Már a hónap elején is megírták páran, hogy áprilisban elkezdett virágozni a repce. Nemcsak Zala vármegyében, de Veszprémben is csodálatos látványt nyújt utazásunk során, ahogy az autóutak vagy autópályák mentén hatalmas sárga táblákat látunk. Esztétikai szempontból megnyugtató látvány számunkra. A tábla mellett elsétálva finom repceméz-illat lengi be a tájat, de van ahol már a repcelégy is megjelenik.
A repce általában április és június között virágzik. A mezőket, szántóföldeket meghódítva kontrasztos tájképeket tud produkálni.
A méheknek és más rovaroknak kitűnő élőhelyet teremtenek a repcemezők, mivel gazdag nektárforrást biztosítanak számukra.
A repcét hazánkban elsősorban a Nyugat- és Dél-Dunántúl csapadékosabb területein, valamint Északkelet-Magyarország tájain termesztik nagyobb területen.
Az EU-ban prioritást élvez a repce is, amely olajos növényeink közül a napraforgó után a második helyet foglalja el. Termesztésének gépei alapvetően a kalászos gabonatermesztés géprendszeréből kiválaszthatók, emellett az őszi káposztarepce az őszi kalászosok kiváló előveteménye.
Talajra nagyon igényes. Leginkább a középkötött, gyengén lúgos kémhatású talajokon (pl. Ramann-féle barna erdőtalaj, karbonátmaradványos barna erdőtalaj, kovárványos barna erdőtalaj) termeszthető eredményesen. A kiemelkedő termés kritériumának repce esetében is a mélyrétegű, tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajok felelnek meg.
Forrás:
Bicskei K.: Hogyan termesszük az őszi káposztarepcét? – munkaanyag, NSZFI Növénytermesztés