A rekord sertésárak ösztönözhették a gazdálkodókat, hogy bővítsék állományukat, de a költséges állattenyésztési szabályozás, a csökkenő kereslet és a sertésbetegségek terjedése inkább az Európai Unió sertéshús exportőri vezető pozíciójának hanyatlására utal.
„Vakon repülünk” – mondta Carole Joliff gazdálkodó, aki Franciaország sertéstenyésztő térségének szívében, Bretagne-ban gazdálkodik. „Szeretnénk befektetni, de nem tudjuk, merre tartunk.” A sertésárak tavaly megugrottak Európában, a magas gabona- és energiaköltségek miatt csökkentették a termelést.
A korábbi ciklusokkal ellentétben az európai tenyésztők nem sietnek a termelés felfuttatására annak ellenére, hogy az idei rekordárak sok gazdaságban visszaállították az árrést.
Elemzők szerint az Európai Unió sertéshústermelése 2023-ban második éve esik vissza, így a kumulált csökkenés 10 százalék körülire mérséklődhet, és a termelés tovább csökkenhet a következő években. „Ez egy strukturális váltás” – mondta Jean-Paul Simier, húselemző és a Cyclope francia nyersanyagpiaci felmérés munkatársa.
Az EU sertéshúsiparát az elmúlt évtizedben az orosz kereskedelmi embargó, az afrikai sertéspestis nyugat felé terjedése és a COVID-19 világjárvány sújtotta. Miután kilábaltak ezekből a válságokból, amit a kínai kereslet kitörése segített, úgy tűnik, hogy az európai termelőkre nehezedő nyomás kiéleződött.
A gazdálkodók attól tartanak, hogy az EU állattenyésztési szabályozásának átalakítása miatt fokozatosan megszűnnek a telepek, és több farmra kiterjesztik az ipari szennyezési határértékeket, milliárdokba kerül majd, és az EU sertéshúsát kivonják az exportról és a belföldi piacról.
Az elkövetkező évben véglegesítendő változtatások lehetséges hatásai nem egyértelműek, mivel az EU-államok vitáznak az Európai Bizottsággal, amely a fenntarthatósági célok elérésére törekszik.
Egy tanulmányban úgy becsülik, hogy a sertésistállók gyors megszüntetése 2025-ig közel negyedével csökkenti a sertéshústermelést, és csaknem felével emeli az árakat. Bármi is legyen a végső szabályozás, az elemzők azt várják el, hogy az iparág tükrözze azt a társadalmat, amely az állatjólétre és a környezetvédelemre összpontosít. „Továbbra is növeljük a költségeket a teljes sertéshústermelési láncban” – mondta Justin Sherrard, a Rabobank állati fehérjékért felelős globális stratégája. „És 5-10 év alatt a mennyiségek csökkenését látni.”
A német sertéshúságazat máris zsugorodott, és kárt okozott az afrikai sertéspestis (ASF) kitörése, amely 2020-tól visszafogta az exportot, mivel olyan kulcsfontosságú piacok, mint Kína és Japán bezárták kapuikat. A német vágóhidak sertéshústermelése csaknem 10%-kal esett vissza tavaly.
Kiemelt kép: Pixabay