Állattenyésztés

A szabványok megnövelik a sertéshús előállításának költségeit

Agrofórum Online

A rekord sertésárak ösztönözhették a gazdálkodókat, hogy bővítsék állományukat, de a költséges állattenyésztési szabályozás, a csökkenő kereslet és a sertésbetegségek terjedése inkább az Európai Unió sertéshús exportőri vezető pozíciójának hanyatlására utal.

„Vakon repülünk” – mondta Carole Joliff gazdálkodó, aki Franciaország sertéstenyésztő térségének szívében, Bretagne-ban gazdálkodik. „Szeretnénk befektetni, de nem tudjuk, merre tartunk.” A sertésárak tavaly megugrottak Európában, a magas gabona- és energiaköltségek miatt csökkentették a termelést.

A korábbi ciklusokkal ellentétben az európai tenyésztők nem sietnek a termelés felfuttatására annak ellenére, hogy az idei rekordárak sok gazdaságban visszaállították az árrést.

Elemzők szerint az Európai Unió sertéshústermelése 2023-ban második éve esik vissza, így a kumulált csökkenés 10 százalék körülire mérséklődhet, és a termelés tovább csökkenhet a következő években. „Ez egy strukturális váltás” – mondta Jean-Paul Simier, húselemző és a Cyclope francia nyersanyagpiaci felmérés munkatársa.

Az EU sertéshúsiparát az elmúlt évtizedben az orosz kereskedelmi embargó, az afrikai sertéspestis nyugat felé terjedése és a COVID-19 világjárvány sújtotta. Miután kilábaltak ezekből a válságokból, amit a kínai kereslet kitörése segített, úgy tűnik, hogy az európai termelőkre nehezedő nyomás kiéleződött.

A gazdálkodók attól tartanak, hogy az EU állattenyésztési szabályozásának átalakítása miatt fokozatosan megszűnnek a telepek, és több farmra kiterjesztik az ipari szennyezési határértékeket, milliárdokba kerül majd, és az EU sertéshúsát kivonják az exportról és a belföldi piacról.

Az elkövetkező évben véglegesítendő változtatások lehetséges hatásai nem egyértelműek, mivel az EU-államok vitáznak az Európai Bizottsággal, amely a fenntarthatósági célok elérésére törekszik.

Egy tanulmányban úgy becsülik, hogy a sertésistállók gyors megszüntetése 2025-ig közel negyedével csökkenti a sertéshústermelést, és csaknem felével emeli az árakat. Bármi is legyen a végső szabályozás, az elemzők azt várják el, hogy az iparág tükrözze azt a társadalmat, amely az állatjólétre és a környezetvédelemre összpontosít. „Továbbra is növeljük a költségeket a teljes sertéshústermelési láncban” – mondta Justin Sherrard, a Rabobank állati fehérjékért felelős globális stratégája. „És 5-10 év alatt a mennyiségek csökkenését látni.”

A német sertéshúságazat máris zsugorodott, és kárt okozott az afrikai sertéspestis (ASF) kitörése, amely 2020-tól visszafogta az exportot, mivel olyan kulcsfontosságú piacok, mint Kína és Japán bezárták kapuikat. A német vágóhidak sertéshústermelése csaknem 10%-kal esett vissza tavaly.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Vadászoknak kötelező a járványügyi képzés az ASP-vel fertőzött területeken

2019. január 22. 12:16

A fertőzött területeken egyéni és társas vadászatot csak járványügyi képzést végzett, sikeres vizsgát tett és erről tanúsítvánnyal rendelkező vadászok folytathatnak.

Összefogást szorgalmaz az agrárkamara a sertéspestis leküzdésére

2018. május 9. 06:32

Az ASP magyarországi megjelenése óta az országgal szemben több mint tíz állam vezetett be sertéshúsimport-tilalmat.

Megérkezett a sertéspestis Magyarországra - Elhullott vaddisznóban mutatták ki az ASP-t

2018. április 23. 07:19

Afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki vaddisznóban 2018. április 21-én a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

Jó úton haladunk az antibiotikumok visszaszorítása felé

2019. július 25. 07:42

A nagyüzemi állattenyésztésre jellemző Európában, hogy talán még sosem voltak ennyire megbízhatóak és veszélytelenek az európai állati eredetű termékek, mint manapság.