Chicagóban vegyes, míg Európában optimista hangulatban kezdődött a hét terménypiacokon. Amerikában a búza 0,9 százalékkal, a repce pedig 1 százalékkal drágult, miközben a kukorica 1,8 százalékkal, a szójabab pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A Stewart-Peterson Inc. gabonapiaci hírlevele szerint az amerikai kukoricatermés állapotáról szóló jelentés valószínűleg romlást mutat majd. A múlt héten a kukorica 69 százaléka volt jó vagy kiváló állapotban. A Grain Market Insider szerint a kereskedők „igazodnak” az időjárás-előrejelzésekhez.
A közelmúltban az esőzések hiánya segítette a szójababot, akárcsak a kukoricát, de valószínűleg a hónap második felében jelentősebb esőzések érkezhetnek, és a szójabab valamivel jobban megbirkózik az átmeneti szárazsággal, mint a kukorica”
– olvasható a hírlevélben.
A Reuters jelentése szerint Oroszország nem lát sok lehetőséget a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés megújítására, miután az a jövő hónapban lejár.
Ukrajna közben kijelentette, hogy rendelkezik „B-tervvel” a szállítmányok július 17-e utáni folytatásához, mintegy 547 millió dolláros speciális biztosítási alapot létesíthetnek a szállítók fedezetének támogatására, bár a szállítóknak továbbra is hajlandónak kell lenniük ezt a kockázatot vállalni – emelte ki Arlan Suderman, a StoneX fő nyersanyagpiaci közgazdásza.
Továbbá lengyel tisztviselők kijelentették, hogy látták annak az Európai Uniós dokumentumnak a másolatát, amely négy fő gabona Ukrajnából való behozatalának tilalmát kiterjeszti öt szomszédos kelet-európai országra. Szakértők szerint a lényeg az, hogy a gabonaszállítmányok teljesítése Ukrajnának egyre nagyobb kihívást jelent.
Európában a malmi búza 6,5 eurós plusz után 230,5 euróba, a kukorica 4,5 eurós áremelkedést követően 222 euróba, a repce 17 eurós megugrás hatására 423,5 euróba, a takarmánybúza pedig 5,7 angol fontos plusz után 176,8 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.