes gazdálkodási évünk. Még nem tudjuk, mitévők legyünk – árulta el Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója. Elmondta: ekkora állatállomány fenntartásához a takarmány egy részét – búzát, kukoricát – megvásárolhatják a piacon. De az úgynevezett speciális tömegtakarmányt nem, azt nekik kellene előállítani.

– Magánszemélytől is korlátozott lehetőséggel bérelhetnénk, mindenki megelőz bennünket a sorban. Egy évet még mindenképpen gazdálkodunk, addig el kell döntenünk, hogyan folytassuk. Most nagy a bizonytalanság, dolgozunk tovább, keressük a megoldást, mert 2016 végén határoznunk kell. Nem szeretnénk lehúzni a rolót, nem szeretnénk befejezni az állattenyésztést – közölte Antal Gábor.

A Hód-Mezőgazda Zrt. jelenleg 350 munkavállalót alkalmaz, ennyi ember dolgozik teljes munkaidőben, de szezonálisan további 100-150-re van szükség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

Befejeződött a fertőzött állományok felszámolása Darnózselin és Dunakilitin, de a fertőtlenítés és a járványvédelmi munka folytatódik.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Békés és Csongrád-Csanád megyében újra felütötte a fejét a madárinfluenza

2022. április 20. 20:18

Az új kitörések összesen több mint 65 ezer baromfit érintenek.

Minden cseppjében családi vállalkozás

2020. január 10. 06:36

Az egykor egy tehénnel induló „vállalkozás” ma már mintegy 160 állatot számláló állománnyal rendelkezik, és a DARASSA TEJ Kft. termékei is felkerültek a hazai élelmiszerláncok polcaira.

Akvakultúra - az intenzív üzemi rendszereké a jövő!

2019. március 7. 09:59

Az akvakultúra fejlődési lehetősége, elsősorban a humántőke javításában, a termeléshez szükséges erőforrások minőségi és mennyiségi megújulásában, a szerkezetátalakításában, az innovációban, valamint a minőségi termék-előállításban rejlik.

A metánkibocsátás miatt bírálják az állattenyésztési ágazatot

2022. február 19. 05:36

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az ember által előidézett metánkibocsátás 44%-áért az állattenyésztés a felelős.