Hogyan használhatunk innovatív termesztési rendszereket, hogy a világ növekvő népességét egészséges, tápláló és fenntartható módon előállított élelmiszerekkel lássuk el? Az „Inhouse Farming - Feed & Food Show" célja, hogy választ adjon erre a kérdésre. A DLG (Német Mezőgazdasági Társaság) által szervezett B2B platformot az Agritechnica kiállítással párhuzamosan rendezik meg Hannoverben, Németországban, november 12. és 18. között.
A németországi Marcus Vagt, a DLG energia, belső gazdálkodás és új élelmiszerekért felelős vezetője elmagyarázta az új B2B platform koncepcióját.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2030-ra a városlakók száma egymilliárddal, 5,2 milliárd fősre fog növekedni…
A világ népességének mintegy 60 százaléka addigra városban fog élni. Közülük sokan valószínűleg nem jutnak majd hozzá a regionálisan termelt, friss élelmiszerekhez. Az urbanizáció megatrendje összetett kihívások elé állítja a jelenlegi mezőgazdasági rendszereket. Ezért megoldásokra van szükség arra vonatkozóan, hogy maguk a városok hogyan tudnak még jobban hozzájárulni az élelmiszer-ellátáshoz. Az idei Agritechnica kiállításon kifejezetten ezzel a témával foglalkozunk az „Inhouse Farming – Feed & Food Show” keretében.
Sok szakértő az élelmiszer-termelésnek a talajtól és a külső éghajlati hatásoktól való függetlenítésében látja a jövőben a városok lakosságának megfelelő ellátásának biztosítását. Ön is osztja ezt az álláspontot?
A mezőgazdasági termelés egy részét érdemes a városokba költöztetni, és ott termeszteni, ahol majd elfogyasztják. A nagyvárosi területek földterülete azonban értékes, a tetőfelületeket pedig már most is nagyrészt a napelemek és az épületgépészet foglalja el, így ezeken nem lehet olyan mértékben fenntartható mezőgazdaságot folytatni, mint jelenleg a szántókon és a termőföldeken. A városokban ezért a jövőben a megművelt területek inkább a magasságuk, mintsem a területük szerint fognak növekedni.
…vagyis a városi környezetben a művelés felfelé fog terjedni?
A kulcsszó ebben az esetben a vertikális gazdálkodás, ami azt jelenti, hogy több szinten termesztik az élelmiszert. A növényeket ellenőrzött környezeti feltételek mellett termesztik. Ezt a Controlled Environment Agriculture (CEA) technológiák teszik lehetővé, amelyeket az Inhouse Farming – Feed & Food Show-n mutattak be.
Ahhoz, hogy egy ilyen több emeleten lévő, önálló „üvegházzal” függetlenítsék magukat az időjárástól és az évszaktól, innovatív technológiák integrálására van szükség…
Ebben fontos szerepet játszanak a professzionális LED-es növényvilágítási rendszerek és a hőmérséklet és páratartalom szabályozására alkalmas légkondicionáló rendszerek. A növények gyökerei általában nem a földön, hanem hidroponikus rendszerekben nőnek, amelyeken tápanyagokkal dúsított víz áramlik keresztül. A feladat a technikai rendszerek összehangolása, hogy minden egyes növény megtalálja az optimális növekedési körülményeket.
Egy ilyen zárt rendszerben a szabadföldi termesztéshez képest a vízfogyasztás akár 95 százalékát is meg lehet spórolni…
…és látok még egy előnyt, mert a vertikális gazdálkodás nemcsak új termőterületet teremt a városi környezetben, hanem lerövidíti a szállítási utakat és a hűtési láncokat is, így kisebb ökológiai lábnyomot hagy maga után.
Hasonlóképpen, a kiállítás szakmai látogatói valószínűleg érdeklődnek a házon belüli gazdálkodási koncepciókhoz kapcsolódó összetett megfigyelő és ellenőrző rendszerek iránt…
Különösen az intelligens öntözéshez, a világításhoz és az éghajlathoz való alkalmazkodáshoz szükséges IoT-érzékelők jelentenek izgalmas témát. De automatizálhatók a vetés, a betakarítás és végül az ültetvénytartályok tisztításának termesztési logisztikai rendszerei is. A technológiai beszállítók a megoldások széles skáláját fogják bemutatni Hannoverben. A felhasználók néhány kulcsfontosságú komponenssel kezdhetnek, és az automatizálásukat a növekedésnek megfelelően bővíthetik, egészen a távirányításig és a távfelügyeletig.
Milyen kilátásai vannak a házon belül történő gazdálkodásnak? Jelentősen hozzá fog-e járulni az élelmiszerellátáshoz az elkövetkező években?
A függőleges és beltéri gazdálkodás belátható időn belül hasznosan kiegészíti majd az egészséges, vitamindús élelmiszerek kínálatát, de továbbra is szükségünk van a szabadföldi termesztésre és az üvegházakra. A zártkörű mezőgazdasági rendszerek erősségei főként akkor jönnek szóba, amikor a hagyományos gazdálkodási módszerek elérik határaikat.
A legtöbb beltéri gazdaságban jelenleg mikrozöldségeket termesztenek – friss zöldségek vagy saláta palántáit, amelyeket a vetés után néhány héttel betakarítanak és elfogyasztanak. Milyen lehetőségeket kínálnak ezek az új termelési módszerek a fehérjében gazdag növények számára?
Pontosan ezek azok az élelmiszerek, amelyek fontos szerepet játszanak a világ éhezői számára. Ehhez a tudomány és a gyakorlati élet összefonódására van szükség. A zárt mezőgazdasági rendszerek termékskálájának bővítése ezért olyan központi feladat, amelynek jelenleg az alkalmazott kutatás területén számos tevékenységet szentelünk.
Ön már korábban is említette: A vízmegtakarítás óriási, de az energiaköltségek is. Az energiahatékonyság tehát igen fontos a vertikális gazdálkodás gazdasági életképessége szempontjából…
Ezzel a kihívással foglalkoznak majd a „Házon belüli gazdálkodás – takarmány- és élelmiszer-ipari kiállítás” kiállítói. Például olyan energiatakarékos és hosszú élettartamú LED-ekkel, amelyek pontosan azokat a fényfrekvenciákat bocsátják ki, amelyekre a növényeknek a fotoszintézishez szükségük van. A világítás és az öntözés mellett a klímatechnológia is döntő szerepet játszik. Intelligens megoldások, amelyek a hulladékhőt hasznosítják és növelik az energiahatékonyságot, megtalálhatóak a kiállítás központjában.
A kiállított megoldások a gazdaságok számára is szóba jöhetnek?
Jelenleg a legtöbb szezonális mezőgazdasági terméket még mindig sokkal költséghatékonyabban lehet hagyományos üvegházban vagy szántóföldön termeszteni. De szükségünk van olyan gazdákra, akik érdeklődnek a zárt termesztési rendszerek iránt, és a vertikális termesztést vagy a rovartermesztést jövedelmező üzleti modellé akarják alakítani. Őket kell bevonni a technológia további fejlesztésébe és adaptálásába. Az egyik legnagyobb akadályt ezen az úton a beruházási költségek jelentik.
Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9511327/new-dlg-platform-for-food-production-of-the-future/