Növényvédelem

A glifozáttal kapcsolatban „nincs kritikus probléma” – fontos elismerés született

Agrofórum Online

Az EFSA nem lát komolyabb problémát, de néhány hiányzó adat még van a glifozát teljes körű értékeléséhez. Ez azt jelenti, hogy a vitatott glifozát gyomirtó 2023 után jóváhagyásra kerül? Nézzük a részleteket.

Glifozátkérdés: lesz-e engedélye 2023 után?

Csütörtökön kiadott egy közleményt az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága, az EFSA a glifozát hatóanyaggal kapcsolatban, ami nagyban befolyásolhatja annak sorsát. Nagyon sok figyelmet kapott az utóbbi időben a hatóanyag jövője, nagyon sok kérdést felvetve, hogyha nem kapja meg az engedélyt, akkor milyen megoldások lehetnek a kiváltására. Ezekre az aggályokra jelent most némiképp megnyugvást ez a közlemény, azonban teljesen még nem lehet fellélegezni.

Az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága (EFSA) a glifozát emberi és állati egészségre, valamint a környezetre gyakorolt ​​hatásának értékelésekor azt mondta, nem azonosított olyan kritikus problémás területeket, amelyek megakadályoznák az engedély megújítását. Ezt az EFSA július 6-án reggel jelentette be az olaszországi Pármában.

Következtetésében azonban az EFSA rámutat néhány adathiányra, és olyan kérdéseket azonosított, amelyeket nem tudott véglegesen tisztázni. „Ezeket az Európai Bizottságnak és az EU-tagállamoknak figyelembe kell venniük az engedély megújítási folyamatának következő szakaszában” – áll a sajtóközleményben.

EU-hatóságok: A glifozát nem rákkeltő

Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) már tavaly is végzett kockázatértékelést a glifozáttal kapcsolatban. Az ECHA arra a következtetésre jutott, hogy a glifozát rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagként való besorolására vonatkozó tudományos kritériumok nem teljesülnek.

Milyen nyitott kérdések vannak még?

Az EFSA szerint van néhány olyan kérdés, amelyet nem tudott véglegesen megválaszolni, többek között a glifozátban lévő szennyező anyagok értékelése, a fogyasztók étrendi kockázatának értékelése és a vízi növényeket érintő kockázatok értékelése.

A szakértők megjegyezték, hogy a hatóanyag biológiai sokféleségre jelentett kockázata számos tényezőtől függ. Az ökotoxikológia, azaz a környezetre és az élő szervezetekre gyakorolt ​​hatás tekintetében az értékelés megállapította, hogy a glifozát 23 felhasználásából 12 nagy, hosszú távú kockázatot jelent az emlősök számára, a konzervatív megközelítés alapján.

Mi a következő lépés?

Az EFSA szerdán benyújtotta következtetéseit a glifozát kockázatértékeléséről az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak. Ezek szolgálnak alapul annak eldöntéséhez, hogy a glifozát továbbra is szerepel-e a jóváhagyott növényvédő szerek uniós listáján.

A további engedélyeztetés azonban nem lesz ingyen. Ennek eldöntése most az EU Bizottságán és a tagállamokon múlik. Ennek során nem kötelező figyelembe venniük az EFSA következtetéseit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Mi az oka a gépgyártók portfólió bővítési hullámának?

2020. január 14. 12:02

Számos mezőgazdasági gépgyártó vállalat is megkezdte felkészülését a glifozát utáni időkre. Egyes vállalatok saját fejlesztéssel, mások a témában sikeres kisebb-nagyobb cégek felvásárlásával kívánnak megfelelő választ adni a kihívásra.

Eldőlt a glifozát sorsa, tétován, de döntött az Európai Unió

2023. november 17. 12:40

Az Európai Unióban a glifozát engedélyezése – a szer használatából fakadó lehetséges egészségügyi kockázatok és a környezetre gyakorolt lehetséges hatások miatt – hosszú ideje vita tárgyát képezi a tagállamok között. Most végre döntés született a hatóanyagról.

Hogyan lehet a tarackos gyomoktól mentesíteni a területet?

2024. november 11. 04:39

Felszedtem a földi epreket, amik fekete fólia alatt nőttek, és a képen látható nagy mennyiségű győtény szétágazó gyökere volt a fólia alatt. Úgy terveztem, hogy kiásom, mivel ugyanerre a területre kellene az új epret ültetni. Mit javasolnak, hogyan tudom a gyomtól mentesíteni és hasznosítani a területet?

Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

2020. május 26. 12:45

Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.