Nagyvilág

Hazai nemesítésű rózsát ajándékoznak a pápának

MATE – Sajtóközlemény

A budapesti látogatás alkalmából Novák Katalin köztársasági elnök három különleges Árpádházi Szent Erzsébet rózsatövet ajándékoz Őszentsége Ferenc pápának. Az ajándékozás nagy örömet jelent a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem közösségének, hiszen ezt a gazdagon virágzó, igen ellenálló rózsafajtát az egyetemhez tartozó Budatétényi Rózsakert alapítója, Márk Gergely nemesítette.

Az 1994-ben nemesített különleges rózsafajta világszerte ismert, hiszen 2000-ben egy Rómában rendezett nemzetközi versenyen parkrózsa kategóriában aranyérmet nyert. Számos közterület és magánkert igen kedvelt rózsája és szinte a világ minden táján megtalálható egy-egy példánya. A fajta neve a híres rózsalegendára emlékeztet, amelyben Árpádházi Szent Erzsébet kötényében az éhezőknek vitt kenyerek rózsákká változtak.

Rendkívüli örömmel tölt el minket, hogy ez az egyetemhez kötődő, nemzetközi szinten is elismert rózsafajta Őszentsége Ferenc pápa ajándéka lehet. A rózsafajták megőrzését és a rózsakert megtartását az egyetem vezetése mindig szívügyének tekintette, ezért ez az ajándékozás számunkra a nemesítő munka megkoronázást jelenti. Bízunk benne, hogy a gazdagon virágzó, különleges rózsafajtában Őszentsége is örömét leli majd

– hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.

A két-három méter magas, erőteljes bokorrá fejlődő rózsafajta akár kerítésre vagy pergolára futtatva is igen dekoratív, így igazán díszes éke lehet a házikerteknek is. Élénk lilás rózsaszínű virágai 8-10 cm átmérőjűek, kellemesen erős illatúak és hármas-ötös csoportokban nyílnak. A fajta másodvirágzása is bőséges, így egészen az őszi fagyokig díszlik. További előnye, hogy ellenáll a gombabetegségeknek is, továbbá kiváló a szárazságtűrő és fagyálló képessége.

A Márk Gergely-rózsaörökség és így az Árpádházi Szent Erzsébet rózsa fenntartásáról a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoportja gondoskodik.

A csoport munkájának köszönhetően növényházban, mesterséges pótmegvilágítással sikerült a természetes időpontnál előbbi, korai virágzást előidézni Őszentsége Ferenc pápa érkezésére, még jobban elnyújtva ezzel a gyönyörű fajta virágzási idejét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drágulnak a tulipánok: a jövőben duplájára nőhet a hagymák ára

2025. május 5. 16:10

A szakértők előrejelzései szerint a tulipánhagymák ára 2025 őszére 50-100%-kal is megemelkedhet a tavalyi évhez képest.

Klímaváltozás: tipikus-e a Föld jégsapkás jellege?

2025. március 15. 08:10

A Föld jégsapkás jellege a kutatások eredményei szerint nem bizonyul jellemző állapotnak földtörténeti szempontból.

Séta a múltban: az Alcsúti Arborétum példája

2025. január 15. 15:10

A látogatók élményszerűen tapasztalhatják meg a történeti kertek jelenkori, valamint egykori állapotát egyaránt.

Osztrák erdészeti napok Eisenstadtban

2025. január 11. 15:10

Kevés olyan színvonalas erdészeti szakkiállítás színezi az európai palettát, mint a tavaly, immár másodszorra megrendezett Osztrák Erdészeti Napok Eisenstadtban.

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

2024. szeptember 25. 08:10

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés.

Hogyan védhetjük meg a kerti rózsákat?

2020. augusztus 17. 11:23

Kertembe minél több rózsát szeretnék ültetni. Milyen betegségek fordulnak elő leggyakrabban a rózsákon? Hogyan védekezzünk ellenük?

Színek a kertben: meghökkentő kontrasztok és színpárosítások

2023. augusztus 28. 05:40

Nézzük milyen meghökkentő színek és kontrasztok lehetnek egy kertben!

Hogyan készítsük fel a rózsákat a télre?

2024. december 5. 14:10

A rózsák érzékenyek a fagyra. Emellett a téli napsugárzás is károsíthatja őket, ha az túl korai hajtásnövekedésre ösztönöz.