Növénytermesztés

A takarónövények szerepének fontosságára hívják fel a kukoricatermesztők figyelmét az USA-ban

Agrofórum Online

A globális felmelegedés folyamatának lassítására minden eszközt be kell vetni, ezek közé tartozik a takarónövények használata is.

Az időjárási szélsőségek, mint például az aszály vagy a nagy mennyiségű csapadékot követő áradások jelentős mértékben befolyásolják a gazdálkodás eredményességét. Az előrejelzések alapján e jelenségek súlyosbodására és gyakoribb előfordulására kell számítani a következő esztendők során.

A globális felmelegedés folyamatának lassítására minden eszközt be kell vetni, ezek közé tartozik a takarónövények használata is. Az elmúlt öt év során az USA mezőgazdasági termelés szempontjából tíz legfontosabb államában 25 milliárd dollár értékű termés semmisült meg az aszály, a hőség, a forró szelek, a heves esőzések és áradások, valamint más egyéb, éghajlattal kapcsolatos okok miatt. A jövőben számítani kell az egymást követő aszályos napok számának növekedésére. A magas hőmérséklet hosszabb száraz időszakokkal párosulva növeli a növények vízigényét, mely a vízhiány súlyosbodásához vezet. A várva várt csapadék pedig a talajerózió kialakulásának kockázatát növelő heves esők formájában érkezik.

A Természeti Erőforrások Védelmének Tanácsa (Natural Resources Defense Council) által készített tanulmány arra mutat rá, hogy amennyiben a 10 legfontosabb agrárállam (Kalifornia, Iowa, Texas, Nebraska, Minnesota, Illinois, Kansas, Wisconsin, Ézsak-Karolina, Indiana) kukorica- és szója-termőterületeinek felén sikerülne a talaj szervesanyag-tartalmát pl. takarónövények alkalmazásával 1 %-kal növelni, ezer milliárd gallon (1 US gallon = 3,785 liter) mennyiségű vizet lenne képes a talaj megtartani, ami körülbelül 33 millió ember éves vízigényével egyezik meg – olvasható a világhálón.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Fennáll a perzselés veszélye – fokozódik a kánikula

2018. augusztus 21. 07:56

A napos, száraz, az átlagosnál melegebb időjárás a hét közepéig folytatódik. A hét második felében egyre többfelé várhatók záporok, zivatarok, de a számottevő enyhülést hozó hidegfront csak vasárnap éri el hazánkat.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Aratási körkép – a számok nem túl biztatóak

2022. július 8. 18:12

AZ őszi árpa aratásával teljes egészében, míg az őszi búza és őszi káposztarepce betakarításának háromnegyedével már végeztek a gazdálkodók – a számok nem festenek túl rózsás képet.

Már nem élettelen dolognak képzelik el a talajt…

2022. szeptember 4. 06:33

„Nagyon meglepett, hogy mennyi élet van a talajban, én azt egy élettelen dolognak képzeltem el”