Agrárgazdaság

Az EU búzaexportőreinek borúsak az új szezonnal kapcsolatos kilátásai

Agrofórum Online

Az Európai Unió búzaexportőrei a vártnál keményebb körülmények közt kezdik az új szezont, mivel az olcsóbb orosz gabona hatalmas kínálata felpörgeti a nemzetközi keresletet, így az EU Marokkótól és Kínától függ exporttöbbletének tekintetében.

A kilátások eltérnek az egy évvel ezelőttitől, amikor a vevők rohantak lefoglalni az EU búzáját a fekete-tengeri kereskedelemben az Ukrajna elleni orosz invázió okozta fennakadások közepette. A 2023/24-es szezon júliusban kezdődik, Oroszország nagy készletekkel rendelkezik a tavalyi rekordtermésből, és az idén újabb nagy termés várható, egyes előrejelzések szerint a világ legnagyobb búzabeszállítója új csúcsot érhet el az exportban.

Az elemzők 2023/24-ben is magasabb uniós exportot látnak a nagyobb termésre vonatkozó várakozások miatt, de egyesek csak szerény exportcsökkenésre számítanak az orosz versenyben.

Az orosz búza jelenti a fő veszélyt az EU exportértékesítésére a következő hetekben és hónapokban

– mondta egy európai kereskedő.

Algéria legutóbbi vásárlása, amelyről a kereskedők azt mondták, hogy többnyire Oroszországból származik, megerősítette a kihívást.

A jelenleg 230 dolláros tonnánkénti exportár Oroszországban még mindig 25-30 dollárral olcsóbb volt, mint a nyugat-európai szállítmányok, mondták a kereskedők.

Egyesek az Euronext határidős ügyletek közelmúltbeli fellendülését okolják, amelyet az Egyesült Államok aszályos aggodalmai erősítettek, és úgy érvelnek, hogy a határidős vagy a fizikai prémiumok korrigálása szükséges ahhoz, hogy csökkentse a különbséget az orosz árakhoz képest.

Marokkó, amely 2022/23-ban megelőzte Algériát az EU fő célországaként, ismét kulcsfontosságú lesz az EU búzája számára, miután július-szeptemberre bejelentette a legfeljebb 2,5 millió tonnás támogatott búzaimportot. Marokkó inkább az uniós búzát részesíti előnyben a rövidebb szállítási távolságok és a feldolgozási minőségi preferenciák miatt.

De még itt is megvetheti a lábát az orosz búza, a kereskedők szerint a marokkói hatóságok igyekeztek enyhíteni az importőrök aggodalmát a Moszkvát célzó nyugati pénzügyi szankciókkal kapcsolatban.

Mivel az EU-ból származó, köztük a román és a német búza versenyez a marokkói eladásokért, a francia beszerzések továbbra is viszonylag drágák, ami fontossá teszi a kínai kereslet visszatérését a francia kilátások számára.

A 2023/2024-es uniós exportot mindazonáltal megnövelheti a keleti országokból, például Romániából érkező megnövekedett forgalom, amelyek nagy készletekkel rendelkeznek a háborús ukrán gabonabeáramlás után.

Egyesek arra is számítanak, hogy az EU exportja végül lendületbe kerül, tekintettel a vegyes globális ellátási képre és a tartós háborús kockázatokra – írta a Reuters

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Lapozza át a SAATEN-UNION 2022-es őszi katalógusait!

2022. augusztus 4. 11:34

Előnyben a sokszínű vetésforgó.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Nagyobb lehet az orosz búzatermés – csökkentek az árak

2023. november 10. 13:10

Erős eladói nyomást lehetett tapasztalni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Kisebb lehet a búzatermés Európában

2021. augusztus 24. 06:22

A búza átlagos hozama az idei esztendőben az Európai Unióban várhatóan eléri az 5,98 tonnát hektáronként (t/ha).