Növényvédelem

Denevérek a kukoricatábla felett

Agrofórum Online

Illinois államban (USA) szabadföldi kísérleteket állítottak be annak érdekében, hogy a denevérek növényvédelemben betöltött szerepéről, ökológiai és ökonómiai hatásáról pontosabb kép rajzolódjon ki.

A denevérek ragadozó állatok, fő táplálékukat a rovarok alkotják. Illinois államban (USA) szabadföldi kísérleteket állítottak be annak érdekében, hogy e hasznos emlős állatok növényvédelemben betöltött szerepéről, ökológiai és ökonómiai hatásáról pontosabb kép rajzolódjon ki. A szántóföldi kultúrák közül a kukoricára esett a választás, mert a denevérek egyik kedvelt zsákmányállata a kukorica-bagolylepke (corn earworm) itt nagy mennyiségben rendelkezésre állt.

A hernyók dollármilliárdokban mérhető termésveszteséget okoznak a kukorica, gyapot, paradicsom és más termesztett növényeken való kártételük következtében. A kukoricacsövön táplálkozó lárva a közvetlen károkozáson kívül, rágása nyomán utat nyit gombás eredetű betegség megtelepedésének is, mely kórokozó toxintermelése révén veszélyt jelent a fogyasztókra, valamint takarmánybiztonsági kockázatokat rejt.

A denevérek kártevőgyérítő szerepének tisztázása érdekében a kukoricatáblába olyan hálós ketreceket helyeztek el (390 m2 területű, kb. 7 m magas), melyeken keresztül a falánk ragadozók nem tudtak átjutni. A körülkerített területeket nappalra kinyitották, hogy a madarakat ne akadályozzák a táplálkozásban. A teljesen nyitott kontroll területeken a rovarevők (madarak, denevérek) akadály nélkül bármikor hozzájuthattak a zsákmányállathoz. A zárt területekre nappal a madarak bejutottak, éjszakára viszont a denevérek ki voltak zárva. Így lehetővé vált a madarak hatásának kiküszöbölésével a denevérek szerepének vizsgálata.

Az ismert volt, hogy a denevérek szívesen fogyasztják a kukorica-bagolylepkét, de az kérdésként merült fel, hogy vajon képesek-e a hernyópopuláció összezsugorodásához elegendő mennyiségű lepke elpusztítására.

A kétéves vizsgálati periódus (2013, 2014) adatai alapján megállapítható volt, hogy a denevérek elől zárt területeken közel 60 %-kal több lárva élt a kontrollhoz képest. Ugyanitt több, mint 50 %-kal nőtt a csövenként károsított magok száma. A kártétel nyomán megtelepedő gombás eredetű kórokozó jelenléte szignifikánsan nagyobb volt és magasabb toxinkoncentrációt mértek a hálókkal elkerített területeken.

Ezek az adatok azt bizonyítják, hogy a denevérek a biológiai védekezés eszköztárában igen fontos tényezők. Amellett, hogy gyérítik a kukorica-bagolylepke populációját, tevékenységük nyomán kevesebb rovarölő szer felhasználására van szükség, közvetve a gombás fertőzés csökkentésében is szerepet játszanak. A denevérek a társadalom számára nagy hasznot hajtanak, mely világviszonylatban kb. 1 milliárd dollár értéket képvisel. A kísérletről bővebben a http://news.siu.edu/2015/09/091415tjc15041.php címen olvasható.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A gabona lisztharmat fertőzésért nagyban felelős a technológia is!

2020. március 23. 09:57

Mint minden gombának, így a lisztharmatnak is megvan a maga kedvelt klímája, amikor szeret „előbújni”, fertőzni, így a lisztharmat a melegebb, párás (de nem nedves, mivel a cseppfolyós víz a micélium fejlődését gátolja) időjárást kedveli. Megjelenését gyors felszaporodás követi, ha a közepesen meleg és párás idő tartósan fennáll.

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

A Nufarm vásárlásai fokozzák a versenyképességet a kulcsterületeken

2018. március 20. 08:06

A Nufarm jelentősen fokozta az európai vásárlók számára kínált növényvédelmi szolgáltatást, miután megállapodás született több mint 50 növényvédelmi formuláció megvásárlásáról az Adama és Syngenta cégektől.